OVO SU FAKULTETI POSLE KOJIH MOŽETE IMATI VELIKU ZARADU: Svi ih traže, a plate su i po nekoliko hiljada evra
Fakultetske diplome koje su vaša ulaznica do visoke plate.
Neka zanimanja koja su ranije bila na ceni, sada su skrajnuta, a zamenili su ih novi poslovni profili koji nastaju sa razvojem novih tehnologija i modernog ustrojstva sveta. Ipak, postoje i ona klasična zanimanja za kojima potražnja ne jenjava, poput mašinskih inženjera i ekonomista. Danas oni do posla dolaze i više nego lako, često i menjaju firmu zbog dobrih uslova, a plata je više nego dobra - ide i po nekoliko hiljada evra, a posmatrajući prosek važe za daleko iznadprosečne.
LUKSUZ ILI LUDOST? ŠOKIRAĆE VAS CENE NA JADRANU: Kafa i do 13 evra, a od cena ležaljki neće vam biti dobro
NEMAČKA VRTOGLAVOM BRZINOM UŠLA U RECESIJU: Evo kako to objašnjavaju ekonomisti
OTKRIVENO KOLIKO IZNOSI MINIMALAC U HOLIVUDU: Ne može više od ovoga, ali pojavili se novi problemi
ELEKTROTEHNIČKI FAKULTET
Studenti Elektrotehničkog fakulteta imaju priliku da već od treće godine studija ostvare dobru zaradu. Nakon diplomiranja, početnička plata za njih se kreće između 58.000 i 134.000 dinara. U zavisnosti od sticanja iskustva i napredovanja u karijeri, ove plate mogu dostići i vrednosti nekoliko hiljada evra. Na primer, prosečna plata programera seniora u Srbiji iznosi oko 1.600 evra, dok je najveća zabeležena plata za ovaj profil bila 8.500 evra u 2022. godini.
Specifične oblasti unutar elektrotehnike takođe imaju svoje prosečne zarade. Softverski inženjeri mogu očekivati prosečnu platu od oko 1.900 evra, hardverski inženjeri oko 2.000 evra, dok administratori baze podataka mogu zarađivati u proseku 1.400 evra.
Elektrotehnički fakultet je jedan od najtraženijih fakulteta među srednjoškolcima, ali je poznat i po svojoj reputaciji kao jedan od najtežih. Pruža mogućnost sticanja znanja iz oblasti elektrotehnike, računarstva i softverskog inženjerstva.
Studiranje na ovom fakultetu omogućava studentima da obavljaju prakse u vodećim računarskim centrima širom sveta, poput Microsoft-a, Google-a i IBM-a. Mnogi od njih nakon prakse pronalaze stalni posao u ovim kompanijama. Zbog toga, mnogi diplomci ETF-a odlaze iz Srbije i grade svoje poslovne karijere u inostranstvu.
FON
Fakultet organizacionih nauka (FON) takođe pruža mogućnost postizanja visokih plata nakon diplomiranja. Diplomci ovog fakulteta mogu se baviti različitim oblastima kao što su menadžment, operacioni menadžment, menadžment kvaliteta i informacioni sistemi i tehnologije.
Na primer, prosečna plata IT menadžera u Srbiji iznosi oko 163.000 dinara, dok marketing menadžeri mogu zaraditi do 2.100 evra mesečno.
Trenutno, zbog razvoja društvenih mreža, najtraženije pozicije su marketing menadžeri, odnosi s javnošću i HR menadžeri. Takođe, postoje potrebe za menadžerima kvaliteta i životne sredine, upravljanjem projektima, poslovnim procesima i izradom poslovnih planova. Oblasti logistike i lanaca snabdevanja takođe pružaju brojne poslovne mogućnosti, poput pozicija menadžera logistike, koordinatora nabavke i logistike, kao i planiranja proizvodnih i uslužnih sistema, sistema zarada i mogućnosti pokretanja sopstvenog preduzeća.
Takođe, u ekspanziji su i IT poslovi poput menadžera internet marketinga i veb platformi, razvoja IT aplikacija, IT konsultanata i menadžera IT sektora.
Plata sa diplomom Saobraćajnog fakulteta
Nakon diplomiranja, saobraćajni inženjeri mogu se usmeriti na oblasti drumskog, vazdušnog, železničkog, poštanskog i telekomunikacionog saobraćaja, kao i logistiku.
Prosečna plata inženjera u kopnenom saobraćaju se kreće od oko 50.000 dinara, s tim da visina plate zavisi od specifične pozicije. U vazdušnom saobraćaju, plate mogu ići i do 180.000 dinara. Pozicija pilota je jedna od najplaćenijih kako u Srbiji, tako i u svetu, pri čemu plate mogu dostići nekoliko hiljada evra.
