KAKVE ĆE BITI POSLEDICE? Amerikanci duplirali carinu na uvoz aluminijumskog lima iz Srbije
Pored Srbije, na listi zemalja kojima su uvedene antidamping carine nalaze se: Bahrein, Brazil, Hrvatska, Egipat, Nemačka, Indija, Indonezija, Italija, Oman, Rumunija, Slovenija, Južna Afrika, Španija, Tajvan, Turska, Grčka i Južna Koreja.
Carina na uvoz aluminijumskog lima iz Srbije u SAD iznosiće ubuduće 25,84 procenta umesto 11,67 odsto koliko je bilo predviđeno preliminarnom odlukom iz oktobra prošle godine, objavilo je američko ministarstvo trgovine.
SAVET STRUČNJAKA: Evo kako da smanjite holesterol i sprečite pojavu ateroskleroze i komplikacija na krvnim sudovima!
SPOR OPORAVAK NOSEĆE GRANE EKONOMIJE UGROŽAVA EVROPU: Zatvaranje planete usled pandemije zaustavilo tok novca
MILION DINARA BESPOVRATNE POMOĆI: Rok za prijavu 4. jun, ko ima pravo da aplicira
Ova odluka o primeni antidamping carina odnosi se na uvoz iz 18 zemalja i doneta je početkom marta, samo nekoliko sati posle izbora nove ministarke trgovine SAD, a nadovezuje se na 10-procentne carine koje je administracija bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa uvela 2020. godine pozivajući se na zakon o nacionalnoj bezbednosti.
Imajući u vidu i carine koje je Evropska unija uvela na uvoz čelika, za očekivati je da će srpska privreda u narednom periodu osetiti posledice ovakvih odluka. Kakve i kolike, tek će se videti.
Inače, prema proceni američkog ministarstva, uvoz aluminijuma iz Srbije u SAD vredeo je 2019. godine 9,8 miliona dolara. Ipak, najnoviji podaci govore da je u 2020. godini zbog Trampovih mera uvoz pao na oko dva miliona evra.
Carina kao odbrambeni potez
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić podseća da je Amerika decenijama bila značajno izvozno tržište za srpski aluminijum. On smatra da će i ovo povećanje carina svakako pogoditi našu privredu.
- Mnogi su prošle godine mislili da je uvođenje taksi samo Trampov hir, kada je uveo carine i Kini i EU. Sada je očigledno da to nije slučaj, a jedan od razloga je i to što SAD još od 2009. godine ne cvetaju ruže i nisu više svetski lider u mnogim sektorima. Mislim da Amerika sve dublje ulazi u situaciju da joj mnoge druge zemlje ugrožavaju vodeću poziciju, a carina je jedna vrsta odbrambenog poteza - ocenjuje profesor Savić.
On navodi i da su bakar i aluminijum za Srbiju ranije bili u istoj ravni, kada je reč o njihovoj proizvodnji i izvozu.
- Srbija je bila među vodećim svetskim igračima kada su u pitanju obojeni metali, a i danas postoji neki dugogodišnji, čak i višedecenijski ugovori, koji potiču još iz bivše SFRJ - navodi on.
Iz Privredne komore Srbije kažu da su Trampove carine prošle godine znatno oborile izvoz, a sada su količine toliko male da stanje skoro da ne može dodatno da se pogorša. Ipak, kako tvrde, za našeg jedinog izvoznika aluminijuma to će svakako biti gubitak.
I pojedini analitičari nedavno su ocenili da nove carine neće previše uticati na domaću privredu jer, prema njihovim rečima, izvoz aluminijuma u SAD ima "marginalni efekat na naš ukupni izvoz".
Na listi 18 zemalja
Pored Srbije, na listi zemalja kojima su uvedene antidamping carine nalaze se: Bahrein, Brazil, Hrvatska, Egipat, Nemačka, Indija, Indonezija, Italija, Oman, Rumunija, Slovenija, Južna Afrika, Španija, Tajvan, Turska, Grčka i Južna Koreja.
Što se tiče zemalja iz okruženja, carina na uvoz aluminijuma iz Hrvatske iznosiće 3,19 odsto, i blago je smanjena u odnosu na preliminarnu odluku o stopi od 3,22 procenta, za Sloveniju je utvrđena stopa od 13,43 odsto, a za Rumuniju od 37,26 odsto.
Najviše je povećana carina na uvoz aluminijuma iz Nemačke, sa 49,40 odsto na 242,80 procenata, i na uvoz iz Brazila – sa 49,61 na 137,06 odsto. Prema Grčkoj i Južnoj Koreji će se primenjivati nulta carinska stopa.