Mnogi imaju pravo da traže naknadu od države, ali ne znaju! Evo kako da dobijete pare koje vam pripadaju
Građani koji su ostali bez posla imaju pravo na novčanu naknadu za vreme nezaposlenosti u trajanju od najmanje tri meseca, pod određenim uslovima koje su naveli iz Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ).
Ko i kako može da ostvari pravo na novčanu naknadu? Ovo su ključni koraci.
Pravo na novčanu naknadu za vreme nezaposlenosti može ostvariti lice koje se po prestanku radnog odnosa, odnosno obaveznog osiguranja, prijavi na evidenciju nezaposlenih kod Nacionalne službe za zapošljavanje, koje je ostvarilo minimalni staž osiguranja od 12 meseci neprekidno ili 12 meseci sa prekidima u poslednjih 18 meseci, i kome je radni odnos, odnosno obavezno osiguranje, prestalo po nekom od osnova koji su taksativno navedeni u članu 67. Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti, objašnjeno je iz NSZ-a.
Da bi se pravo na novčanu naknadu ostvarilo u punom obimu, neophodno je zahtev podneti u zakonom propisanom roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa, odnosno osiguranja.
"Dužina isplatnog perioda novčane naknade zavisi od ostvarenog staža osiguranja nezaposlenog i ista može biti priznata u trajanju od tri, šest, devet, 12 meseci i izuzetno u trajanju od 24 meseca", navedeno je.
Koliko dugo građani mogu da primaju novčanu naknadu nakon otkaza?
Nezaposlenom građaninu se novčana naknada isplaćuje tri meseca ako ima staž od jedne do pet godina, šest meseci ako ima staž od pet do 15 godina, devet meseci ako ima staž od 15 do 25 godina i dvanaest meseci ako ima staž osiguranja duži od 25 godina.
"Izuzetno, novčana naknada pripada nezaposlenom u trajanju od 24 meseca ukoliko nezaposlenom do ispunjavanja prvog uslova za ostvarivanje prava na penziju, u skladu sa propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju, nedostaje do dve godine. Ispunjenost uslova za ostvarivanje prava na penziju, po osnovu staža osiguranja, nezaposleni dokazuje pojedinačnim aktom organizacije nadležne za penzijsko i invalidsko osiguranje", objasnili su.
Istakli su da ukoliko je nezaposleni već bio korisnik prava na novčanu naknadu za vreme nezaposlenosti, u staž osiguranja za ostvarivanje ponovnog prava se ne uračunava staž za koji je već ostvario novčanu naknadu.
Kako se obračunava visina novčane naknade za vreme nezaposlenosti?
Jedno od najvažnijih pitanja građana koji ostanu bez posla jeste koliko će novca primati za vreme dok imaju pravo na naknadu u slučaju nezaposlenosti.
Evo koliko novca mogu dobiti.
"Visina novčane naknade utvrđuje se tako što se iznos ukupne zarade, odnosno naknade zarade, osnovice osiguranja i visine ugovorene naknade nezaposlenog u poslednjih 12 meseci koji prethode mesecu u kome je prestao radni odnos, odnosno prestalo osiguranje, podeli sa iznosom prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku organa nadležnog za poslove statistike u trenutku ostvarivanja prava na novčanu naknadu, na koji se način utvrđuje lični koeficijent, koji se dalje množi sa osnovicom dnevne novčane naknade, koja je zakonom utvrđena u nominalnom iznosu, (poslednji usklađeni iznos, koji je u primeni od 1. februara 2024. godine iznosi 1.407 dinara), kako bi se dobio dnevni iznos novčane naknade, nakon čega se pristupa izračunavanju mesečnog iznosa novčane naknade tako što se dnevni iznos pomnoži sa brojem kalendarskih dana u mesecu u kojem se ostvaruje pravo", objasnili su.
Dodali su da Zakon o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti poznaje najniži i najviši "bruto" iznos novčane naknade koji se usklađuju jednom godišnje sa godišnjim indeksom potrošačkih cena u kalendarskoj godini koja prethodi godini u kojoj se usklađivanje vrši.
"Poslednji usklađeni najniži mesečni iznos novčane naknade, za ceo kalendarski mesec, iznosi 'bruto' 31.503,00 dinara (20.697,47 dinara 'neto'), a najviši mesečni iznos novčane naknade iznosi 'bruto' 73.029,00 dinara (47.980,05 dinara 'neto').
Ovo su ključni podaci koliko dobijaju oni kojima je rešenjem utvrđeni dnevni iznos novčane naknade između najnižeg i najvišeg zakonom propisanog.
Evo koliko novca sleduje korisnicima kojima je rešenjem utvrđeni dnevni iznos novčane naknade između najnižeg i najvišeg zakonom propisanog.
Oni će dobijati taj iznos novčane naknade (iznos dnevne novčane naknade pomnožen sa brojem kalendarskih dana u mesecu za koji se vrši isplata), dok će korisnici kojima je tako obračunata naknada niža ili viša od najnižeg ili najvišeg 'bruto' mesečnog iznosa novčane naknade istu dobijati u zakonom propisanom najnižem, odnosno najvišem iznosu", zaključili su iz Nacionalne službe za zapošljavanje.