NIKAD NIŽA CENA NAFTE: Zabrinutost zbog novog karantina oborila cenu "crnog zlata"
Cene nafte potonule su u utorak na međunarodnim tržištima ispod nivoa od 62 dolara pod pritiskom strahovanja da će nova zatvaranja i spora vakcinacija građana protiv kovida u Evropi zaustaviti oporavak potražnje za energentima.
Na londonskom je tržištu cena barela potonula 2,69 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje, na 61,93 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 2,47 dolara nižoj ceni, od 59,06 dolara.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/23/screenshot_from_2021-03-23_11-39-54.png?itok=9QuK_QA2)
DOBRE VESTI ZA IVERAK I LAJKOVAC: Ambasadorka Čen Bo obećala završetak radova pre roka (FOTO)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/16/profimedia-0586004900.jpg?itok=G_cFke9m)
POKUŠAVAJU NA SVE NAČINE: Države širom sveta se bore za turiste, od Evrope do Azije se stvara "PUTNI MEHUR"
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/23/untitled_2.jpg?itok=ZKxZD1kR)
"VUČIĆ NAJAVIO MODERNIZACIJU LOKALNIH PUTEVA U MIONICI" Janković: Mionica ide putevima uspeha i prosperiteta
Tržišta su uznemirila nova zatvaranja u Evropi zbog trećeg talasa zaraze kovidom 19 i širenja novog soja koronavirusa.
Nemačka, najveći potrošač nafte u Evropi, odlučila je da produži lokdaun do 18. aprila, pozivajući građane da ostanu kod kuće kako bi se zaustavio treći talas pandemije.
Nemačka odluka nadovezala se na jednomesečnu blokadu u Francuskoj, koja je od subote zahvatila gotovo trećinu građana, nakon skoka broja novozaraženih u Parizu i pojedinim regijama na severu zemlje.
- Kontinentalna Evropa pooštrava mere protiv koronavirusa i time dodatno ograničava mobilnost. To će verovatno odgovarajuće negativno uticati na potražnju za naftom - procenjuju analitičari.
Cene pritiska i jači dolar, budući da slabi kupovnu moć vlasnika ostalih valuta, a time i potražnju za naftom, čije su cene izražene u američkoj valuti.
I struktura tržišta signalizuje slabost, budući da su cene u ugovorima s rokom isporuke u idućem mesecu prvi put od početka godine bile niže od onih u ugovorima s udaljenijim rokovima isporuke, što bi moglo podstaći trgovce na skladištenje nafte.
Fizičko tržište sirove nafte bolje otkriva slabiju potražnju od terminskog tržišta, objašnjava agencija.
- Cene fizičke nafte slabije su od onih u terminskim ugovorima već nekoliko nedelja, signalizirajući slabost potražnje - ističe se.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) objavila je jutros na svojoj internet stranici da je cena barela referentne korpe nafte njenih članica u ponedeljak iznosila 63,22 dolara, što je za 75 centi više u odnosu na prethodni trgovinski dan.