Država, privreda, PKS i asocijacije - zajednički u poduhvatu digitalizacije!
Panel, koji je podeljen u dve tematske celine – "Geopolitika u digitalno doba: lekcije za države i kompanije" i "Digitalizacija Srbije - najbitnije prepreke na putu", moderirao je direktor sektora Privredne komore Srbije za internacionalizaciju privrede Mihailo Vesović.
Digitalizacija donosi velike promene i izazove, a Srbija bi mogla to da preokrene u svoju korist i bude jedan od pobednika četvrte industrijske revolucije, izjavila je danas na Kopaoniku premijerka Ana Brnabić na "Blic panelu" pod nazivom "Geopolitika u digitalno doba - može li Srbija da iskoristi šansu?", koji su organizovali kompanija "Ringier Aksel Springer" i Privredna komora Srbije.
- Smatram da svet postaje vrlo kompleksno mesto, kako za velike tako i male zemlje kao što je Srbija. Svet se menja sa digitalizacijom ali su te promene upravo velika šansa za male zemlje i one koji mogu brže da se prilagode. Sada je zato pravo vreme da Srbija uhvati korak sa četvrtom industrijskom revolucijom - rekla je premijerka Brnabić.
OVO TREBA DA ZNATE PRE KUPOVINE STANA! Što pre rezervišete, bolje ćete proći, a posebno vodite računa o INVESTITORU!
Da li vam se desilo da vam na kućnu adresu stigne TUĐI RAČUN? EVO KAKO TO BANKE REŠAVAJU!
Kako da "samo gledam" postane kupovina? Trikovi pomoću kojih prodavci MAME KUPCE
- U četvrtoj industrijskoj revoluciji manji mogu da postanu lideri - naglasila je premijerka Brnabić i dodala da se u poslovnom svetu male startap kompanije lakše prilagođavaju od velikih kompanija zato što su fleksibilnije i dinamičnije.
Srbija je u poslednje tri godine dosta uradila na polju razvoja infrastrukture koju digitalizacija zahteva, postavljanjem širokopojasne mreže, uvođenjem e-uprave, pokretanjem Data centra i početkom izgradnje Državnog data centra u Kragujevcu, dok će morati da nastavi sa ulaganjem u infrastrukturu što će, istakla je premijerka Brnabić, povećati broj startap kompanija i ohrabriti ljude da učestvuju u digitalnoj trasformaciji i daju svoje ideje. Najavila je i da će do kraja 2020. godine Srbija imati četiri naučno-tehnološka parka, dodajući da država ulaže 100 miliona evra u istraživanje i razvoj.
Vesović je izneo stav da država ne može sama da sprovede proces digitalizacije, kao što to ne može ni privreda samostalno, i da su u ovakvoj situaciji Privredna komora Srbije i druge asocijacije izuzetno važna spona u formulisanju prioritetnih interesa, za privredu i građanstvo.
Živimo u eri u kojoj je veliki broj ljudi u pokretu. To je istina koja već dugo postoji, da je svet ravan dajući nam osećaj da granice među državama ne postoje, rekao je Ravi E. Abdelal, ugledni profesor sa Harvard Business School, ukazavši da nas migracije izazvane klimatskim promenama tek očekuju. Tranzicija velikih sila menja pejzaž sveta, a populistički pokreti postaju sve moćniji, istakao je Abdelal, dok je Tavi Kotka, reformator i bivši direktor informacionih tehnologija Vlade Estonije, istakao da sva pitanja treba da rešavamo kroz svoj digitalni identitet.
- Podaci treba da se kreću. Treba da definišete stvari: ako imate digitalnu vladu ne znači da ćete ukloniti silos, ali treba da ih pokrenete. Podaci iz zdravstva mogu da se povežu sa privredom. Informacije treba da budu uvezane na svim nivoima - rekao je Kotka.
Ministar finansija Srbije Siniša Mali istakao je da Srbija ima novca za digitalizaciju i da privrednici moraju da shvate prednosti koje digitalizacija donosi.
- Veoma je važno da kompanije brzo dobiju PDV i ubrzaju carinske procedure. Potreban nam je još veći privredni rast i mi očekujemo da Srbija ima 2025. godine BDP vredan 73 milijardi evra. Za to nam je neophodna digitalizacija kao naš strateški cilj - rekao je Siniša Mali.
Direktorka "Ringier Aksel Springer Srbija" Jelena Drakulić Petrović istakla je da je taj najveći izdavač digitalnih medija u Srbiji u proteklih 12 godina posvećeno radio u interesu stabilne i sigurne Srbije kao tržišta i da je važno kreiranje ovakvih platformi za diskusiju o strateškim pitanjima koja mogu uticati na promenu načina razmišljanja. Globalizacija, geopolitika, digitalizacija, jesu pojmovi koji imaju vrlo praktičan značaj za svakog pojedinca, poručila je Drakulić, a Vladimir Lučić, koordinator za internet i multimedije Telekom Srbija grupe, ukazao je na činjenicu da će 5G mreža i veštačka inteligencija promeniti vreme:
- Dobar kvalitet mreža će biti ključan za razvoj digitalnog društva, a mi očekujemo uskoro aukciju za 5G mreže u Srbiji - rekao je Lučić.
Na panelu koji je podržala i "Supernova", ugledni domaći i strani stručnjaci razmatraju strateška pitanja koja utiču na oblikovanje politike, biznisa i ekonomije i odgovarati na pitanja o važnosti digitalizacije kao dugoročne investicije za kompanije i državu.
Antić na Ministarskom sastanku u Torontu – Srbija vodeća rudarska zemlja u regionu
SNAŽAN RAST BITKOINA: Najpopularnija kriptovaluta posle oštrog pada doživela uzlet
Ova voćka Srbima donosi PRAVO BOGATSTVO! Prostire se na 2.500 hektara, a izvozimo je u čak PET ZEMALJA!
Dinar nije ni precenjen ni potcenjen: Zbog čega je srpska valuta jedna od najrealnijih?
PODRŠKA MLADIMA DA ZAPOČNU SOPSTVENI BIZNIS: Otvoren preduzetnički šalter u Bujanovcu!