NOVA EKONOMSKA KRIZA: Da li će se ponoviti 2008. godina?
Usporavanje ekonomije evrozone i EU i političke tenzije koje postoje kako unutar evrozone i našeg regiona, mogle bi negativno da se preliju na ekonomsku aktivnost u Srbiji, izjavio je predsednik Saveza ekonomista Srbije (SES) Aleksandar Vlahović, uz napomenu da ipak ne veruje da je moguće da se ponovi scernario iz 2008. godine.
Aleksandar Vlahović ističe da se Srbija sada nalazi u mnogo boljoj situaciji nego 2008. godine, i da u ovom trenutku imamo fiskalni prostor za eventualni odgovor na usporavanje evropske ekonomije.
S druge strane, član Predsedništva SES profesor Dragan Ðuričin napominje da je potrebna izvesna opreznost, jer su najave o mogućoj recesiji veoma prisutne u široj stručnoj javnosti.
- Posmatrajući fiskalnu poziciju Srbije, ona se nalazi u mnogo boljoj situaciji nego 2008. godine i ne samo da smo postigli ravnotežu budžeta sa odgovarajućim fiskalnim suficitom nego su i strukturni deficiti koji su postojali u 2008. i ranije, eliminisani- rekao je Vlahović.
Na početku krize za plate zaposlenih u državnom sektoru izdvajanje iznosilo je 11 procenata BDP-a, a danas oko 7, 5 procenata. Za penzije je udeo bio 13, 5 odsto, a danas ne prelazi 11 odsto BDP, naveo je Vlahović.
Mladima je nešto MNOGO VAŽNIJE od cene! Bez razmišljanja OVAKVE KOMPANIJE odmah stavljaju na CRNU LISTU
- U ovom trenutku imamo fiskalni prostor za eventualni odgovor na usporavanje evropske ekonomije - rekao je Vlahović.
Kako je rekao, važno je da je nivo javnog duga sa 75 procenata koliko je iznosio 2014. godine na kraju prošle godine smanjen na 56 odsto i da se taj trend smanjenja nastavlja.
U Velikoj Britaniji bogati su prošle godine postali bogatiji, a šta je sa siromašnima?
Profesor Dragan Ðuričin kaže da treba biti oprezan obzirom da su najave stručne javnosti mogućoj recesiji veoma prisutne u javnosti. On je naveo da EU ima razne probleme što se ekonomije tiče.
- Neko kaže, sve što je moglo da se desi loše u Evropi što se ekonomije tiče desilo se i to se pokazalo nultom stopom rasta u poslednjem kvartalu u najsnažnojoj ekonomiji, Nemačkoj - rekao je profesor.
On navodi da je Kina takođe u usporavanju, a da pri tome imamo trgovinski rat, rat kurseva i tehnološki rat u poslednje vreme.
SAD ne popuštaju: Američke kompanije za zadržavanje postojećih carinskih tarifa na kinesku robu
Na konferenciji u Savezu ekonomista Srbije, Ðuričin je rekao da je program fiskalne konsolidacije koji je počeo 2014. uspešno okonačan 2017. i 2018. godina bila godina značajnijeg rasta od 4,5 procenta.