SRBI KOJI SU POSTIGLI MNOGO "TAMO PREKO OKEANA": Nije Džon Jovanović jedini Srbin u Beloj kući
Mnoštvo je uspešnih Srba u Americi.
Da je glavni "Trampov čovek" za Balkan, zaista poreklom sa našeg prostora, vest je koja je Srbe veoma dirnula. Međutim, on nije jedini koji "vuče korene" iz Srbije, a da je postigao mnogo u "tamo preko okeana".
PRESEDAN KAKAV NIKO NIJE OČEKIVAO: Minhenska pivnica dobila odštetu zbog gubitaka usled korone!
BDP Srbije u trećem kvartalu biće bolji od očekivanog: Uskoro stiže i procena MMF-a
Nesvakidašnja odluka koja je zaprepastila svet: U ovoj zemlji zabranjena upotreba proizvoda koje svi koristimo!
Mnoštvo je uspešnih Srba u Americi. Zaposleni su kao redovni profesori na prestižnim univerzitetima, u naučnim institutima, poznatim klinikama, ali su i uspešni sportisti, biznismeni, umetnici, naučnici... Ima i onih, koji korene vuku iz naše zemlje, a da su dospeli na dosta visoka mesta u samoj vladi i da su vrlo bliski predsedniku Donaldu Trampu.
Za Džona smo nedavno saznali i to kada je američka delegacija boravila u Srbiji, gde je otvorena kancelarija Američke Međunarodne razvojne finansijske korporacije (DFC). Jovanović je postavljen za direktora te kancelarije, a za njega mediji tvrde da je "glavni čovek" predsednika SAD, Donalda Trampa za Balkan.
Ipak, Jovanovićevo poreklo je zapravo ono što je izazvalo emociju u našem narodu. Naime, njegovi roditelji, Nada i Srećko, su Srbi koji su se svojevremeno odselili u Čikago. Jovanović je baš to i istakao kao svoju prednost na novom radnom mestu, te je kazao da će mu poznavanje jezika i kulture biti od velike pomoći. Posebnu pažnju je privukao rekavši da mu je majka presrećna.
- Narodi ovog regiona dele zajedničke vrednosti i mi bismo želeli da te vrednosti gradimo kroz poslovne, ali i društvene projekte, pogotovo žensko preduzetništvo. Mnogi su se javili i rekli da je to sjajna prilika za Srbiju i region - istakao je Jovanović.
Ipak, ne treba zanemariti i njegovo iskustvo u radu sa finansijama. Bio je direktor švajcarske kompanije "Mercuria energy group", jedne od najjačih u svetu. Džon je diplomirao na Univerzitetu Prinston, a na Univerzitetu u Pensilvaniji magistrirao poslovnu administraciju za finansije i preduzetnički menadžment.
Poslovna biografija mu je veoma bogata, budući da je radio u još nekoliko jakih kompanija, kao što su Dojče banka, Berenson, Noble group, Cadent energy partners.
Džon ima ima 34 godine, a oženjen je Dafne Oz, jednom od najpoznatijih blogerki, TV zvezda i nutricionistkinja u SAD, ćerkom čuvenog TV doktora Mehmeta Oza. Njih dvoje imaju troje dece, Filomenu, Domeniku Selen i Jovana, koga, kako je ranije izjavila Džonova supruga, zovu Džon-Džon. Njih dvoje venčali su se pre 10 godina u srpskoj pravoslavnoj crkvi u Portlandu.
Prozvali smo je "Trampova srpkinja", ali kako i ne bi kada ju je upravo predsednik Donald Tramp predložio na mesto predsednice američke Savezne korporacije za osiguranje depozita (FDIC). Samo on može i da je smeni, osim ako ne prekrši zakon.
