OVE GODINE RADNICI BEZ TRINAESTE PLATE! Firme ne znaju šta ih je snašlo, problem nije samo u koroni i padu prihoda
I dok se poslodavci u zemljama EU hvale u javnosti što su nagradili svoje radnike koji su doprineli uspehu njihovih kompanija, u Srbiji se taj podatak krije od javnosti, posebno kada je reč o javnim preduzećima.
Nekadašnja praksa da se zaposlenima na kraju poslovne godine isplaćuje 13. plata danas je postala izuzetak, jer je prema procenama sindikata prima samo jedan odsto radnika koji imaju privilegiju da rade u nekim stranim kompanijama ili pak lokalnim i državnim javnim preduzećima. To praktično znači da pred novogodišnje ili božićne praznike na račune samo 45.000 ljudi u Srbiji legne novac kao nagrada za uspešno završenu poslovnu godinu.
DOBRE VESTI ZA SRPSKU VALUTU: Prvi put u istoriji dinar ima istu vrednost čak osam godina
TEK SMO POČELI! Japanski investitori sve više dolaze u Srbiju: Novi projekti u planu Srbija 2025!
BAKA IZ GOLUBINACA ZATEKLA VUČIĆA PITANJEM: Predsednik se odmah nasmejao i odgovorio
Ove godine procenjuje se da će taj broj biti i manji jer je pandemija korona virusa ostavila posledice i na uspešne strane i domaće kompanije, a dodatna kočnica je i to što za taj izdatak, kroz poreze i doprinose, državi treba da daju još 64 odsto. Drugim rečima, i za kompanije koje su ostvarile zavidnu dobit na kraju poslovne godine, bonus je skupa igračka koju izbegavaju da kupe svojim radnicima. Zato i poslodavci koji su i imali praksu da iz dobiti dele bonuse, od nje odustaju jer ih pored visokih nameta, plaši i neizvesnost vezana za trajanje krize izazvane pandemijom korona virusom.
Tih nameta nije bilo do 2014. godine, jer je 13. plata zaposlenih imala karakter prihoda od kapitala i na nju se nije plaćao porez i doprinosi koji se plaćaju iz zarade. Međutim, te godine je izmenjen Zakon o radu kojim je propisano je da se ugovorom o radu ili odlukom poslodavca može utvrditi učešće zaposlenog u dobiti ostvarenoj u poslovnoj godini, ali se u zaradu računa i ono što se ostvari po osnovu nagrada, bonusa i drugih primanja.
Ranka Savić iz Asocijacije samostalnih i nezavisnih sindikata kaže da su upravo ove izmene dovele do toga da su bonusi u srpskim kompanijama postali retkost i sinonim za neko prošlo vreme.
- Zato i mali broj zaposlenih u Srbiji dobija 13 platu. Po našim procenama, tu privilegiju je do sada imalo oko jedan odsto zaposlenih ili blizu 45.000 radnika. Mislim da će taj broj ove godine biti i znatno manji zbog krize u privredi nastale usled pandemije kovida 19. Verujem da bi nagradnu platu u Srbiji isplaćivalo više poslodavaca kada bi ona bila neoporezovana. Zato imamo nameru da pokrenemo inicijativu da se ta isplata ne oporezuje, kao što je to slučaj u Evropskoj uniji, gde primera radi, 55 odsto nemačkih poslodavaca isplaćuje takozvane "božićnjice". Kod nas zbog tih visokih nameta i strane kompanije, koje imaju u matičnim zemljama tu praksu, od nje odustaju jer bi za nju trebalo da izdvoje 64 odsto za državu - navodi Savić.
Ona dodaje da pored stranih kompanija 13. platu na isteku uspešne godine isplaćuju i još poneka javna preduzeća.
- Ima i nekih domaćih kompanija koje su sačuvale tu staru tradiciju, ali se one mogu nabrojati na prstima jedne ruke. U mnogim evropskim državama postoje posebne pogodnosti za one koji svojim zaposlenima daju božićne bonuse i zbog toga oni i gledaju da radnike dodatno stimulišu na kraju godine. Kod nas nema stimulansa pa današnji srpski poslodavci ne vide smisao takve “velikodušnosti” prema radnicima iako su oni značajno doprineli ostvarivanju njihove dobiti na kraju poslovne godine. Zato se uopšte ne možemo pohvaliti isplatama 13. plate. Prema podacima našeg sindikata, nju, pored stranih kompanija, isplaćuju pojedina opštinska, gradska i republička javna i državna preduzeća. U njihovim kolektivnim ugovorima i ugovorima o radu je definisano da određeni procenat iz ostvarene dobiti treba da se raspodeli i zaposlenima kroz 13. platu - kaže Savić.
I dok se poslodavci u zemljama EU hvale u javnosti što su nagradili svoje radnike koji su doprineli uspehu njihovih kompanija, u Srbiji se taj podatak krije od javnosti, posebno kada je reč o javnim preduzećima. Isplata bonusa tretira se kao poslovna tajna, a kada procuri u javnost, obično izaziva negodovanje u javnosti.
- Mali broj radnika u Srbiji ima 13. platu, a mnogo je više zaposlenih koji nikako da dočekaju i redovnu zaradu. Ima bar 200.000 radnika kojima i dalje plata kasni i ne primaju je redovno, pa je za njih priča o bonusima u javnim preduzećima neprihvatljiva. Zato se ti podaci i ne saopštavaju - navode u sindikatima javnih preduzeća.