Flaširana voda ide u zaborav: Da li je česmovača ipak zdravija?
Nove direktive Evropske unije
Evropska industrija ćuti iako je direktivom preporučeno građanima da više koriste vodu sa česmi i tako uštede 600 miliona evra godišnje.
Pročitajte i:
Kao bomba odjeknula je vest da se Evropska unija odriče flaširane vode u korist česmovače. Tako su bar mediji shvatili i preneli novu direktivu Evropske komisije o poboljšanju kvaliteta vode za piće i boljem informisanju građana o tome, koja je doneta nedavno, posle prve uspešne građanske inicijative ''Pravo na vodu''.
Čak 1,6 miliona Evropljana potpisalo je ovaj dokument na osnovu kog je Evropska komisija revidirala postojeće propise o pijaćoj vodi. Obavezavši sve članice da poboljšaju pristup pitkoj vodi, pre svega na javnim mestima, i bolje informišu građane o kvalitetu vode sa česme, EU je u stvari poručila da je to u interesu javnog zdravlja i zaštite okoline.
Međutim, mnogi su u tome prepoznali da bi direktiva EK mogla ozbiljno da ugrozi industriju flaširane vode, na čijem se populisanju radilio decenijama.
To ne krije čak ni Evropska komisija, koja u obrazloženju ove direktive jasno kaže da bi smanjenje potrošnje vlaširane vode moglo da dovede do uštede za potrošače od gotovo 600 miliona evra godišnje. Kako se navodi, litar vode iz vodovoda u EU košta gotovo 20 centi, što je jeftinije od flaširane vode.
- Ako ljudi znaju šta je jeftinije, a ne ugrožava im zdravlje, možda će promeniti izbor - izjavio je potpredsednik Evropske komisije Frans Timermans.