ŠTA DONOSI EU PROGRAM EXCHANGE SRBIJI: Donacija vredna 4,75 miliona evra za lokalne projekte
Od 2004. godine EU u Srbiju uložila 33 miliona evra
U okviru programa Exchange 5, koji je realizovan od aprila 2017. do početka jula ove godine, Evropska unija (EU) je Srbiji donirala 4,75 miliona evra, rečeno je na današsnjoj završnoj konferenciji ovog programa.
INVESTICIJA U ZAPADNOJ SRBIJI VREDNA 100 MILIONA EVRA: Jezero površine 139 hektara biće formirano na reci Rzav (FOTO)
ZARADA I VIŠE NEGO DOBRA - DO 2.000 EVRA MESEČNO! Sve popularniji biznis u Srbiji, za pokretanje potrebna jedna stvar
REŠENJA ZA MANJE GUŽVE NA GRANICAMA! Momirović: Novim putevima i prugama povezujemo region sa Evropskom Unijom
Od ukupne sume 4,45 miliona evra je iz doprinosa EU, od čega su tri miliona evra iz fonda za implementaciju lokalnih projekata kroz grant šemu za upravljanje imovinom a 1,45 miliona evra je vrednost direktnog granta podrške realizaciji upravljanja imovinom kao i planiranju i budžetiranju.
Preostalih 0,3 miliona evra predstavlja sufinansiranje jedinica lokalne samouprave u okviru grant šeme.
Sam program Exchange predstavlja jednu od najdugotrajnijih akcija podrške EU lokalnoj samoupravi u Srbiji.
Kako je na današnoj konferenciji rekao generalni sekretar Stalne konferencije gradova i opština Ðorđe Staničić, kroz pet faza programa, koje se sprovode od 2004. godine, Evropska unija je u Srbiju uložila više od 33 miliona evra.
Ove pare su, prema njegovim rečima, utrošene na pravi način i malo je lokalnih samouprava koje nisu bile uključene u neki od projekata.
Program sprovodi Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave (MDULS) u saradnji sa Ministarstvom finansija, odnosno njegovim Sektorom za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava EU i Stalnom konferencijom gradova i opština, Savezom gradova i opština Srbije (SKGO) kao implementacionim partnerom.
Pomoćnik ministra državne uprave i lokalne samouprave Saša Mogić je na konferenciji istakao da je MDULS ponosno na realizaciju ovog projekta, pogotovu što su okolnosti za njegovo ostvarivanje bile više nego vanredne.
Naglasio je da je projekat iskorišćen da bi se ojačali finansijski, organizacioni i tehnički kapaciteti lokalnoj samoupravi, da bi se podigle kompetencije zaposlenih i one usmerile ka dobrobiti građana.
- Projekat je pomogao brojnim gradovima i opštinama kako da popišu svoju imovinu, da pokrenu postupke za upis prava svojine i oni su u primenjujući naučene procedure nekada popisali i imovinu, za koju se decenijama nije znalo čija je - rekao je Mogić i dodao da im je učeshe u ovim projektima pomoglo da bolje planiraju aktivnosti, utvrđuju budžete, da znaju odakle mogu da prihoduju i odrede na šta će da utroše ta sredstsva.
- Jedan od najvažnijih rezultata projekta jeste i stvaranje baze obučenih službenika, jer je u okviru programa realizovano nekoliko krugova obuke za upravljanje imovinom namenjenih svim jedinicama lokalne samouprave. Poslednje su se odvijale u veoma složenim uslovima pandemije ali je za pohvalu informacija da je 2020. godine 179 polaznika steklo uslov za dobijanje sertifikata u oblasti upravljanja javnom svojinom - naglasio je pomoćnik ministra državne uprave i lokalne samouprave Saša Mogić.
Kada je reč o drugoj komponenti, odnosno podršci za planiranje i budžetiranje na lokalu, prema najnovijim podacima za ovu godinu, programske informacije iskazuje 87 odsto opština i gradova u Srbiji, što je skoro duplo više u odnosu na polazno merenje za buddzete iz 2015 godine.
Šef sektora za saradnju Delegacije EU u Srbiji Ingve Engstrom je najavio da se planira i peta faza ovog projekta i naglasio da standardne reforme moraju da se sprovode na lokalnom nivou.
Istakao je da EU u pristupanju ovoj zajednici, regionalnom politikom pomaže onim delovima koji nisu dovoljno razvijeni.
- Stalna konferencija gradova i opština, sa svojom mrežom, nam je važan partner u saradnji sa lokalnim samoupravama a dva elementa ovog programa, upravljanje imovinom i planiranje su ključna za najbolje korišćenje sredstava - rekao je Engstrom.
Pomoćnik ministra za evropske integracije Dušan Čarkić je istakao da sada predstoji rad na šestom programu.
- Ovakvi projekti su od velike važnosti pre svega za rešavanje imovinsko-pravnih odnosa, radi osnaživanja lokalnih kapaciteta kako bi mogli da samostalno upravljaju projektima i pomognu svima nama da priđemo EU i unapredimo sisteme koji funkcionišu u našoj zemlji - rekao je Čarkić.
Dodao je da je zato Ministarstvo za evropske imtegracije počelo reorganizaciju i pre nekoliko meseci osnovalo novi segment koji će se baviti zelenom agendom i ciljevima održivog razvoja.
Njegov glavni fokus je usmeren na ciljeve održivog razvoja i podršku lokalnim samoupravama a vrata Ministarstva za evropske integracije su prema Čarkićevim rečima uvek otvorena za lokalne samouprave.
U okviru prve komponente programa odnosno upravljanja imovinom, sprovedena je grant šema, odnosno dodeljivanje bespovratnih sredstava za 18 projekata u 48 jedinica lokalne samouprave a u okviru druge komponente, 12 izabranih opština i gradova dobilo je podršku za unapredenje budžetiranja i povezivanja sa okvirima razvojnog planiranja.