"Mama, ostala sam bez para, hitno mi uplati" Ukoliko vam stigne ova poruka, ne nasedajte: Žena ostala bez ogromnog iznosa novca zbog ove internet prevare (FOTO)
Policijska uprava istražuje slučaj prevare.
Ovakav slučaj prevare kojom je 58-godišnjakinja oštećena za nekoliko hiljada evra se ne pamti. Naime, oštećena žena juče je primila SMS poruku sa sadržajem kao da joj se obraća ćerka, te je otvorila primljenu poruku, koja ju je vodila u nastavak komunikacije u aplikaciji za razmenu poruka.
Iz policije upozoravaju građane na to da, ako prime ovakvu ili sličnu SMS poruku, nikako ne odgovaraju na nju niti idu na linkove i uplaćuju novac ili šalju kodove vrednosnih bonova. Naime, reč je o jednom od oblika prevare, zvanom smišing.
Oni preporučuju građanima da ako dobiju takvu poruku, prvo stupe u kontakt sa svojim detetom ili bližnjim, koje navodno traži pomoć, kako bi proverili istinitost informacije pre uplaćivanja novca.
Smišing je kombinacija SMS-a i fišinga (krađe identiteta), a pokušaji smišinga veoma su česti i na našim prostorima.
Smišing prevara se sprovodi tako da prevaranti, počinioci sajber kriminala, pokušavaju da dovedu građane u zabludu slanjem lažnih SMS poruka u kojima se nalazi veza (link) koja vodi ka zlonamernom softveru.
U SMS poruci koju građani prime obično se od njih traži da pritisnu, odnosno aktiviraju vezu koja će ih usmeriti na lažnu internet stranicu i/ili pristup lažnom obrascu, u koje trebaju uneti lične, finansijske ili bezbednosne podatke, te tako postanu žrtve prevare, a prevarantima otkriju osetljive i privatne podatke, što je njihov glavni cilj.
Poruka često sadrži hitne ili zastrašujuće poruke, poput: "Vaš račun je kompromitovan, hitno ažurirajte podatke." "Vaš paket nije isporučen, kliknite ovde za više informacija." "Vaša banka vas obaveštava: unesite svoje podatke da biste sprečili blokadu računa." Ili, kao u ovom slučaju "Mama, ostala sam bez novca, hitno mi ga uplati".
Cilj smišinga je krađa ličnih ili finansijskih podatakam instalacija zlonamernog softvera na uređaj žrtve, uzimanje novca na prevaru, metodama socijalnog inženjeringa, kao i dobijanje pristupa bankovnim računima ili onlajn profilima.
Izvor: Dnevnik