MALO IM 9 VALUTA: Ova država uvodi novu, desetu valutu
Zimbabve uvodi još jednu valutu i zvaće se dolar. On za sada vredi dolar, ali nema nikakve veze s američkim dolarom.
Konfuzno? Država to obrazlaže pokušajem da ublaži hroničnu nestašicu novca.
Ova južnoafrička zemlja koristila je različite valute otkako je njen dolar koji je bio nacionalna valuta srušena i povučena iz upotrebe zbog hiperinflacije i masovnog štampanja novca.
Zbog toga je vlada ove države odlučila da pored američkog i australijskog dolara uvede i južnoafrički rand, euro, britansku funtu, japanski jen, kineski juan, indijski rupi i afričku pulu.
Novčanica s likom Tita imala je idiotsku grešku (FOTO)
Kolaps u ekonomiji značio je da su stanovnici morali da kupe sve, od flaširane vode do čačkalica iz inostranstva, a to značni da se novac neprestano odlivao iz zemlje.
Zimbabve sada pokušava da novim apoenima od dva i pet dolara olakša bar lokalne transkacije.
SRBIJA U OČIMA AMERIKANACA: Evo kako se kotira Srbija na listi ''najjeftinijih'' zemalja!
Mnogi veruju da je ovo prvi korak ka ponovnom uvođenju domaće jedinstvene valute. Ove nove monete čak i izgledaju kao stari dolar Zimbabvea.
Ljudi su pohrlili ka bankomatima u nadi da će zameniti američke dolare. Neke prodavnice međutim, odbijale su da prihate nove novčanice, neki drugi kažu da nemaju izbora.
"RIZIK" KLJUČAN OKIDAČ: Nema kredita za one sa "crne liste"!
Ekonomski analitičari, međutim, ne mogu da odgonetnu šta je svrha uvođenja novih moneta kao platežnog sredstva u Zimbabveu. Upozoravaju da će ovo samo pogoršati stanje u državi.
- Većina kompanija ovde uvozi svoju robu tako da su devize neophodne, a ne ova valuta čije će uvođenje samo oterati strane investitore. Imaćemo samo veću nestašicu u zemlji - rekao je ekonomista tamošnjeg državnog istraživačkog instituta.
Valutna kriza u Zimbabveu je počela 2000. godine, kada je vlada sprovodila agresivne zemljišne reforme. Kombinacija sankcija i gubitka poverenja u privredi dovela je do pada dolara u ovoj zemlji.