BOGATA EVROPSKA DRŽAVA DRASTIČNO POVEĆALA POREZE! Moćne kompanije pakuju kofere i beže, a tu su i zloupotrebe?!
Situacija se promenila
Nizozemski proizvođač opreme za proizvodnju čipova ASML upozorio je da bi zbog pogoršane poslovne klime mogao da se preseli u inostranstvo. Prašinu su uzvitlali planovi o izmenama poreza koje građani podstiču dok kompanije strahuju od gubitka kvalifikovane radne snage.
ISPLATI SE! DRAGAN IZ JAGODINE OTKRIVA NEKOLIKO KORAKA DO SIGURNE ZARADE: Ovo će vam omogućiti stabilne prihode TOKOM CELE GODINE
ILON MASK HOĆE DA SRUŠI "YOUTUBE"?! Sve maske su pale, ne krije svoje planove (FOTO)
BESKUĆNIK PRONALAZIO ODEĆU U KONTEJNERU I POSTAO MODNA IKONA: Odevni komadi koje je inspirisao sada se PRODAJU ZA 1.500 EVRA (FOTO)
Nizozemska* je u proteklim godinama podigla stopu poreza na dobit, nakon talasa protesta i niza sudskih sporova, uključujući i onaj protiv "Shella", a populističke stranke signalizirale su nakon prošlogodišnje izborne pobede da bi mogle ponovo da podignu poreze. U pripremi je i plan o smanjivanju poreznih olakšica za visokokvalifikovane doseljenike na koje posebno računaju kompanije u tehnološkom sektoru.
Studija: Trećina nizozemskih multinacionalnih kompanija razmatra premeštanje u inostranstvo
Planovi o podizanju poreza sviđaju se građanima dok ih kompanije kritikuju. Tehnološki sektor upozorava da bi visokokvalifikovana radna snaga mogla da počne da zaobilazi Holandiju, što bi, kako tvrde, moglo da ugrozi njen prosperitet.
- Mnoge kompanije izlistane na berzama istražuju mogućnost premeštanja sedišta u drugu zemlju. Trebale bi vam dve ruke da ih prebrojite - naglašava šefica najveće industrijske grupacije u zemlji VNO-NCW Ingrid Thijssen.
Njeno upozorenje podudara se sa januarskom studijom SEO Economic Researcha, koju je naručilo Ministarstvo finansija, a pokazala je da će trećina holandskih multinacionalnih kompanija razmotriti premeštanje poslovanja u inostranstvo u iduće dve godine.
Selidba ili širenje
Više od desetak kompanija odgovorilo je na Rojtersovo pitanje da li ih brine poslovna klima u Nizozemskoj i hoće li razmotriti selidbu centrale. Iako je samo nekolicina rekla da bi razmotrila tu mogućnost, neki, uključujući Shell i Unilever, već su otišli.
Neki pak navode da im je prioritet širenje u inostranstvu. Sve fabrike, uključujući lidere u finansijskom sektoru i industriji, brine neizvesnost u budućim vladinim merama, ključnim za poslovanje. I šefa holandske podružnice proizvođača poluprovodnika NXP Jeana Schreura brine moguće ograničavanje doseljavanja.
Parlament je usvojio predlog kojim bi se ograničio broj stranih studenata na nizozemskim univerzitetima i ukinule porezne olakšice za kvalifikovane doseljenike, dve važne tačke za privlačenje kvalifikovane radne snage.
- Ako ljudi zaključe da nisu dobrodošli, Nizozemska neće biti prva zemlja koju će gledati - rekao je Schreurs, dodavši ipak da su još uvek, u celini gledano, na dobrom glasu.
"Mislim da vlada mora ponovo da razmisli o fiskalnim promenama"
Dobavljač opreme za čipove ASM International proširio se nedavno u SAD, a BE Semiconductor Industries otišao je u Vijetnam. Fabrika za isplate Adyen saopštila je da daje prednost zapošljavanju u filijalama širom sveta u odnosu na sedište u Amsterdamu.
Holandija još uvek dobro stoji u međunarodnim poslovnim anketama, ali politika i kompanije ne slušaju jedni druge, smatra profesor strateškog menadžmenta na Univerzitetu u Amsterdamu Henk Volberda.
- Mislim da vlada mora ponovo da razmisli o fiskalnim promenama koje su sprovedene u poslednje vreme - rekao je Volberda.
Paravani
Nizozemska se proteklih godina našla na popisu poreskih utočišta, privlačnih kompanijama koje nastoje da smanje porezne troškove preusmeravanjem zarade. Kroz Nizozemsku se preusmerava oko 17 odsto transakcija kojima kompanije iz celog sveta pokušavaju da zaklone zaradu od poreznika, pokazalo je prošlogodišnje istraživanje nezavisne organizacije Tax Justice Network.
Brojke se temelje na podacima OECD-a iz 2018. godine i pokazuju da je zahvaljujući Holandiji od poreza zaklonjena ukupno 51 milijarda dolara, u odnosu na 19,4 milijardi u 2016., navode u organizaciji.
Poznata po kompanijama - paravanima
Novac koji se preusmeravao kroz Holandiju uglavnom je stizao iz Nemačke, Belgije, Luksemburga i SAD-a. U Nizozemskoj je sedište oko 10 hiljada kompanija-paravana koje se koriste u prvom redu za prebacivanje zarade i zamagljivanje vlasništva.
*Nizozemska - Holandija; odnedavno se u srpskom jeziku i zvanično koriste oba naziva
Izvor: Srbija Danas/Index.hr/Preneo: V.M.