SRBIJA JE SIGURNA, BUGARSKA NEĆE ZAVRNUTI GAS! Ovo je glavni razlog, jasna poruka stigla za našu državu
Nejasno je kojim bi gasom Bugarska mogla da napuni svoj gasovod ukoliko ne uzima ruski.
Bugari neće zatvoriti gasovod "Balkanski tok", jer im sva neophodna količina gasa stiže upravo iz Rusije, izričit je generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović.
CENAMA MLEKA PRETI DRAMATIČAN RAST: Ukrajinska kriza napravila haos, proizvodnja naglo opala i postala užasno skupa!
OGROMNO INTERESOVANJE PUTNIKA ZA VRZE VOZOVE DO NOVOG SADA! Sve karte za vikend rasprodate
MRAČNE PROGNOZE PREDSEDNIKA VUČIĆA: Čeka nas teška zima zbog krize sa gasom!
On je reagovao na izjavu bugarskog zamenika premijera Asena Vasiljeva da zbog krize u Ukrajini ova zemlja neće obnoviti ugovor o snabdevanju prirodnim gasom sa ruskim "Gaspromom".
Politički pritisci
Prema Bajatovićevim rečima, u pitanju su politički pritisci, između ostalog i na Srbiju.
- To su pusti snovi! Nejasno je kojim bi gasom Bugarska mogla da napuni svoj gasovod ukoliko ne uzima ruski. Ne može Bugarska da obustavi snabdevanje, jer bi i sama ostala bez gasa. To je politička igra. Rezultat pritiska na Bugarsku, a zatim je to pritisak na Srbiju i Madarsku - kaže Bajatović.
Evropa trenutno nema drugo rešenje nego da koristi ruski gas.
Srbiji prete kaznama, a Evropa uvozi rusku naftu
Srbiji se preti kaznama, a zemlje Evrope nastavljaju da uvoze rusku naftu, rekao je Bajatović.
Prema njegovim rečima, Srbija ima gde da kupi naftu, ali NIS je srpska kompanija, bez obzira na stepen ruskog vlasništva u njoj.
- I da kupimo naftu iz Venecuele, opet ćemo je prerađivati u NIS-ovoj rafineriji. Šta sad treba da nam kažu, da ne možemo ni da prerađujemo? Reč je o pritisku na Srbiju. Regionu ne odgovara jačanje Srbije - dodao je Bajatović.
- Ukupna potrošnja Evrope sada je oko 600 milijardi kubika gasa godišnje. Najveći uvoz gasa je iz Rusije, oko 40 odsto. Kanada i Amerika, čak i da imaju brodove za transport, mogle bi da daju tek oko 100 milijardi kubika. A sa rastom potrošnje, koji se očekuje da dostigne 700 milijardi, to je nedovoljno! - rekao je Bajatović i dodao:
- Srbija trenutno vuče gas iz dva pravca, oko 50-60 posto stiže "Balkanskim tokom" preko Bugarske, dok deo gasa stiže preko Mađarske. Za zemlje Evrope gas se bez prestanka isporučuje i preko Ukrajine. Srbija apsolutno ne može ostati bez gasa, a sadašnja cena koju plaćamo izuzetno je povoljna. Neće biti ni poskupljenja gasa. Odluka Vlade Srbije da subvencioniše cenu gasa za potrošače u Srbiji odlična je - naveo je.
Budalasta odluka
Domaći stručnjaci uvereni su da Bugarska ne može da zavrne gas iz Rusije, ali napominju da čak i da se to desi, za Srbiju nema zime jer će gas dolaziti drugim putevima do naše zemlje.
Predsednik Udruženja za gas Vojislav Vuletić kaže da ne veruje da će Bugarska ostvariti to što je rekla.
- Pa Bugarska je 100 odsto zavisna od ruskog gasa, što bi sekli granu na kojoj sede? Čisto sumnjam da će to da urade, jer nema nikakve logike da povuku takav potez. To bi bila budalasta odluka! U svakom slučaju, verujem da, što se Srbije tiče, za nas nema zime. Čak i ukoliko se tako nešto dogodi, što je malo verovatno, gas može da nam stiže preko severa, preko Horgoša iz Mađarske. To je stara ruta koja se koristila pre uvođenja "Balkanskog toka", tako da ne verujem da će doći do prekida dotoka gasa. Snabdevanje će se odvijati bez problema! - jasan je bio Vuletić.
Vučić: Bugarskoj nije lako da zaustavi uvoz gasa
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da nije siguran da je Bugarskoj lako da zaustavi uvoz gasa preko gasovoda "Turski tok"!
Kako kaže, Srbija će plaćati tranzitnu taksu za transport gasa iz Rusije gasovodom "Turski tok" kroz Bugarsku.
- Mi kažemo, hoćemo ruski gas iz "Turskog toka", vi nama pustite do našeg gasovoda, mi to plaćamo, a šta je to što vi hoćete, to je vaša stvar! - rekao je Vučić, i dodao:
- Za Srbiju je dobro ako može da bude i nekog drugog gasa, uvek je sve dobrodošlo. Sad je teško sa nekim racionalno razgovarati, jer kad krene histerija svuda po svetu, to je nemoguće. Bolje kad malo prođe vreme da vidimo kako ćemo. Dolaze letnji meseci kada je potrošnja manja, pa ćemo lakše da preživimo. Nemci se pripremaju za zimu, pa i Srbija mora od 1. maja da počne da se sprema za zimu. Očigledno teška, teška zima čeka sve zajedno - rekao je predsednik.