Građani Srbije, ukoliko ne ispunite ovu obavezu, preti vam kazna do 100.000 dinara: U nekim slučajevima i ZATVOR
Ne ignorišite ovo kako biste sačuvali novac u džepu
Svako od nas poznaje bar jednu osobu koja se makar jednom nije odazvala sudu u svojstvusvedoka, a mnogi ni ne znaju da je neodazivanje kažnjivo ukoliko se nepojavljivanje nije opravdalo.
Pročitajte i:
Oni koji su loše sreće kaznu mogu dobiti i posle jednog nedolaska na svedočenje, a svedok osim što može da se privede policiji, može da se kazni i novčano.
Zakonik o krivičnom postupku u članu 101 jasno kaže:
- Ako svedok koji je uredno pozvan ne dođe, a izostanak ne opravda ili se bez odobrenja udalji sa mesta gde treba da bude ispitan, organ postupka može narediti da svedok bude prinudno doveden, a sud ga može i kazniti novčano do 100.000 dinara - navodi se u Zakonu i dodaje:
- Ako svedok dođe, pa pošto je upozoren na posledice odbije bez zakonskog razloga da svedoči, sud ga može kazniti novčano do 150.000 dinara, a ako i posle toga odbije da svedoči, može ga još jednom kazniti istom kaznom.
NOVI ZAKON U ŠKOLAMA U SRBIJI: Ako vaše dete uradi OVO, pripremite 100.000
Advokat Denis Bećirić, bivši istražni sudija kaže da u praksi maltene niko nije kažnjen zato što se bez opravdanja nije jednom pojavio da svedoči.
- U principu se svedoku toleriše jednom da ne dođe bez ikakvog opravdanja. Ako se drugi put ne pojavi bez ikakvog opravdanja a primi poziv, onda se uglavnom šalje privođenje, ili novčana kazna. Privođenje je praktičnije jer je cilj da se obezbedi svedok za sledeći put- objašnjava on.
REZERVNI TOČAK NIJE OBAVEZAN! Kada vas zaustavi saobraćajac ovo morate imati
Prema njegovim rečima, novčana kazna neće biti veća ukoliko se svedok nije pojavio da svedoči o ubistvu u odnosu na svedoka koji je izostao da svedoči o nekom blažem delu.
- Nema nikakve razlike. Svedok je svedok, i potpuno se isto primenjuje taj član za kažnjavanje koje god delo da je bilo. Isto će ga sud kazniti i ako je svedok za ubistvo i ako je svedok za običnu krađu. Ali, retko kad se pišu kazne. I kada se napišu, uglavnom se to učini da bi se ljudi naplašili da dođu a onda se rešenje stavi van snage. Ja se ne sećam da sam nekom naplatio kaznu - kaže Bećirić.