Beograđanka Jelena Mekvilijams (devojačko Obrenović) otišla je u SAD sa 18 godina, kao studentkinja sa svega 500 dolara u džepu. Danas rukovodi jednom od najvećih finansijskih institucija koja održava stabilnost i poverenje u finansijski sistem najveće svetske ekonomije, odnosno štiti deponente u slučaju stečaja ili likvidacije banke.
Pre sadašnje funkcije, od 2007. do 2010. godine radila je kao advokat u Bordu guvernera Federalnih rezervi, a zatim šest godina i u Senatu SAD, najpre u Komitetu za mali biznis i preduzetništvo, i u Komitetu za bankarstvo, nekretnine i urbane poslove.
U Ameriku je otišla na razmenu učenika, da bi vremenom radila manje plaćene poslove kako bi sebi platila školovanje na Berkliju. U početku je živela u porodici svojih domaćina u Stoktonu, da bi kasnije radila kao pripravnik u Silicijumskoj dolini, u Palo Altu. Sedam meseci nakon što je kupila kuću u Kaliforniji, usred razvoda, povela je svoje roditelje, ćerku i mačku, i sa 12 kofera se preselila u Vašington.
U brojnim intervjuima američkim medijima ističe da veruje da je "Američki san i dalje živ".
- Nisam imala prihode, nisam imala posao, nisam imala imovinu. Šalim se da sam tada bila savršeni nindža - isticala je u razgovoru sa novinarima. Na kraju je uspela da dobije karticu koja joj je pomogla da se integriše u američko društvo.
Ona je trenutno najviše pozicionirana Srpkinja u američkoj saveznoj administraciji, ali kaže da će "valjda doći neka Srpkinja i na viši položaj".
- Srbija ima izuzetne, talentovane ljude, univerzitete svetskog ranga. Završila sam prava na postdiplomskim studijama na Berkliju, ali i dalje odgovorno tvrdim da su sa mnom u Matematičku gimnaziju u Beogradu išli genijalci. Jedini način da dobro prezentujem Srbiju u Americi je da budem najbolji Amerikanac. Da se borim, da dođem do samog vrha i da ljudi kroz mene vide našu zemlju. Govorim sa akcentom, i svi me i dalje pitaju odakle sam - istakla je Mekvilijams.
Neko ko je takođe vrlo prepoznatljiv je i Ksenija Pavlović Mekatir. Ona je novinarka u Americi, srpskog porekla i prva žena u modernoj istoriji Srbije koja ima pravo da izveštava direktno iz Bele kuće.
Ona ipak nije postala poznata samo po tome što je novinar, već jednim potezom kojim je na sebe privukla pažnju svih svojih kolega na američkom tlu. Izazvala je pravi potres prenoseći uživo zvučni snimak brifinga nove portparolke Bele kuće, Sare Sanders, što je bilo zabranjeno.
Za svoj potez, koji je "Vašington post" ocenio kao akt pobune koji označava značajan razvoj u odnosima Bele kuće sa medijima, kazala je da je sasvim legitiman čin koji je uradila iz ubeđenja.
- Nekoliko razloga me je navelo da to uradim. Prvenstveno moje lično ubeđenje kao novinara i kao osobe. Odrasla sam u diktatri i na protestima se borila protiv režima Slobodana Miloševića. Znam kako je boriti se za slobodu govora i za demokratiju, a sada kada živim u Americi, zemlji koja bi na tim osnovama trebalo da počiva - rekla je Ksenija.
Ona je inače rođena u Beogradu gde je i diplomirala novinarstvo na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. Nakon diplomiranja otišla je u London kako bi studirala ekonomiju. Objavljivani je autor, politikolog, preduzetnik, supruga američkog vojnog lica i beskompromisni zagovornik slobode štampe.
Osnivač je sajta "Pavlović tudej". Ksenija ima predavačko iskustvo u međunarodnim poslovima, politici i bezbednosti na Univerzitetu Jejl na dodiplomskom i postdiplomskom nivou. Bila je i glavni saradnik spisateljskog centra na Jejlu.