Ne žele više obećanja: Firme Evropske unije traže od Kine konkretne akcije u otvaranju tržišta
"Nedostatak poverenja je stvarno štetan za privlačenje stranih investicija"
Evropske kompanije su umorne od neostvarenih obećanja Kine da će otvoriti svoje tržište, saopštila je danas Privredna komora EU u Pekingu.
"Skyline Belgrade" biće još jedan SIMBOL Beograda (FOTO)
Vesić saopštio: Budžet Beogradskog džez festivala pet puta veći nego pre nekoliko godina
Komora je objavila godišnji izveštaj na 400 strana sa detaljnim regulatornim barijerama koje i dalje otežavaju ulaganja u drugu najveću ekonomiju sveta, prenosi agencija Frans pres.
Evropska preduzeća "trpe zbog nagomilanih zamornih obećanja i litanija uveravanja tokom poslednjih godina koja se nikada nisu u potpunosti materijalizovala", navodi se u izveštaju.
Komora je pozvala vladajuću Komunističku partiju da "zameni reči konkretnim akcijama i obezbedi reciprocitet u pristupu svom tržištu", prenosi francuska agencija.
Ograničenja nametnuta stranim investicijama prisiljavaju kompanije iz inostranstva da sarađuju sa domaćim firmama i da često dele s njima bitnu tehnologiju - ukoliko im pristup određenom tržištu nije u potpunosti onemogućen, navodi to privredno udruženje.
Kineske kompanije se ne suočavaju sa takvim ograničenjima na tržištima EU, izjavio je novinarima predsedavajući Komore EU Mats Harborn pre objavljivanja izveštaja.
- Pozivamo sada na poništavanje propisa o stranim ulaganjima - rekao je on, navodeći da oni čine kinesku investicionu klimu složenom, nepredvidljivom i netransparentnom za privlačenje stranog kapitala.
- Brojke govore same po sebi: kineske investicije u Evropi porasle su 77 odsto prošle godine, dok su investicije EU u Kinu opale za četvrtinu - kazao je Harborn. U prvom kvartalu 2017. godine, investicije preduzeća iz EU u Kinu su pale za još 23 odsto.
Istraživanje koje je objavila Komora pokazuje da 54 odsto kompanija iz EU koje posluju u Kini smatraju da su tretirane lošije od domaćih kolega.
Harborn je takođe izrazio zabrinutost zbog novog strogog kineskog zakona o sajber bezbednosti, koji od stupanja na snagu 1. juna zahteva od tehnoloških kompanija da, između ostalog, skladište korisničke podatke u zemlji.
Bez veće transparentnosti na kineskoj strani, nejasno sročeni zakoni će verovatno dodatno sprečavati fer konkurenciju i podrivati poverenje, a "nedostatak poverenja je stvarno štetan za privlačenje stranih investicija", zaključio je Harborn.