DRASTIČNO POSKUPLJENJE: Zbog prirodnih nepogoda cene kafe višestruko porasle, posledice i u Srbiji
Razmere štete još se utvrđuju, ali u područjima u kojima stabla kafe nisu preživela, trebaće i po sedam godina za potpuni oporavak proizvodnje
Nezapamćene suše u poslednjih 20 godina, a potom i najgori mrazevi u prethodnih nekoliko decenija u Brazilu, kao i novi, rekordno visoki troškovi prevoza, u svetu su već doveli do do rapidnog poskupljenja kafe, a prelivanje cene nesumnjivo treba očekivati i u Srbiji, tvrde proizvođači.
SVE ČEŠĆE PITANJE KOJE SE PROVLAČI, A GRAĐANI ŽELE ODGOVOR: Kolika nam sleduje plata tokom kovid bolovanja?
SVI SU ZATEČENI CENAMA - KVADRAT STANOVA IDE I PREKO 10.000 EVRA! Kako mogu da koštaju toliko i ko ih kupuje?
NEKADA BILE DOSTUPNE BOGATAŠIMA, SADA KOŠTAJU KAO GRČKA I TURSKA: Egzotične destinacije pristupačne za svačiji džep
Brazil je zaslužan za 30 odsto ukupnog svetskog izvoza kafe, a upravo se u ovoj zemlji ne pamte veće prirodne nepogode i štete koje su po rod kafe napravile klimatske promene.
Razmere štete još se utvrđuju, ali u područjima u kojima stabla kafe nisu preživela, trebaće i po sedam godina za potpuni oporavak proizvodnje, tvrde poznavaoci.
Nakon ekstremnih suša u Brazilu u prvoj polovini godine, koje su smanjile prinos i povećale cene kafe na svetskoj berzi tokom prošle nedelje, mraz je zahvatio ključne brazilske regije sa kafom i dodatno smanjio prinos, što je dovelo do novog eksplozivnog skoka berzi, na kojima se cena kafe u samo par dana duplirala.
U brazilskom udruženju proizvođača kafe Abic procenjuju da su cene pržene kafe u Brazilu skočile oko 80 odsto od decembra do kraja jula.
Srbija je, inače, u grupi retkih zemalja u svetu gde je kafa akcizna roba, što govori o tome da se i dalje percipira kao luksuz.
Akciza se usaglašava sa stopom rasta cena na malo, a finansijsko opterećenje u vidu akcizne markice uvedeno je 2018. godine.
Rast akcize u Srbiji od 2017. do 2020. godine iznosio je 8,5 odsto.