OVDE ĆE VOZOVI IĆI 200 NA SAT: Virus nije pomrsio planove za brzu prugu u Čortanovcima (VIDEO)
Urađeno više od pola posla
Fabrika pod vedrim nebom. Tako bi se moglo opisati najveće železničko gradilište u Srbiji koje se nalazi u Čortanovcima na padinama Fruške gore. Na sremskoj obali Dunava 935 radnika i 276 bagera, kranova, kamiona i ostale mehanizacije grade tunel i vijadukt na trasi buduće brze pruge između Beograda i Budimpešte.
Država isplaćuje minimalac SEDMOG MAJA, a kada stiže GRAĐANIMA NA RAČUN i ko sve ima pravo na taj novac?
SVI USLOVI ZA PUTOVANJE AVIONOM! Uskoro počinju letovi, država apeluje: NE KUPUJTE KARTE
Kakve su šanse da ovog leta odemo na more u Grčku? Oglasio se ambasador Srbije i otklonio sve dileme
Vredni neimari već dve i po godine bez prestanka marljivo rade, a ni virus korona, koji je mnogima pomrsio planove, nije ih pokolebao. I pored epidemije, u proteklih mesec i po ne smanjuju tempo. Ponosno ističu da gradilište nije bilo napušteno ni na minut. Majstori ne staju u vanrednom stanju, tokom policijskog časa, pa ni za Praznik rada.
Bilo je zacrtano da se u aprilu okonča polovina posla na deonici između Stare Pazove i Novog Sada, odnosno 51 odsto, ali je, po trenutnom stanju na gradilištu, urađeno i više od toga.
- Trenutno je izvedeno 57 odsto od svih radova koju su predviđeni Aneksom 3.2 uz Ugovor. Idemo malo ispred dinamike bez obzira na tešku epidemiološku situaciju u regionu - objašnjava Mansurbek Sultanov, direktor ogranka "RŽD internešnel" u Srbiji. - Gradimo dva jedinstvena objekta: tunel Čortanovci od 2,2 kilometra, gde je izvedeno 87 odsto radova, i vijadukt, dužine tri kilometra, na kom je do sada obavljeno 93 odsto posla.
Sultanov nabraja i šta je sve do sada sve kompletno završeno: radovi na izgradnji deonice Stara Pazova - Inđija, što je 5,9 kilometara dvokolosečne železničke pruge, a gotov je i zemljani planum između Inđije i Beške, dug 10 kilometara.
Materijal sporo stiže
Preduzeće "RŽD internešnel" je izašlo u susret podizvođačima i ubrzalo plaćanje za izvedene radove, svugde gde je to moguće.
Uvođenje vanrednog stanja i zatvaranje državnih granica negativno se odražava na građevinske procese, ali u "RŽD internešnel" tvrde da će uložiti maksimalne napore kako bi se radovi završili pre ugovorenih rokova.
- Postoje određeni problemi i u osnovi se tiču materijala koji stižu na gradilište iz inostranstva - navodi Sultanov. - Očekivani rok se povećao i moraju se preduzeti korektivne mere, kako za proceduru nabavke, tako i za izvođenje radova.
- U toku je izgradnja otvorene pruge Beška - Sremski Karlovci u dužini od 10,9 kilometara. Radi se i na potezu između Sremskih Karlovaca i Petrovaradina, kao i na pet kilometara pruge između Petrovaradina i Novog Sada. Izgrađeno je 26 od 29 propusta i devet od 28 veštačkih objekata, kao što su mostovi, podzemni prolazi, nadvožnjaci, vijadukti, a na još osam veštačkih objekata se radovi privode kraju.
Radnici "RŽD internešnel" su početkom aprila probili desnu cev tunela dužine 1.086 metara, a do juna će se izboriti i sa levom. O kakvom se poduhvatu radi najbolje govori podatak da je do sada na površinu izvezeno više od 190.000 kubnih metara stenske mase. Majstori su brdo "napali" paralelno, sa severnog i južnog portala, specijalnom metodom za nestabilna tla.
Voz koji bi krajem sledeće godine trebalo da protutnji iz Beograda za Novi Sad brzinom od 200 kilometara na sat pri izlasku iz tunela direktno će izlaziti na vijadukt. Pogled na plavetnilo Dunava sa desne i zelene obronke Fruške gore sa leve strane već "crta" sliku kako će posle prolaska kroz mračnu tunelsku cev izgledati vožnja ovim grandioznim mostom. U pogledu će sigurno uživati putnici, koji bi relaciju između prestonice i Srpske Atine trebalo da pređu za manje od 30 minuta.
Dvokolosečni železnički most držaće čak 103 stuba sa 118 raspona. Teren u koji su ukopani reka plavi, pa će većina njih u periodu kada Dunav nadođe biti u vodi.
Zaraženo osam radnika
Direktor ogranka "RŽD internešnel" ističe da se na gradilištu poštuju sve mere vezano za borbu protiv kovida 19.
- Radnici su obezbeđeni svime što je potrebno kako bi sačuvali svoje zdravlje - navodi Sultanov. - Redovno se kontroliše njihovo stanje, a ukoliko je potrebno, preduzimaju se hitne mere za izolaciju onih kod kojih su primećeni ikakvi simptomi, čak i ako je to samo prehlada. Identifikovano je osam slučajeva zaraze među radnicima na gradilištu, koji su istog trenutka hospitalizovani. Svi koji su sa njima bili u kontaktu su izolovani na 28 dana na jednom mestu i obezbeđeni su potrebnim sredstvima za ličnu higijenu, medikamentima, hranom i najpotrebnijim stvarima.
Na jednom od najviših stubova, na levom mostu, radnici montiraju armaturu gornje ploče. Svaki spoj se ručno vezuje paljenom žicom. Za ovaj posao potrebne su i snaga i veština, a deluje da obe ove osobine imaju radnici koji uigrano odmiču i pletu mrežu od armature, preko koje će juriti brzi vozovi.
- Ovaj objekat je jedinstven. Ljudi koji ga nisu videli ne mogu lako da zamisle most dugačak 3.000 metara, a ni njegovu visinu od gotovo 25 metara. To je kao da smo na sedmom spratu zgrade. Jedva čekam da se i sam provozam ovom trasom, kada završimo posao - kaže ushićeno radnik Marko S. - Voleo bih da jednog dana moji unuci budu ponosni i da svima pričaju da je njihov deda gradio vijadukt u Čortanovcima.
Od tri deonice na trasi brze pruge kroz Srbiju, ruska kompanija gradi onu u sredini, između Stare Pazove i Novog Sada, u dužini od 40,4 kilometra. Prvu deonicu, od Beograda do Stare Pazove gradi kineska kompanija CRSC, koja bi narednih meseci trebalo da počne sa radovima i na delu od Novog Sada ka Subotici. Ukupna dužina brze pruge kroz našu zemlju biće 182,3 kilometra.
Pre početka rekonstrukcije, da bi prešli oko 350 kilometara, vozovi su od srpske do mađarke prestonice putovali i po osam sati, a kada ruski i kineski neimari završe ovaj kapitalni projekat od Beograda do Budimpešte će se stizati za manje od tri sata.