Fiskalni računi postaju obavezni na pijacama? Novi propisi stupiće na snagu od ovog datuma
Vlada Srbije donela je Uredbu o izmeni postojeće regulative kojom se uređuje oslobađanje određenih delatnosti od obaveze evidentiranja prometa na malo putem elektronskih fiskalnih uređaja.
Ovom odlukom prodavcima na pijacama i sličnim objektima produžava se rok za usklađivanje sa novim fiskalnim modelom do 31. decembra 2025. godine. Uredba se temelji na članu 4. Zakona o fiskalizaciji kojim se omogućava Vladi da, u skladu sa specifičnostima određenih delatnosti, izuzme određene kategorije privrednika od obaveze korišćenja elektronskih fiskalnih uređaja. Konkretno, ova mera obuhvata male preduzetnike koji posluju na pijacama, tezgama i sličnim objektima, gde primena novih tehnologija predstavlja poseban izazov.
Odluka o produženju roka doneta je na osnovu analize postojećeg stanja, koja je ukazala na to da mnogi privrednici u ovoj oblasti još nisu spremni da implementiraju elektronsku fiskalizaciju. Glavni razlog je specifičnost njihove delatnosti, koja podrazumeva rad u promenljivim uslovima i često u prostoru bez pristupa infrastrukturi potrebnoj za elektronske uređaje.
Izvršni direktor Poslovnog udruženja Pijace Srbije Savo Duvnjak kaže da zbog specifičnosti delatnosti koju obavljaju i različitih uslova rada na pijacama, produženje roka će preduzetnicima koji se na pijačnim tezgama i sličnim objektima bave prodajom dobara i usluga omogućiti duži rok za usaglašavanje poslovanja sa odredbama Zakona o fiskalizaciji.
– Poljoprivrednici koji na pijačnim tezgama prodaju sopstvene poljoprivredne proizvode, male količine primarnih proizvoda životinjskog porekla, odnosno hrane biljnog porekla koje služe za snabdevanje potrošača, nemaju obavezu evidentiranja prometa preko fiskalnih kasa – rekao je on za BiznisKurir.
Prema rečima prodavaca, rad na pijaci podrazumeva vremenske i ekonomske pritiske.
– Obično se ujutru ide u nabavku, procenjuje se koliko će se robe prodati i po kojoj ceni. Do pola dana se već nivo cena mora prilagoditi, a ako roba ne ode do popodneva cena se dodatno spušta – sve da bi se izbegao gubitak. Na pijaci nema prostora za zalihe, roba mora biti prodata tog dana, inače gubi na vrednosti – naveli su prodavci.
Osim fleksibilnosti u ceni, problem za uvođenje fiskalnih kasa predstavlja i tehnološka neprilagođenost fiskalnih uređaja za rad na otvorenom, kao i slaba tehnološka pismenost većine prodavaca.
– Jedna tezga obično znači da tu radi jedan čovek koji je istovremeno nabavljač, prodavac i menadžer. U udarnim terminima, kada je najveća gužva, mi moramo biti brzi. Kupci su navikli da se cenjkaju i traže popuste za veće količine, ali to fiskalizacija onemogućava. U tom haosu nije realno ažurirati cene u elektronskoj kasi i uskladiti sve sa knjigovođom – dodali su oni.
Produženje roka fiskalizacije za još godinu dana, prema objašnjenju u Uredbi, ima za cilj da omogući lakše prilagođavanje malim preduzetnicima, istovremeno smanjujući administrativne i finansijske pritiske. Privrednici na pijacama neće biti obavezni da do kraja 2025. godine koriste elektronske fiskalne kase za evidentiranje prometa na malo, što će im omogućiti da nastave sa radom bez dodatnih troškova i komplikacija.
– Pored smanjenja troškova, ovo će pomoći očuvanju tržišta koje tradicionalno obuhvata veliki broj mikro i malih preduzeća, posebno u ruralnim i manje razvijenim oblastima. Produženje roka pruža dovoljno vremena za prilagođavanje novim pravilima, čime se izbegavaju potencijalne kazne i komplikacije u poslovanju – stoji u obrazloženju produžetka Uredbe.
Analize Ministarstva finansija ukazuju da ova uredba neće negativno uticati na budžet Srbije, s obzirom na to da je učešće fiskalnih obveznika iz ove kategorije u ukupnim prihodima relativno malo. Naprotiv, olakšavanjem uslova poslovanja Vlada nastoji da podrži konkurentnost malih preduzetnika i omogući im lakši prelazak na novi sistem u budućnosti. Dodatno, smanjenje administrativnih troškova može indirektno povećati konkurentnost domaćih proizvoda na tržištu. Ovaj sektor tradicionalno igra ključnu ulogu u obezbeđivanju pristupačnih cena za široke slojeve stanovništva. Takođe se naglašava da produženje roka ne znači odustajanje od fiskalizacije, već stvaranje povoljnijih uslova za njenu implementaciju.
Privrednici su pozvani da koriste dodatno vreme kako bi se informisali i postepeno prilagodili novim tehnologijama.
Izvor: BizPortal/Kurir