Da li je ovo uzrok kolapsa N1? Ovo je presudilo medijskom gigantu - Dolazi do otpuštanja poznatih lica i prodaje cele produkcije?
Direktor vesti i programa N1 Tihomir Ladišić juče je za Hinu rekao da će broj zaposlenih koji će u reorganizaciji dobiti otkaz biti poznat nakon završetka dijaloga s predstavnicima zaposlenih i zakonski propisanih koraka.
Hrvatski kanal N1 objavio je najnovije vesti a koje najavljuju otkaze, smanjenje poslovanja i reorganizaciju u tom mediju u Hrvatskoj, a isti scenario čeka i N1 u Srbiji.
N1 televizija nagomilala je u zadnjih 10 godina oko 20 miliona eura duga, prema nekim informacijama, a problemi u poslovanju najverojatnije su kumovali otkazima zaposlenih.
Danima se u medijima spekuliše da su neka od eminentnih lica N1 Hrvatska, poput Ilije Jandrića, Sandre Križanec, Igora Bobića i Mašenke Vukadinović, dobila otkaz, ali to još uvek nije potvrđeno.
Koji problemi su doveli do kolapsa?
Problemi su, navode insajderi za Jutarnji, počeli još 2021. kada je A1 telekom odlučio skloniti N1 iz ponude kanala, kao i njihov sportski kanal Sport Klub i zameniti ga Arena Sportom. To je ograničilo domet N1 televizije, smanjilo im broj gledalaca, pa onda i prihode.
Godišnji gubitak prihoda N1 procenjuje se na dva miliona evra. Pritom su najveći trošak bile plate. Spekuliše se da bi i cela N1 produkcija uskoro mogla ići u prodaju, pa je logično da se poslovanje pokušava svesti na nulu - ispričao je za Jutarnji neslužbeno jedan upućeni sugovornik.
Upitno poslovanje "United Grupe"
Probleme u poslovanju N1 za to vreme pokrivala je krovna kompanija United Grupa, u čijem je vlasništvu N1, sa sedištem u Luksemborgu. Iako je opcija za oživljavanje poslovanja bilo dobijanje nacionalne frekvencije, to se nije realizovalo. Na nedavnoj sednici saborskog Odbora za medije rečeno je da "N1 ne može niti tražiti koncesiju dok god ima uredništvo u Luxembourgu".
Dodatni je problem i tržišna koncentracija jer je vlasnik N1, spomenuta United Grupa, ujedno vlasnik Nove TV i telekoma Telemach.
United Grupa, koja je sada odlučila da više neće servisirati gubitke N1, od 2019. je u većinskom vlasništvu BC Partnersa, investicionog fonda čije je sedište u Londonu, a posluje uglavnom u zemljama jugoistočne Europe. Vrednost cele kompanije procenjuje se na više od osam milijardi evra.
Manjinski vlasnik United Medije, s oko 35%, je srpski biznismen Dragan Šolak, jedan od najbogatijih srpskih preduzetnika, s adresama u Švajcarskoj i Los Anđelesu.
Što se tiče poslovanja u Hrvatskoj, United Grupa je postupno ulazila na domaće tržište od 2014.
Prvo su pokrenuli N1 televiziju, onda su 2017. kupili Novu TV za 230 miliona evra, zatim 2020. telekom Tele 2, odnosno Telemach, za 220 miliona evra, a godinu posle Optimu Telekom za oko 100 miliona evra. Prilikom te akvizicije obvezali su se uložiti dodatnih 230 miliona evra u domaću telekomunikacijsku infrastrukturu.
Ipak, 2023. počelo se sve glasnije pričati o finansijskim problemima United Grupe.
Prema nekim navodima, nagomilali su četiri milijarde evra dugova, a potom su bili prisiljeni monetizovati telekomunikacijske tornjeve Telemacha.
Iz United Grupe dugovanja nisu demantovali, ali su to svalili na velike investicije u Hrvatskoj, Bugarskoj i Grčkoj.
U saopštenju iz 2023. naveli su da su, usprkos dugovima, "vodeća i najbrže rastuća telekomunikacijska i medijska kompanija u jugoistočnoj Europi" i da su im se "prihodi utrostručili" u zadnjih pet godina.