NOVI UDAR NA SRBIJU: Evo kada će EU odlučivati o zabrani izvoza ruske nafte u našu zemlju
Savet EU u Briselu danas je odlučio da uvede novi, osmi paket ekonomskih i individualnih sankcija Rusiji, a kako je izvor iz Evropske komisije rekao za Tanjug, na sastancima ambasadora EU bilo je vrlo malo reči o snabdevanju Zapadnog Balkana naftom.
Prema ovom izvoru, ova tema još nije hitna, a ovaj problem će se javiti kad zabrana za transport preko mora sirove nafte bude stupila na snagu, a to se neće desiti pre decembra.
- Nema potrebe da se donosi odluka o ovome sada, mi ćemo se vratiti na tu temu i očekujem da će biti diskusija oko regiona (Balkan) u vezi s drugim zemljama koje su kandidati za članstvo - kaže dobro informisani izvor iz Komisije za Tanjug.
SRBIJA JE 50 ODSTO NAFTE UVOZILA IZ RUSIJE Brnabić: Mi ne možemo da nađemo jeftiniju naftu od ove - akt neprijateljstva Hrvatske prema Srbiji
POSLOVANJE U BRITANIJI PRED KOLAPSOM: Zabeleženo više od 250.000 zatvaranja kompanija
OGLASILI SE IZ MINISTARSTVA POVODOM SANKCIJA EU: Srbija će se nakon OVOG datuma snabdevati sa slobodnog tržišta
On je naveo da ruska nafta dolazi morem u Hrvatsku i zatim ide na Zapadni Balkan i dodao da je pitanje koje se postavlja u kojoj meri to može tako da se produži kada se uvede zabrana za transport nafte po moru.
Evropski funkcioner dodaje da bi se ovo odnosilo na Hrvatsku koja više ne bi mogla da prevozi preko mora naftu za Zapadni Balkan, ali istovremeno da ne zadržava deo za sebe poštujući evropske sankcije. Ovo može da funkcioniše, kaže on, samo ako ima derogacije za ovo pitanje.
- Pitanje koje se postavlja je kako da se radi sa trećim zemljama i da li da im omogućimo privilegovan status ili ne u ovom domenu - objašnjava izvor iz EK.
On je takođe ponovio da bi EU htela da Srbija prihvati evropske sankcije protiv Rusije.
Nove sankcije protvi Rusije uvode se kao odgovor na "rusku eskalaciju u ratu protiv Ukrajine i nezakonite aneksije ukrajinskih oblasti Donjecka, Luganska, Zaporožja i Hersona", saopštio je danas Savet EU.
Cilj ovih mera je da pojačaju pritisak na vladu i ekonomiju, i oslabe vojne kapacitete Rusije.
- Uvodi se zabrana brodovima EU da obavljaju pomorski transport nafte trećim zemljama i primenjivaće se od datuma kada Savet jednoglasno odlučiti da uvede gornju granicu cena - saopštio je Savet.
Kako se objašnjava, "ograničenje cena drastično će smanjiti prihode koje Rusija zarađuje od nafte nakon što je njen rat protiv Ukrajine naduvao globalne cene energenata, a ograničenje cene nafte takođe može poslužiti za stabilizaciju globalnih cena energije".
Paket koji je danas dogovoren uvodi u zakonodavstvo EU osnovu za postavljanje gornje granice cena u vezi sa pomorskim transportom ruske sirove nafte za treće zemlje i dalja ograničenja na pomorski transport sirove nafte i naftnih derivata u treće zemlje.
Konkretno, kombinacija ovih mera funkcioniše na sledeći način, objašnjava Savet EU.
Biće zabranjeno pružanje pomorskog transporta i pružanje tehničke pomoći, brokerskih usluga ili finansiranja ili finansijske pomoći, u vezi sa pomorskim transportom u treće zemlje sirove nafte (od decembra 2022.) ili naftnih derivata (od februara 2023.) koji potiču u ili se izvoze iz Rusije. Odstupanje od gornje granice cena bi omogućilo pružanje transporta i ovih usluga ako se nafta ili naftni proizvodi kupuju po ili ispod unapred utvrđene cene.
- Ovaj novi paket sankcija protiv Rusije je dokaz naše odlučnosti da zaustavimo Putinovu ratnu mašinu i odgovorimo na njegovu najnoviju eskalaciju lažnim "referendumima" i nezakonitom aneksijom ukrajinskih teritorija - izjavio je Žozep Borelj, visoki predstavnik za spoljnu politiku i bezbednost.