HRVATI PUCAJU PO ŠAVOVIMA! Komšije oborile crni rekord, drma ih najveća kriza u istoriji!
Potrošačke cene u Hrvatskoj u septembru su porasle za 12,8 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine, pa je inflacija dostigla novi najviši nivo od kada Državni zavod za statistiku (DZS) vodi ove podatke.
Do danas objavljenih rekordnih podataka, najveća stopa godišnje inflacije u Hrvatskoj zabeležena je u julu i avgustu ove godine, kada je iznosila po 12,3 odsto.
SLOŽILI SE U EVROPSKOJ KOMISIJI: Stiže novi paket za ublažavanje energetske krize, evo i kada
ZAPAD BESAN NA OPEK: "Ceo svet ste namerno gurnuli u RECESIJU"
BERLIN NA KORAK DO KOLAPSA: Francuska počela da šalje gas Nemačkoj
Cene dobara i usluga za ličnu potrošnju, merene indeksom potrošačkih cena, takođe su porasle na mesečnom nivou i u septembru su bile u proseku za 1,5 odsto više nego u avgustu, dok su prosečne godišnje cene bile više za 8,6 odsto, navodi se u izveštaju DZS.
Na godišnjem nivou sve kategorije su porasle, a najviše cene hrane i bezalkoholnih pića, za 19,1 odsto. Sa 17,3 odsto sledi kategorija restorani i hoteli, zatim nameštaj, oprema za dom i redovno održavanje domaćinstva, koja beleži skok od 15,7 odsto, zatim kategorija stanovanje, voda, struja, gas i druga goriva, sa rast od 13,3 odsto. Takođe, cene prevoza skočile su za 12,3 odsto, razne robe i usluge za 10,7 odsto, odeće i obuće za 10,1 odsto, u kategoriji rekreacija i kultura za 8,8 odsto, dok su, na primer, alkoholna pića i duvan zabeležili rast sa 4,2 odsto. procenat.
Najblaži rast zabeležen je u kategoriji komunikacija, za 0,4 odsto.
Na mesečnom nivou, pokazala je statistika DZS, najviše su u proseku poskupele odeća i obuća, za 21,2 odsto, kategorija stanovanja, vode, struje, gasa i drugih goriva skočila je za 2,9 odsto, dok su razne robe i usluge poskupele. za 2,6 odsto. S druge strane, prosečne cene hrane i bezalkoholnih pića u septembru su bile niže za 0,2 odsto nego u avgustu, kategorija restorana i hotela zabeležila je pad cena od 2,1 odsto, a prevoz 0,7 odsto.
Najveći doprinos stopi rasta godišnjeg indeksa ostvaren je u kategoriji hrana i bezalkoholna pića, za 4,95 procentnih poena, zatim kod stanovanja, vode, struje, gasa i drugih goriva, za 2,24 procentna poena, a zatim sledi transport. sa 1,81 za procentni poen.
Posmatrano po posebnim grupama, najveći rast cena u proseku na godišnjem nivou ostvarila je grupa Energija, za 17,7 odsto, što je doprinos povećanju od 2,97 procentnih poena, navodi DZS.