OVO VOĆE SE NAJVIŠE IZVOZI IZ SRBIJE, a nisu u pitanju maline!
Izvozna cena iz Srbije bila je oko 70 dinara po kilogramu.
Srbije je prošlu godinu završila kao najveći izvoznik višanja u svetu.
Korona uvodi kraću radnu nedelju? Radna sedmica trajaće četiri dana?
Ruski ekonomista: Situacija je gora nego 2008. godine, svaki šok može OZBILJNO DA UTIČE NA EKONOMIJU
DOŠLO VREME KADA NEMA MNOGO RAZLIKE IZMEĐU BOGATIH I OBIČNIH LJUDI: Evo čime se bave poznati milijarderi u vreme EPIDEMIJE
Ali po vrednosti izvoza je tek četvrta na globalnoj listi. Iako su SAD i Kanada po obimu izvoza iza nas, prodavale su kilogram višanja po deset puta većoj ceni.
Srbija je u 2019. izvezla 14.252 tone višanja, što je najveća količina u svetskoj trgovini. Mađarska je prodala 10.322 tone, Poljska 5.210 tona, a slede SAD sa 3.176 tona, piše na portalu Makroekomonija ekonomski analitičar Miroslav Zdravković.
Srbija je, međutim, imala tek četvrtu vrednost izvoza, nakon SAD, Kanade i Mađarske.
Prve dve zemlje prodale su kilogram višanja po deset puta većoj ceni, Mađarska po ceni koja je veća za oko 50%, a prosečna izvozna cena iz Srbije bila je oko 70 dinara po kilogramu (570 evra po toni).
Osim Mađarske, od zemalja sa kojima se graničimo višnje se izvoze i iz Hrvatske i Bugarske, ali po mnogo manjim vrednostima i količinama.
Najveći izvoz u Rusiju
Srbija je bila u mogućnosti da proda najveću količinu višanja zahvaljujući izvozu u Rusiju, koji je od 2012. povećan 6,2 puta. U vreme poljoprivrednog popisa tri petine vrednosti izvoza išlo je u Nemačku, ali je od tada vrednost smanjena za dve petine. Višnje se izvoze još u BiH, Austriju, Mađarsku, Italiju i Rumuniju i još u pet zemalja za manje od 100 hiljada evra po zemlji.
Najveći deo pod višnjama, u vreme poljoprivrednog popisa, nalazio se u Južnoj i Istočnoj Srbiji (70%), zatim u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji (13,8%), Vojvodini (11%), a najmanje u Beogradu (5,3%).
Višnje ispred malina
Prema podacima RZS-a u 2019. je proizvedeno 97.000 tona višanja i rod je bio smanjen za četvrtinu u odnosu na 2018. godinu. Prema statistikama FAO, višnje su bile na 18. mestu prema vrednosti proizvodnje u Srbiji sa 128 miliona dolara, iza paradajza (132 miliona dolara), a ispred malina (127 miliona dolara).
Prema istom izvoru, Srbija je bila šesti proizvođač višanja u svetu, nakon Rusije, Ukrajine, Poljske, Turske i SAD. Rusija je, uprkos činjenici da je najveći proizvođač višanja u svetu, direktno pomogla proizvodnji višanja u Srbiji kroz uvoz iz naše zemlje.
ON JE JEDINI IMAO HRABROSTI DA BERLINU KAŽE "NE": Kapitalizam sedi na gigantskom mehuru, kriza se nikada nije ni završila
Hoteli osuđenog KRALJA KOKAINA biće korišćeni širom Srbije za karantin
EVO KO U AMERICI NAJVIŠE DOBIJA OTKAZ: Na udaru više od 700.000 radnih mesta
Važno za građane Srbije: Evo na koji račun će vam leći minimalac koji isplaćuje država
CENA OVOG VOĆA U SRBIJI DRASTIČNO JE POSKUPELA i retko može da se kupi, a IZVOR JE ZDRAVLJA: Čovek iz Bukovca ima sjajno rešenje (FOTO)