KO DIKTIRA POSKUPLJENJA? Cene za većinu proizvoda formiraju se "odokativno" - preko noći skoče i za 100 odsto
Proizvodi poskupljuju preko noći i više od 100 odsto i kada, čini se, za to ne postoji opravdani razlog.
- U lancu prodavnica gde inače kupujem, tikvice su do juče koštale 50 dinara za kilogram, danas su 150, i to ništa boljeg kvaliteta, a ni izgleda.
- Slična je situacija i sa drugim povrćem. Pitala sam prodavačicu o čemu se radi, jer se vidi da im nije stigla nova, sveža roba, već je stara dobila samo novu cenu, na šta sam dobila odgovor da oni rade po pavilima kuće, kaže naša sugrađanka.
NOĆ U SRPSKOJ PRESTONICI: Najviše se javljali hronični bolesnici
UPOZORENJE ZA BEOGRAĐANE: Haraju lažni majstori, uzmu pare i nestanu - ovo OBAVEZNO uradite
VOZAČI, VAŽNA INFORMACIJA: Evo šta možete i šta MORATE uraditi ukoliko vidite da vam PAUK podiže vozilo
Stručnjaci ističu da je ovaj trend, nažalost, sve učestaliji.
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, Ljubodrag Savić, kaže da je na tržištu ovo pitanje veoma otvoreno, te cene formira svako po malo.
- Cenu određuje svako po malo. Od proizvođača, preko prevoznika, trgovca na veliko do trgovca na malo, čija je i poslednja odluka, jer on prodaje potrošaču i određuje onu cenu koju mi na žalost plaćamo. U tom lancu najmanje na cenu utiču primarni proizvođači, zato bi najbolje bilo kad bi čovek mogao da kupuje direktno od seljaka, bez svih ovih posrednika, kaže profesor Savić.
Slobodno tržište
Profesor Savić ukazuje da smo mi od 2000. godine ušli u etapu slobodnog funkcionisanja tržišta, pa svako odgovara za sebe i kada je dobro i kada je loše, i država tu u principu ne može i ne sme da se meša, može samo ako postoje neke spekulacije, kada se ne plaća porez, plate zaposlenima i slično. Takođe može i da stavi maržu na neke proizvode i zamrzne cenu, i to onda mora da se poštuje. Ukoliko toga nema, trgovcima su otvorene ruke.
- Država ovde ne može ništa da učini, osim stavljanja marže. Suštinski, svi samostalno formiraju cenu svojih proizvoda. Ovde postoji i problem u nama potrošačima, koji sve više kupujemo u malim prodavnicama koje su znatno skuplje od onih velikih lanaca, i tako i sami radimo u korist svoje štete. I kad se to udruži sa alavim trgovcima, koji nemaju mere, onda dobijemo to što dobijamo, kaže profesor Savić.
Profesor Savić ističe da je već očigledno da većina trgvaca za podizanje cena koristi trenutnu situaciju a ne i opravdane razloge.
Ipak ukazuje da je dobar deo toga i činjenica da mi ulazimo u opasnu inflaciju u kojoj će cene proizvoda ići značajno gore.
- Zbog te neizvesnosti, da li će proizvoda biti u narednoj nabavci i po kojoj ceni, trgovci će nastojati unapred da se ugrade i sigurno zarade i to će biti nesvesno podizanje cena i formiranje začaranog kruga. Da li će ovo dovesti do hiper inflacije profesor Savić ne može sa sigurnošću da tvrdi, ali je sasvim siguran da će uslediti još veća poskupljenja.
Pravilo je da nema pravila
Da se cene na većinu proizvoda danas formiraju "odokativno" slaže se Dejan Gavrilović iz udruženja potrošača Efektiva.
- Što se tiče robe široke potrošnje, ne postoji zakon koji kaže šta može i šta se ne sme, osim ako nisu u pitanju marže, gde važe određena pravila.
- Za sve drugo, vidimo iz priloženog da važi pravilo da nema pravila. To pokazuje i raspon cena čije kretanje nema nikavog smisla niti elementarne logike - kaže Gavrilović.
Gavrilović ukazuje i na nelogičnost da isti lanac ima različite cene kod nas i u inostranstvu, i to znatno više kod nas, iako Srbija ima niži standard.
- Dobar deo trgovaca koristi priliku da poveća cene, pripisujući ratu u Ukrajini i tamo gde ima logike i gde je nema, i gledaju samo kako da zarade, jer ne postoji institucija koja će da povuče ručnu i onda se tako nastavlja, objašnjava naš sagovornik.