GRANICA ZA ODLAZAK U PENZIJU SVE JE VEĆA Evo sa koliko godina se ide u penziju u Evropi, a sa koliko u najvećim zemljama sveta
Starosna granica za penzionisanje u Srbiji i dalje je "blaga" imajući u vidu rezove koje su povukle mnoge susedne, ali i daleke zemlje gde se u penziju ide sa 67 i više godina.
U Srbiji se muškarci trenutno penzionišu sa 65 godina i tu nisu planirane nove zakonske promene. Novi propisi za penzionisanje žena stupili su na snagu u januaru ove godine - nežniji pol tako danas mora da radi do 62,5 godina, a granica za penzionisanje će biti pomerana svake godine za po tri do šest meseci. Praktično, i dame u našoj zemlji će od 2032. godine u penziju ići sa 65 godina.
Granica za penzionisanje građana u regionu, ali i u razvijenim evropskim ekonomijama, istovremeno je mnogo oštrija. Nove zakone za odlazak u penziju već su dobile Crna Gora, Hrvatska i Poljska.
Reč je o pravilima koja će njihovi sistemi primenjivati tokom narednih deset godina. Praktično, najstariji građani u ovim zemljama u penziju će ići sa navršenih 65 godina odnosno 67 godina za muškarce, a granica će se pomerati svake godine, baš kao što je to slučaj sa penzionisanjem žena u Srbiji. Hrvatska vlada tako je zakonima utvrdila da do 2030. za žene starosnu granicu podigne na 65, dok je za muškarce u planu da do 2038. to bude 67 godina.
HOTEL NA PLAŽI UZ POPUSTE DO 52% I SMEŠTAJ ZA DVOJE DECE GRATIS JOŠ SAMO DANAS U TRAVELLAND-U!!
STIŽU PANEVROPSKE PENZIJE: Novi oblik štednje za starost
SAVET STRUČNJAKA: Evo kada je vreme da počnete sa štednjom
Velika Britanija i Finska u međuvremenu će povećati granicu na 68 godina. U SAD, Australiji i u Norveškoj u penziju se već ide sa 67 godina, a u Austriji i Kanadi sa 65.
U Nemačkoj je takođe usvojen novi zakon koji predviđa postepeno povećavanje starosne granice za odlazak u penziju. U ovoj zemlji u kojoj živi oko 200.000 Srba, i žene i muškarci u penziju idu sa 65 godina i 7 meseci. Plan je da se ova granica do 2029. pomeri na 67 godina.
U Italiji je trenutno starosna granica za odlazak u penziju za muškarce 66 godina i 3 meseca, dok je za žene 63 godine i 9 meseci. Do 2021. u planu je da se granica podigne na 67 za oba pola.
Kako Srbi mogu postati moderni rudari i zaraditi 11.000 dolara: Šta je bitkoin, blokčejn i šta donosi libra?
BUDITE PAŽLJIVI: Ovo je fraza koju nikako ne smete izgovoriti na razgovoru za posao
IZNENADIĆETE SE SPISKOM! Brendovi koje je SFRJ proizvodila za ceo svet
S druge strane, u Ukrajini gde su prosečne penzije minimalne i iznose manje od 100 evra, muškarci u penziju idu sa 60 godina i šest meseci, a žene sa 58 godina. Do 2021. postepeno će se pomerati granica i u ovoj zemlji - žene će moći da idu u penziju sa 60, a muškarci sa 62 godine.
Nikola Altiparmakov, član Fiskalnog saveta kaže da povećanje starosne granice za odlazak u penziju "svakako nije popularan potez, ali da jeste nužan kako bi se izbegle posledice".
- Da bi penzijski sistem bio održiv, bez obzira na to da li je reč o privatnim ili državnim fondovima, i da li se radi o manje ili više razvijenim državama, on mora da počiva na tome da ljudi što duže žive i što više rade - ocenio je Aliparmakov.