KRUPAN ZAOKRET Da li će niže kamate u Americi POJEFTINITI KREDITE i u Srbiji?
Može li se očekivati promena za našu zemlju?
Može se očekivati da zaokret u karakteru monetarne politike Američke centralne banke (FED) ima određenog uticaja i na Srbiju, kroz dalji pad premije rizika zemlje, povećano interesovanje stranih investitora za ulaganja u hartije od vrednosti, kao i po osnovu zadržavanja povoljnih uslova zaduživanja, ocenjuju iz Narodne banke Srbije.
Ipak, napominju, treba imati u vidu i da su najnoviju odluku FED-a na međunarodnim finansijskim tržištima očekivali, tako da su ovi uticaji u određenoj meri već imali efekte u prethodnom periodu.
Naime, FED je smanjila svoje kamatne stope prvi put posle svetske ekonomske krize 2008. godine, u nastojanju da, kako navodi, “suzbije posledice pretnji koje donose neizvesnost zbog trgovinskih ratova predsednika SAD Donalda Trampa, ali i zbog hronično niske inflacije i sumornih globalnih perspektiva”. FED je smanjio stopu za 25 baznih poena, na nivo od dva do 2,25 procenta, što je izazvalo relativno slabe prve reakcije na svetskim tržištima, dok je vrednost akcija neznatno pala.
OBORENI SVI REKORDI: Impresivne brojke posle otvaranja deonice Koridora 10 od Niša do Preševa
Vozači, BUDITE NA OPREZU: Od danas za OVU GREŠKU U AUTOMOBILU sledi kazna od 10.000 DINARA!
VUČIĆ NAJAVLJUJE NOVU INVESTICIJU! Još jedan NEMAČKI GIGANT stiže u Srbiju
A kako će smanjenje kamata FED-a uticati na finansijsko tržište u Srbiji i da li to znači da privreda i građani mogu očekivati jeftinije kredite?
Iz Narodne banke Srbije ocenjuju da ublažavanje monetarne politike FED-a ima uticaja na globalna kretanja kroz povećanu spremnost investitora za ulaganja u tržišta u razvoju. Takođe, očekuju da će se impuls, koji potiče od niže referentne kamatne stope Narodne banke Srbije, brzo preneti na sve segmente dinarskog tržišta, kao što je to bio slučaj i do sada, i da će se na taj način nastaviti podrška privrednom rastu.
- Na kretanja kamata na međunarodnom finansijskom tržištu u narednom periodu odražavaće se brzina normalizacije monetarnih politika FED-a i ECB-a, a ona će po svemu sudeći biti ne samo sporija od očekivane, nego će pružati i dodatne monetarne podsticaje. Pored toga, premija rizika zemlje mogla bi da ostane duže vremena povoljna, s obzirom na to da bi, pored domaćih faktora koji pozitivno deluju duže vreme, po osnovu povećane likvidnosti na međunarodnom finansijskom tržištu pozitivno trebalo da deluju i globalni faktori - navode iz Narodne banke Srbije, uz napomenu da to implicira da bi finansijski uslovi, a time i kamate na devizno indeksirane kredite u Srbiji, mogle da ostanu povoljne u dužem vremenskom periodu u odnosu na prethodna očekivanja.
Hasan Hanić, profesor Beogradske bankarske akademije, ne očekuje da će najnovija odluka FED-a značajno uticati na vrednost, odnosno cenu novca u Srbiji. On ističe da američka centralna banka i Evropska centralna banka (ECB) već duže vreme vode sasvim različite politike u pogledu referentne kamatne stope.
- Mislim da potez FED-a neće imati previše uticaja na cenu novca van SAD, tim pre što su ove promene veoma male, a kamate su već na jako niskom nivou - ocenjuje Hanić i dodaje da politika FED-a ne bi trebalo previše da utiče na Narodnu banke Srbije.
On ne očekuje da će, nakon nedavnog sniženja, uskoro doći do nove promene referentne kamatne stope NBS.
KO IMA NAJSKUPLJI, a ko NAJJEFTINIJI benzin u odnosu na prosečnu platu države? Evo kako stojimo na listi
Ovo su TRI NAJKRADENIJA PROIZVODA u Srbiji, a lopovi imaju i NOVI TRIK kako da prevare detektore
Apel svim trudnicama! Ukoliko su vam ugrožena prava, obavezno se obratite NJIMA!
Referentna kamatna stopa NBS
Iz NBS podsećaju da su odluke vodećih centralnih banaka su svakako jedan od faktora koje Narodna banka Srbije ima u vidu pri donošenju svojih odluka, pa tako i one o visini referentne kamatne stope.
- Upravo pri poslednjem sniženju referentne stope u julu za 25 baznih poena (na 2,75 odsto), Izvršni odbor Narodne banke Srbije uzeo je u obzir, između ostalog, i rastuća očekivanja da će FED sniziti svoju osnovnu kamatnu stopu, što se i desilo, pri čemu je to jedan od brojnih faktora koji utiču na projekciju inflacije. I u narednom periodu NBS će pažljivo sagledavati sve faktore prilikom donošenja odluke o visini referentne stope, uzimajući u obzir i uticaje koji mogu dolaziti iz međunarodnog okruženja - zaključuju u NBS.
BONUS VIDEO: NEOBIČNO ISTRAŽIVANJE: Ovako bi izgledala Zemlja da na njoj ostane SAMO 100 LJUDI