Kako je Narodna banka Srbije preporodila srpsku ekonomiju: Od "najluđeg kursa u regionu" do ekonomskog lidera u Evropi
Već osam godina u Republici Srbiji je evidentan iskorak napred u ekonomskim reformama i uspesima koje beleži naša država, ali i Narodna banka Srbije.
Nakon turbulentnih godina i "ludovanja" kursa, NBS osam godina unazad uspeva da održava finansijsku stabilnost Srbije, bez vraćanja u "neizvesna vremena".
Negativne posledice značajnog slabljenja valute po finansijsku stabilnost Srbije mogli smo da osetimo u periodu pre 2012. godine, kada je dinar iz godine u godinu sve više gubio na vrednosti u odnosu na evro. Mnogo puta se pre 2012. godine dogodilo da i pored intervencije Narodne banke, dinar na godišnjem nivou oslabi i više od 10 procenata.
AMERIČKA EKONOMIJA NA KOLENIMA: Korona-kriza navela milion građana da traži pomoć države, crno im se piše
REKORDNI PAD: Hrvatski BDP pao za rekordnih 15,1 odsto u drugom kvartalu
DOBRA VEST ZA SRPSKI TURIZAM: Usvojen paket mera za pomoć hotelima, evo šta sve sadrži
Nakon 2012. godine može se videti da se devizni kurs stabilizovao i da su godišnje oscilacije samo 2-3 procenta poslednje dve godine i da dinar jača u odnosu na evro. Jačanje dinara u odnosu na evra dovodi i do značajnog poboljšanja materijalnog stanja naših radnika, jer im plate raste u odnosu na evro.
Oduvek je bilo poznato da u jednoj državi bez jake privrede nema ni stabilne valute i da se kurs "ljulja" kod svake veće kupovine. Time povedena i Narodna banka Srbije je uspela da sprovede ekonomske reforme tokom prethodnog perioda i uspešno savlada “ludovanje kursa” koje je bilo svakodnevica sve do 2012. godine.
Nestabilan kurs i pad dinara negativno utiču na poslovanje privrednika. Privreda ne može da planira nikakve dugoročne investicije, kao ni učestvovanje u međunarodnim ekonomskim odnosima ukoliko ne može da predvidi kakvo će biti kretanje deviznog kursa. Privrednici koji treba da izvrše uvoz sirovina, kako bi ih posle obrade i kreiranja finalnih proizvoda prodali na međunarodnim tržištima, bez stabilnog deviznog kursa su izloženi mogućim velikim oscilacijama u ceni i samim tim u velikom riziku. Oni ne mogu da projektuju cenu koja će biti tržišno konkurentna na inostranim tržištima.
Tokom 2011. godine vrednost domaće valute održavana je i emitovanjem hartija od vrednosti Narodne banke Srbije i Vlade, što je stvorilo privid makroekonomske i dinarske stabilnosti, ali svarno stanje je bilo daleko od stabilnog. Prema podacima Evropske banke za razvoj, dinar je, u odnosu na valute drugih zemalja u regionu u tom periodu, najviše oslabio, s obzirom na to da su hrvatska kuna, mađarska forinta i poljski zlot jačali sve vreme u odnosu na evro. Srbija se tada suočavala sa “repovima prošlosti” i problemom neracionalne javne potrošnje i velikom "budžetskom rupom", visokim spoljnim dugom, kao i velikim deficitom u tekućem platnom bilansu. Stranih investicija nije bilo, privatizacije su u tim godinama bile pod "šapom malverzacija", privreda je bila orjentisana ka uvozu, a dinar je samo "srljao".
Nakon ovog perioda nestabilnosti i skokova u vrednosti domaće valute, usledile su strateški orjentisane i stroge reforme, kojima je državi obezbeđena dugoročna likvidnost i stabilni kursni sistem. Privreda je u korak sa tim reformama napredovala, a priliv stranih investicija umnogome je pomogao da se dinar ne podredi evru. Srbija će kao rezultat svih tih reformi biti jedan od ekonomskih lidera u Evropi, a mesto na tronu u regionu je već odavno tu.
Narodna banka Srbije već osam godina održava stabilnost deviznog kursa, a to je postignuto proaktivnim delovanjem i odgovornim ponašanjem, jer kao što se zna stabilan kurs je jedan od najvažnijih faktora monetarne, finansijske i makroekonomske stabilnosti zemlje.
-Ovakav pristup održanja relativne stabilnosti deviznog kursa je u skladu sa ciljanjem inflacije kao osnovnom monetarnom strategijom. U uslovima koji kreiraju pritiske ka slabljenju domaće valute, poput aktuelne neizvesnosti u međunarodnim okvirima usled globalne pandemije, NBS odmereno i oprezno koristi prethodno uvećane devizne rezerve. NBS se javlja na deviznom tržištu kao neto prodavac deviza - saopštili su iz Narodne banke Srbije u prethodnim danima.
U periodima preovlađujućih pritisaka na jačanje dinara, delujući proaktivno NBS je kupovala devize, uvećavajući na taj način devizne rezerve i stvarajući zdravu osnovu za očuvanje eksterne pozicije zemlje u uslovima turbulencija na globalnom nivou. Postupajući tako, od aprila 2017. do kraja 2019. godine NBS je u neto iznosu kupila preko 5,3 milijardi evra, jačajući na taj način otpornost domaćeg finansijskog sistema na šokove iz međunarodnog okruženja.
Ispravnost postupanja Narodne banke Srbije u prethodnih osam godina dobilo je potvrdu i u ekonomskoj teoriji kroz stručnu ekonomsku analizu BIS-a, koja se bavi efektima slabljenja (deprecijacije) domaće valute u uslovima visokog stepena zaduženosti domaće privrede u stranoj valuti.
Ovaj srpski grad po zaradi PRETEKAO republički prosek i mnogo veće gradove!
MMF: SRBIJA SE NAJBOLJE IZBORILA SA KRIZOM, donela dobre mere i najveći paket u regionu!
NAJBOGATIJE ZEMLJE SVETA DOŽIVELE VELIKI PAD: Korona najviše udarila na privredu Velike Britanije
Za tri meseca više od pola miliona automobila ušlo u Srbiju: Ko je od stranaca najčešće dolazio u našu zemlju?
Zoran Martinović: Bez većih oscilacija na tržištu rada u Srbiji