Poljoprivrednici u Srbiji paradajzom radije hrane svinje UMESTO DA GA PRODAJU: Ko se ugrađuje u cenu proizvoda?
Paradajz se u Srbiji gaji na oko 20.000 hektra i prosečan prinos je oko 16 tona
Već godinama slušamo o tome kako nam je jeftinije uvozno voće i povrće od domaćeg. Ne retko se može čuti i da se domaćim poljoprivrednicima više isplati da bace ili hrane svinje paradajzom, nego da ga prodaju. Kako je moguće da mi na pijacama kupujemo 10 puta skuplji pradajz od cene po kojoj ga seljaci prodaju nakupcima. Ko se sve ugradi u tu cenu?
LEK ZA SVE! BIZNIS KOJI POČINJE DA CVETA U SRBIJI: 300 dinara za 100 grama!
PREDSTAVLJEN PLAN ZA OBNOVU AMERIKE VREDAN BILION DOLARA: Povećanje naknade za škole, a smanjenje za nezaposlene
GRAĐANI, OBRATITE PAŽNJU: Evo šta sve treba da uradite kako bi vam moratorijum bio odobren!
Milina Ivković iz Umčara na Bajlonijevoj pijaci je svakog dana. Nema izbora, jer od toga živi cela porodica.
- Moram da radim ceo dan, dok ne prodam, gde ćeš kad propadne roba, a živimo samo od ove tezge - rekla je Ivković.
Gordana Tapić iz Slanaca prošle godine zasadila je 5.000, a ove godine svega 1.200 struka paradajza. Neke porodice i dalje naručuju, pa voće i povrće isporučuje na kućne adrese,
- Ne uzimamo više radnike u vreme korone, radimo sami koliko stignemo, samo da je sveže - rekla je Tapićeva.
Na drugim tezgama slično. Manje je proizvoda, kažu proizvođači, ali su kvalitetniji. Vikendom prodaju od 80 do 100 kilograma paradajza.
- Nadali smo se da će se situacija smiriti i zasadili smo istu količinu proizvoda kao prošle godine - rekla je Dragana Crnkić, proizvođač iz Velikog sela.
Sa druge strane, kupci imaju svoje razloge i svoju računicu. Beograđani tvrde da je sve skuplje nego prošle godine. Prodavci kaži da nema ništa gore od toga da se kući vraćaju sa robom ili minimlnom zaradom od nekoliko stotina dinara.
Leskovčani ovih dana najvaljuju da će pre baciti paradajz nego što će prihvatiti cenu od 10 do 15 dinara koliko im za kilogram nude nakupci. Na pijaci u Leskovcu paradajz se prodaje za 25 do 30 dinara po kilogramu.
Oni koji za potrebe velikih lanaca ili izvoz otkupljuju domaći paradajz kažu da se kao i kod svake druge robe cena formira na dnevnom nivou i za paradajz ona je danas bila oko 30 dinara. Na pijacam u Beogradu kvalitetniji paradajz nije mogao da se kupi ispod 80 dinra.
U Privrednoj komori Srbije kažu da razlog za ovakve cene nije uvoz jer Srbija sa svim okolnim zermljama pa i sa Albanijom iz koje se inače uvozi najviše paradajza ima trgovinski suficit.
- Više od 50 odsto paradajza uvozimo iz Albanije jer on tamo dolazi na rod i berbu pre nego što dospeva kod nas. Značajnu količinu uvozimo iz Makedonije i Turske - sve se to dešava u periodu kada ga kod nas nema - rekao je Aleksandar Bogunović iz PKS.
Paradajz se u Srbiji gaji na oko 20.000 hektra i prosečan prinos je oko 16 tona dok se na velikim plantaažana i kod nas ostvaruje prinos i do 80 tona po hektaru.
- Kod nas je to jedan od najvećih problema baziran je na poljoprivrednim gazdinstvima, govorimo o velikom broju malih proizvođača kao i svim proizvodnjama, što je veći obim proizvodnje niža je proizvođačka cena - samim tim ste konkurentniji na tržištu - kaže Bogunović.
Prognoze šta će se dešavati na tržištu je teško davati, kažu u Privrednoj komori Srbije jer i pored toga što za razliku od kretanja ljudi korona virus nije zaustavilo protok robe, on je uticalo na potražnju.
Primera radi veliki broj hotela je zatvoren a oni su bili značajni kupci. Na rod a time i na cenu utiču i vremenske prilike, pa je tako sezona sazrevanja zbok vekih padavina ove godine pomerena.
Svaka roba vredi onoliko koliko je neko spreman da je plati - je osnovni princip tržišta a sve dok su oni koji trguju bolje organizovani od onih koji proizvode oni će diktirati i pravila.
Država odavno ne garantuje cene, ali svojom agrarnom politikom kroz subvencije, pomoć prozvođačima da se organizuju, poreskom politikom može da utiče na položaj onih koji proizvode, a time i na one koji te proizvode troše.
NIKAD MANJE TURISTA: U BiH se broj posetilaca ove godine smanjio za čak 72 ODSTO
ČADEŽ POZVAO SLOVENAČKE PRIVREDNIKE NA SARADNJU: Dobre poslovne veze i zajednički nastup na tržištima drugih zemalja
VAŽNO OBAVEŠTENJE ZA GRAĐANE SRBIJE! Stigla pravila za moratorijum: Još dva meseca BEZ RATE KREDITA
POZNAT DATUM KAD ĆE PREDUZETNICI U SRBIJI DOBITI DRUGI PAKET PODRŠKE: Tu su i kriterijumi koji moraju da se ispune
Građani, obratite pažnju! OBJAVLJENO KO SVE IMA PRAVO DA DOBIJE NOVAC OD DRŽAVE