Saobraćajni inženjeri često pronalaze zaposlenje u logističkim i transportnim kompanijama, aerodromima, saobraćajnim sekretarijatima i sličnim institucijama, kako u Srbiji, tako i u inostranstvu.
Plata sa diplomom Mašinskog fakulteta
Mašinstvo je jedno od najširih inženjerskih područja, kojim se bave projektovanjem različitih proizvoda i uređaja. Diplomirani i master inženjeri mašinstva su među najtraženijim profilima poslodavaca, što pokazuju podaci Nacionalne službe za zapošljavanje.
Prosečne plate mašinskih inženjera kreću se od oko 57.000 do 117.790 dinara, ali mogu biti i veće, čak preko 240.000 dinara. Važno je napomenuti da su ovo zvanični prosečni podaci, dok stvarne plate često budu znatno veće. Inženjeri vazduhoplovstva, na primer, prosečno zarađuju preko 143.000 dinara mesečno.
Visina plate zavisiće i od godina iskustva i kompanije u kojoj je inženjer zaposlen. Nakon završetka Mašinskog fakulteta, retko ko ima problema da pronađe posao, a mnogi dobijaju ponude od kompanija još tokom studija. Jedan od razloga je što diploma Mašinskog fakulteta ima priznanje i van zemlje, na primer akreditaciju nemačke akreditacione kuće, Britanske kraljevske akademije i drugih.
Mašinski fakultet nudi dva osnovna studijska programa: Mašinsko inženjerstvo i Informacione tehnologije u mašinstvu.
Po završetku fakulteta, mašinski inženjeri mogu se zaposliti u gotovo svim sektorima, kao što su zdravstvo, transport, avio-industrija, itd. Mogu raditi kao inženjeri proizvodnje, nuklearni inženjeri, inženjeri vazduhoplovstva, građevinski inženjeri, automobilski inženjeri, inženjeri održavanja, data inženjeri, naftni inženjeri, inženjeri računarstva i mnoge druge pozicije.
Nakon fakulteta, postoji mogućnost zaposlenja u industrijskim i mašinskim preduzećima, gde inženjeri mogu dobiti početne pozicije. Da bi dobili licencu, inženjeri mašinstva obično moraju da rade najmanje 4 godine kao profesionalni inženjeri i da polože dva ispita o stručnosti.
Plata sa diplomom Pravnog fakulteta
Nakon završetka Pravnog fakulteta, poslovi se dele na one koji zahtevaju polaganje pravosudnog ispita i one za koje to nije potrebno.
Prosečna plata pravnika u Srbiji se kreće od oko 51.964 do 112.896 dinara, dok prosečna plata advokata može ići do 168.956 dinara. Sudije u proseku mesečno zarade do 104.692 dinara.
Za one koji se odluče da se bave advokaturom, pravosuđem ili javnobeležničkim poslovima, potrebno je polaganje pravosudnog ispita. Međutim, za poslove u privredi, prosveti ili administrativnim poslovima to nije neophodno.
Uslov za polaganje pravosudnog ispita je dve godine radnog iskustva u sudu, javnom tužilaštvu, javnom pravobranilaštvu ili advokaturi, ili određen broj godina rada u državnim organima, organima teritorijalne autonomije i lokalne samouprave, ili u preduzeću, ustanovi ili drugoj organizaciji.
Nakon položenog pravosudnog ispita, ukoliko želite da nastavite rad u pravosuđu, postoje dve mogućnosti. Prva je da se zaposlite kao sudski pomoćnik ili tužilački saradnik, a druga je da završite početnu obuku na Pravosudnoj akademiji, nakon čega možete postati sudija ili zamenik javnog tužioca.
Ako želite da postanete advokat, prvi korak je da pronađete mentora advokata koji će vas voditi kroz pripravnički staž putem volontiranja ili radnog odnosa.
Plata sa diplomom Ekonomskog fakulteta
Mesečna plata za početnika ekonomistu se kreće od 52.136 dinara do 90.556 dinara.
Prosečna plata brend menadžera u Srbiji varira od oko 65.000 do 225.407 dinara, dok finansijski menadžeri imaju prosečnu platu od oko 100.000 dinara do 238.050 dinara. Polje rada diplomiranih ekonomista se pretežno odnosi na finansije, računovodstvo i menadžment. Najčešće se zapošljavaju kao računovođe, jer svaka firma zahteva računovodstvene usluge. Takođe, mogu zauzeti pozicije finansijskih, izvršnih ili glavnih direktora.
Diplomirani ekonomisti mogu raditi kao menadžeri za upravljanje kvalitetom, pružati savetodavne usluge kao PR ili brend menadžeri, kao i obavljati druge raznovrsne poslove u oblasti finansija, računovodstva i menadžmenta.