CENE NAFTE IDU "U MINUS"? Poremećaji na tržištu CRNOG ZLATA, Zapadnjaci u strahu dok Kinezi TRLJAJU RUKE
Danas je svet potresla izjava Pola Senkija, direktora Mizuho Sikjuritija, koji je rekao da "cene nafte mogu da odu u minus".
To bi moglo da se desi kao kombinacija preplavljivanja tržišta naftom od strane Saudijske Arabije i Rusije i sveopšteg ekonomskog pada zbog korona virusa, što sve zajedno može dovesti do perfektnih uslova za povećanu proizvodnju.
Ugledni američki časopis tvrdi: Putin NEĆE MOLITI Rijad za primirje u "naftnom ratu" (VIDEO)
STRAH DIKTIRA TRŽIŠTE: Cene nafte ponovo strmoglavo padaju
U toku je NAFTNI RAT: Putin se ZADOVOLJNO SMEŠKA, a evo i ZBOG ČEGA
I zaista, količine uskladištene nafte već rastu.
Senki je rekao da je globalna potražnja za naftom oko sto miliona barela dnevno, ali bi ekonomske posledice pandemije mogle da smanje tu potražnju za 20 odsto.
To bi kreiralo višak od dvateset miliona barela dnevno koje bi rapidno "preraslo" sve kapacitete skladištenja, što bi nateralo proizvođače crnog zlata da plaćaju kupcima za otkup nafte - otud negativna cena nafte.
Američka vlada već planira da kupi ukupno 77 miliona barela nafte narednih nedelja, ali prema Sankijevim rečima, Vašington može da otkupi dva miliona barela dnevno, tako da će postojati veliki viškovi koji će "skupljati prašinu".
Cene nafte su već pale na najniži nivo u poslednjih 17 godina, i u ovom trenutku nalaze se između 19 i 22 dolara, sa tendencijom pada. Posledice za američku naftnu industriju, ukoliko korona virus smanji potražnju, mogu biti katastrofalne.
Još neko vreme će proizvođači biti zaštićeni "hitnim fondovima", ali to će imati kontraefekat. Umesto da smanjuju proizvodnju i pumpaju manje nafte, oni će nastaviti da izvlače crno zlato do konačnog pucanja.
Fransisko Blanš, jedan od stratega Banke Amerika, upozorava da će smanjivanje potražnje zbog korona virusa i rata cenama između Rusije i Saudijske Arabije dovesti do povećanja uskladištene nafte za devet stotina miliona barela samo u drugoj četvrtini godine. On kaže da na svetu trenutno postoji 1.5 milijardi barela slobodnog skladišnog kapaciteta.
Međutim, raspored tih skladišnih potencijala zavisi od regiona do regiona i često se ne poklapa tačno sa viškom nafte.
Kina nastavlja da širi i gradi svoja skladišta, iako je tradicionalno imala manjak istih, pa je sada u mnogo boljoj poziciji da se okoristi ovim ultra niskim cenama.
- U najgorem slučaju, ako na tržištu bude nemoguće naći "dom" za višak barela, cene nafte će se onda pasti i ispod 18 dolara. To će američke i kanadske proizvođače neverovatno pogoditi kada im presuše sve zalihe novca - navodi Blanš.
DRAMA NA SVETSKIM BERZAMA: Cene nafte se SURVALE za 31 odsto, korona i "rat" Rusije i Saudijaca IZAZVALE POTRES
AMERIČKI "FORBS" OTKRIVA: Rusija će PREGAZITI Saudijsku Arabiju u naftnom ratu! (VIDEO)
ISKORISTILI PRILIKU: Pad cena nafte pozitivno deluje na OPORAVAK kineske ekonomije
VELIKI POTRES NAKON TRAMPOVE ODLUKE: Cene nafte i dalje padaju!
SITUACIJA PONOVO PROMENJENA: Nakon naglog pada počeo rast cena nafte