Ministarka dr Jelena Begović održala uvodno obraćanje na panelu u okviru 78. Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku
Tema panela vezana za žene u nauci i biznisu.
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović održala je uvodno obraćanje na panelu Žene u nauci u usponu: liderstvo u biznisu i ekonomiji u okviru 78. Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku povodom 9. Međunarodnog dana žena i devojčica u nauci.
OVI SRPSKI RADNICI DOBIJAJU TRI MILIONA EVRA? Zaposleni u čuvenom gigantu dobijaju BASNOSLOVNE OTPREMNINE
Grci javljaju: Šut-karta Šolaku iz Junajted Grupe?!
Grci javljaju: Šut-karta Šolaku iz Junajted Grupe?!
EKSPO JE OD PRESUDNOG ZNAČAJA: Vučić o ekonomskoj dominaciji Srbije
EKSPO JE OD PRESUDNOG ZNAČAJA: Vučić o ekonomskoj dominaciji Srbije
- U samom srcu diplomatskih odnosa leži transformaciona moć saradnje. Žene lideri se ističu u stvaranju i jačanju međunarodnih partnerstava, koja se protežu izvan geopolitičkih granica kako bi podstakle veze koje doprinose globalnom napretku. Jedan od najznačajnijih efekata vodeće uloge žena u nauci je inspiracija i motivacija koje pružaju budućim generacijama. Dozvolite mi da se ovde osvrnem na svoj lični razvojni put tokom koga sam posle 24-godišnje karijere u nauci prešla u oblast politike i međunarodnih odnosa. Iako na prvi pogled izgledaju nespojive, shvatila sam da se sve svodi na viziju i strast - rekla je ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović tokom svog govora na panelu u okviru 78. Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku i dodala:
- Razmišljajući o sopstvenim iskustvima, priznajem da su postojali izazovi sa kojima sam se suočavala kao žena u svojoj karijeri, međutim, nikada ih nisam smatrala nepremostivim preprekama. Odrasla u porodici gde su žene generacijama išle za svojim karijerama, i u društvu gde je rodna ravnopravnost bila izraženija, krenula sam hrabro napred sa odlučnošću i otpornošću. Pratila sam svoju strast za istraživanjem, od snova da budem arheolog do postizanja statusa molekularnog biologa, i nakon 15 godina istraživanja u laboratoriji, na kraju sam vodila jedan prestižni institut u mojoj zemlji.
Pozdravno obraćanje na panelu imao je Njegovo kraljevsko visočanstvo princ Adnan El Hašemajt, a zatim su usledila uvodna obraćanja ministarke dr Jelene Begović i Njegove ekselencije Zenona Mukongoa Ngeja, stalnog predstavnika Demokratske Republike Kongo pri Ujedinjenim nacijama.
- Veoma cenimo činjenicu da Srbija prati nauku i tehnologiju, kao i jednakost u obrazovanju i unapređenju žena i devojaka u nauci. Najvažniji izazov koji smo uočili širom sveta jeste zapravo primena ovih ideja i programa. Mnogi programi o kojima raspravljamo u Ujedinjenim nacijama u kontekstu razvoja mladih devojaka u obrazovanju i nauci zapravo se ni ne sprovode na način na koji bi doprineli razvoju devojaka u ovoj oblasti i koji bi im pružili mogućnosti da one sebe sagledaju kao buduće liderke. Drugi izazov je finansiranje. Nema finansijskog ulaganja. Jedan od glavnih problema je da finansiranje ovih programa nije na listi prioriteta učesnika u kreiranju politike niti vlada. Najvažnija stvar koju posmatram kao izazov jeste činjenica da je ženama potrebna stvarna sloboda da deluju i da obavljaju poslove u oblastima koje one vole, a ne u oblastima koje mi želimo da im dodelimo. Upravo je to ono što je najvažniji - rekao je Njegovo kraljevsko visočanstvo princ Adnan El Hašemajt.
- Poseban osvrt je bio na prirodnim naukama i na inženjerskim naukama, a vodila se jedna vrlo živa diskusija povodom toga kako motivisati mlade devojke da se okrenu STEM-u, odnosno, prirodnim naukama, inženjerstvu i matematici kao njihovim karijerama. Slušajući žene iz celog sveta koje su bile prisutne na ovakvoj konferenciji, nismo ni svesni koliko smo ponekada u prednosti u odnosu na ostale jer imamo visok procenat žena koje se odlučuju da upišu ove oblasti, koji iznosi čak 47 odsto. Naše devojčice imaju slobodu izbora da studiraju ono što žele i imaju snagu da prepoznaju da jeste budućnost u nauci - zaključila je ministarka dr Begović.
Moderator panela Žene u nauci u usponu: liderstvo u biznisu i ekonomiji bio je zamenik stalnog predstavnika Malte pri Ujedinjenim nacijama gospodin Adam Kuimizakis, a čast da budu panelisti dobili su gospođa Sandrine Ngalula Mubenga, dr Belen Kariljo Rivas, dr Henri Brajs Vedler, dr Paola Mina Osorio i gospodin Bil Dajmond.
Međunarodni dan žena i devojčica u nauci se obeležava 11. februara, a ustanovljen je 22. decembra 2015. godine na Generalnoj skupštini UN, sa ciljem podsticanja žena i devojčica na bavljenje naukom
(Srbija Danas)