AKO PUTUJETE U GRČKU OVO MORATE ZNATI: Evo kakve su cene u omiljenom srpskom letovalištu
Cena flaširane voda u Grčkoj je oganičena na pola evra.
U toku je letnja sezona, a Grčka je jedno od omiljenih destinacija turista iz Srbije.
VUČIĆ PODELIO DOBRE VESTI ZA GRAĐANE: Povećanje plata od 1. septembra i isplata 10.000 po detetu
STIŽU "TEŠKA VREMENA" Rate stambenih kredita u Srbiji ponovo skaču - evo šta kaže ECB
ILON MASK UPRAVO UVEO NOVO PRAVILO: Evo koliko tvitova dnevno možete pročitati i POD KOJIM USLOVIMA
Ono što bi svi koji odlaze u Grčku trebalo da znaju jeste da voda iz česme nije za piće u čitavoj zemlji. Sa jedne strane, u Atini i Solunu je sasvim bezbedno piti vodu iz česme, dok, sa druge strane, na većini grčkih ostrva, poput Mikonosa i Santorinija, voda iz česme nije za piće.
U nekim krajevima, naročito onim planinskim, možete videti lokalne meštane kako pune flaše planinskom vodom i nose je kući gde je koriste za piće.
Ipak, ma gde god avaturistički duh odvede turiste u ovu prelepu zemlju, najbolje je piti flaširanu vodu.
Ovo možda i ne bi trebalo da bude preveliki izdatak za turiste i njihov budžet jer je u Grčkoj zabranjeno prodavati flaširanu vodu skuplje od pedeset centi.
Naime, pre nekoliko godina grčka vlada je uvela ograničenje cena proizvoda koji se prodaju na uređenim plažama na kojima se naplaćuje ulaz.
Tako da je sada na uređenoj plaži maksimalna cena flaširane vode od 500ml svega 0,35 evra, dok bi za flašu od 700ml trebalo izdvojiti maksimalno 0,50 evra.
I to nisu jedina ograničenja cena na plaži. Cena kafe je ograničena na 1,20 evra, espresa 1,35 evra, dok za čaj ne bi smelo da se plati više od 1,20 evra.
Cena snedviča na plaži je takođe ograničena na 1,35 evra ako je sa šunkom, dok je onaj sa sirom ograničen na 1,15 evra.
Ova ograničenja cene ne važe samo na uređenim plažama, već obuhvataju i druga mesta.
Već je nametnuta gornja granica cena sendviča i pića u restoranima i barovima na aerodromima, brodovima, stadionima, arheološkim nalazištima, bioskopima i pozorištima.
U prodavnicama su ograničene cene piva, sokova, hleba, vina, pa čak i krema za sunčanje.
Kazne za one koji prekrše ova ograničenja su veoma stroge. Za nepostojanje cenovnika kazna je 1.000 evra, 500 evra je kazna za one koji prodaju navedenu robu po višim cenama i 500 evra ako kupcima ne ponude određena pića i grickalice. U slučaju ponovnog kršenja propisa, kazne će biti udvostručene.
Što se tiče napojnica one su u restoranima u Grčkoj uključene u cenu ili kao posebna "naplata usluge“ ili kao deo cene hrane.
U meniju se obično negde na poslednjoj stranici navodi šta je uključeno u cene. Uobičajeno je da se u restoranima, kafićima i barovima račun zaokruži.