Ko će od sutra u Srbiji imati veće plate? Nova godina znači i nove promene
Neki će se posebno obradovati.
U Srbiji će sledeće godine na snagu stupiti brojne novine u vezi sa platama, penzijama, kamatama, pa će plate u javnom sektoru biti veće za osam odsto, kao i minimalna zarada za 17,3 odsto, povećaće se neoporezivi deo zarade, primenjivaće se novi uslovi za penzionisanje žena, a kamatne stope na kredite biće ograničene.
Od sutra prosvetarima stiže povišica od 11 procenata.
U novoj godini biće povećana minimalna cena rada za 17,3 odsto, sa 271 na 308 dinara po radnom satu, bez poreza i doprinosa.
Visina minimalca zavisiće od broja radnih dana odnosno radnih sati u određenom mesecu i iznosiće oko 53.592 dinara ili 457 evra.
Izmenama zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje neoporezivi deo zarada je povećan sa 25.000 dinara na 28.423 dinara, čime se zarade rasterećuju a cilj ove izmene jeste da se stimuliše novo zapošljavanje radnika.
Najniža mesečna osnovica na koju će se obračunavati i plaćati doprinosi za obavezno socijalno osiguranje iznosiće 45.950 dinara, a najviša 656.425 dinara.
Penzije su već povećane od kraja 2024. godine. Od penzije za decembar ove godine svim penzionerima i korisnicima ostalih prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO), primanja su uvećana za 10,9 odsto, a tako usklađeni iznosi penzija i novčanih naknada biće isplaćeni u januaru 2025. Nakon usklađivanja, prosečna penzija za decembar 2024. iznosi oko 50.700 dinara.
U skladu sa Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO), od 1. januara 2025. godine važiće novi uslovi za odlazak u penziju, pa će žene u starosnu penziju u sledećoj godini moći da idu sa navršene 63 godine i 10 meseci života i najmanje 15 godina staža osiguranja.
Uslovi za muškarce su ostali nepromenjeni, što znači da će oni kao i do sada u starosnu penziju moći da idu sa navršenih 65 godina života i najmanje 15 godina staža.
Uslovi za ostvarivanje prava na starosnu penziju za žene će se pomerati za po dva meseca sve do 2032. godine, kada će biti izjednačeni sa uslovima propisanim za muškarce, tj. 65 godina života uz minimalnih 15 godina staža osiguranja.
Do ove godine bilo je pomeranja uslova i za prevremenu starosnu penziju, koji su u 2024. godini izjednačeni za oba pola, pa tako od 1. januara ove godine i žene i muškarci u prevremenu starosnu penziju mogu da odu kada napune 60 godina života i 40 godina staža.
Uslov za ostvarivanje prava na starosnu penziju koji važi i za žene i za muškarce, za koji godine života nisu važne, jeste 45 godina staža osiguranja.
U 2025. biće ograničene kamatne stope na stambene kao i gotovinske i potrošačke kredite.
Naime, odlukom o privremenom ograničenju kamatnih stopa kod ugovora o kreditu zaključenih sa građanima, koju je usvojio Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) predviđeno je da se kod postojećih i novih kredita sa promenljivom kamatnom stopom ne može primeniti kamatna stopa veća od pet odsto, kao i da kod novih kredita sa fiksnom kamatnom stopom ta stopa ne može biti veća od pet odsto.
Pored ograničenja kamatnih stopa kod stambenih kredita, propisano je i ograničenje kamatnih stopa za gotovinske i potrošačke kredite tako da nominalna kamatna stopa kod tih kredita odobrenih u dinarima ne može biti veća od 14,75 odsto, a efektivna stopa koja uključuje sve troškove ne može biti veća od 15,75 odsto.
Kod kreditnih kartica i dozvoljenog prekoračenja, NBS je navela i da postoji ograničenje efektivne stope od 17,75 odsto, odnosno 19,75 odsto, što je u slučaju dozvoljenog prekoračenja znači za sve korisnike ovog proizvoda odmah smanjenje stope za jednu trećinu.
Iz Narodne banke su pojasnili da se donošenjem ove odluke obezbeđuje primena ograničenja kamatnih stopa koja su predviđena Predlogom zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, da je odluka privremenog karaktera i da će važiti do usvajanja ovog zakonskog predloga a najkasnije do kraja 2025. godine.
Od 1. januara počeće da se primenjuje i Uredba o usklađivanju nomenklature carinske tarife za 2025. godinu koju je usvojila Vlada Srbije a njome je usklađena nomenklatura carinske tarife sa kombinovanom nomenklaturom Evropske unije za narednu godinu, koja će se primenjivati na svrstavanje proizvoda u carinskoj tarifi.
Uredba obuhvata i stope, odnosno iznose carine utvrđene carinskom tarifom koja čini sastavni deo Zakona o carinskoj tarifi, kao i stope carine koje se primenjuju u skladu sa zaključenim sporazumima o slobodnoj trgovini, primenjene na usklađenu nomenklaturu.
U njoj su navedena osnovna pravila za primenjivanje carinske tarife, kao i pregled oznaka, simbola i skraćenica.
Shodno izmenama Zakona o akcizama, primenjivaće se novi iznos refakcija na gorivo prevoznicima i on će se povećati sa 15,19 dinara po litru dizel goriva na 34,56 dinara, što je povećanje od 19,37 dinara po litru.
Novi iznos povraćaja akciza primenjivaće se od 1. jula, a očekuje se da će ova mera poboljšati ekonomski položaj svih koji se bave prevozom tereta i putnika u drumskom saobraćaju, posebno u delu koji se odnosi na domaći drumski prevoz.
Takođe, 1. januara 2025. na snagu stupaju izmene Pravilnika o obrascima poreskih prijava za utvrđivanje poreza na imovinu, koje utiču na način podnošenja poreskih prijava, obradu podataka, kao i na metodologiju utvrđivanja poreske osnovice.
Nova pravila prate izmene Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji i imaju za cilj veću preciznost, transparentnost i usklađenost sa aktuelnim propisima.
Njima je, između ostalog definisano, kako se izračunava površina zemljišta pod objektima koja se uzima u obzir za poresko oslobođenje, a detaljno opisani proračun uključuje i pravila za objekte sa više suvlasnika ili za različite delove objekata.
U slučaju izmene korisne površine u toku godine, podaci za površinu koja podleže oslobođenju se ne unose.
Jedna od novina se odnosi na situaciju kada lokalna samouprava ne objavi prosečne cene nepokretnosti u propisanom roku i za tu situaciju novi pravilnik propisuje upotrebu vrednosti nepokretnosti utvrđenih prema drugim raspoloživim kriterijumima.
To obezbeđuje pravovremeno utvrđivanje poreske osnovice, čak i ako nedostaju podaci o cenama.
Precizirano je i kako se utvrđuje vrednost nepokretnosti u slučajevima kada nije objavljena prosečna cena kvadratnog metra u određenoj zoni i pravilnik sada koristi pojam "odgovarajuća nepokretnost u najopremljenijoj zoni", čime se dodatno precizira način obračuna poreske osnovice za obveznike koji ne vode poslovne knjige.
Kada je reč o evidentiraju nastanka poreske obaveze zbog povećanja korisne površine u toku godine, propisano je da se u takvim slučajevima obavezno unosi datum koji odgovara trenutku kada je nastala promena.
Izvor: Tanjug