Naučnici otkrili način da proizvode zlato
Istraživački tim sa Univerziteta Kornel razvio je metodu pretvaranja otpada u zlato, tj. izvlačenja zlata iz elektronskog otpada, a zatim korišćenje plemenitog metala kao katalizatora za konverziju ugljen-dioksida (CO2) u organski materijal.
Ova metoda bi mogla da reši problem oko 50 miliona tona elektronskog otpada koji se godišnje odbaci, od čega se reciklira samo 20%, naveo je Amin Zadehnazari, postdoktorand u laboratoriji Alireze Abaspurada, profesora hemije hrane i tehnologije sastojaka, piše Sajens dejli.
Zadehnazari je sintetisao par VCOFs da bi uklonio jone zlata i nanočestice sa ploča kola u odbačenim elektronskim uređajima. Pokazano je da jedan od njegovih VCOFs selektivno hvata 99,9% zlata i vrlo malo drugih metala, uključujući nikl i bakar, iz uređaja.
"Možemo da koristimo COFs natovarene zlatom da konvertujemo CO2 u korisne hemikalije. Transformacijom CO2 u materijale visoke dodate vrednosti, ne samo da smanjujemo zahteve za odlaganje otpada, već pružamo i ekološke i praktične koristi. To je neka vrsta vin-vin situacije za životnu sredinu", rekao je Zadehnazar.
Elektronski otpad je bukvalno zlatna koka - procenjuje se da tona elektronskog otpada sadrži najmanje 10 puta više zlata od tone rude iz koje se zlato vadi. A sa očekivanih 80 miliona tona elektronskog otpada do 2030. godine, sve je važnije pronaći načine za oporavak tog plemenitog metala.
Tradicionalne metode za oporavak zlata iz elektronskog otpada uključuju jake hemikalije, uključujući cijanid, koji predstavljaju ekološke rizike.
Metoda Zadehnazaria se postiže bez opasnih hemikalija, korišćenjem hemijske adsorpcije - prijanjanja čestica na površinu. Abaspurad i Zadehnazar su autori rada objavljenog u Nejčr komjunikešns, naveli su sa Univerziteta Kornel.