Turska ekonomska moć stigla na Balkan: Zašto su Srbija i Turska potrebne jedna drugoj?
Važna poseta turskog predsednika Erdogana Srbiji
Dolazak turskog predsednika Redžepa Tajip Erdogana u Srbiju najavljen je pre nekoliko meseci. Ova poseta prvog čoveka Turske ima veliki značaj za unapređenje političko-ekonomskih veza dve zemlje. Za Tursku, Srbija je bitan partner, ne toliko u ekonomskom smislu koliko u geo-strateškom, jer Ankara želi svoju ekonomsku i vojnu moć da transformiše u političku u delovima koji su nekada bili deo Osmanskog carstva. Zbog toga je Srbija, kao ključna zemlja na Balkanu, važna za Ankaru. S druge strane, Srbiji je Turska potrebna zbog njene ekonomske snage.
Turski predsednik stiže u Srbiju: Glavna tema razgovora Vučića i Erdogana biće TURSKI TOK
Turska je 17. ekonomija na svetu sa BDP-om od 820 milijardi dolara. Nezaposlenost u zemlji sa preko 75 miliona stanovnika je oko 10 posto. Trgovina je važna pokretačka snaga turske ekonomije. Vrednost izvoza i uvoza čini čak 59 posto ukupnog bruto domaćeg proizvoda. Cilj Ankare je da do 2023. godine, kada se obeležava sto godina od osnivanja moderne Turske Republike, Turska postane jedna od deset najvećih svetskih ekonomija.
Srpsko-turski ekonomski odnosi u poletu su od 2009. godine kada je potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini između dve zemlje. Od potpisivanja Sporazuma izvoz Srbije u Tursku povećan je 7,5 puta dok je ukupna spoljnotrgovinska razmena povećana 3,5 puta. Prema poslednjim dostupnim podacima Republičkog zavoda za statistiku, u prvoj polovini 2016. godine ukupna spoljnotrgovinska razmena u robi sa Turskom iznosila je 414, 4 miliona evra. Ukupan izvoz u Tursku u prvih šest meseci 2016. godine iznosio je 118,4 miliona evra. Na listi zemalja u koje Srbija izvozi, Turska se našla na 17. mestu.
Zašto je Turski tok važan?
Nesumnjivo jedna od ključnih tema današnjeg razgovora predsednika Srbije i Turske biće Turski tok čiji jedan krak treba da prođe kroz Srbiju. Gasovod Turski tok se gradi kako bi se zaobišla Ukrajina i dopremio gas u južnu Evropu. Ovaj projekta je započet nakon obustave izgradnje Južnog toka januara 2016. godine. Novi gasovod Turski tok trebalo bi da prolazi kroz Bugarsku, Srbiju, Mađarsku i Austriju a Srbija je već potpisala Sporazum za otpočinjanje planova za gasovod.
Erdogan stiže u Srbiju, a zbog njenovog dolaska najavljene su velike PROMENE
Turizam u Srbiji CVETA: Od posetioca iz Kine i Turske očekujemo prihod od 1.2 MILIJARDE
Ukoliko jedan krak gasovoda prođe kroz Srbiju, Srbija će kao tranzitna zemlja moći da naplaćuje takse i da od toga zaradi. Prilikom poslednje posete Istanbulu, predsednik Vučić je izjavio da je Turski tok “projekat za budućnost i projekat za našu decu.”
Broj turskih preduzeća u Srbiji sve veći
Kako je najavljeno turski predsednik Erdogan danas stiže u Srbiju sa 150 biznismena kako bi uspostavili poslovne kontakte sa srpskim privrednicima. Srpsko-turska privreda saradnja ima veliki potencijal na šta pokazuju i podaci o broju turskih firmi koje posluju u Srbiji. Podaci govore da u Srbiji postoji više od 400 turskih privrednih subjekata koji su ovde registrovani. Treba naglasiti da to nisu samo velike kompanije već da tu ima i turskih fabrika i malih radnji.
Turska je prilično zainteresovana i da ulaže u infrastrukturne projekte. Pored ulaganja u izgradnju auto puteva Turska je raspoložena i da pomogne rekonstrukciju aerodroma u Lađevcima, kako bi on bio i vojna i civilna vazdušna luka.
Srpsko-turski ekonomski odnosi imaju veliki potencijal na šta pokazuje i robna razmena između dve zemlje. Današnja poseta Turskog predsednika Srbiji i dolazak turskih biznismena treba još više da učvrste ekonomske odnose dve zemlje. Ipak, ne treba izgubiti iz vida da Ankara svoju ekonomsku moć prvenstfebo koristi u širenju političkog uticaja na prostore nekadašnjeg Otomanskog carstva.