Prve ustaju, poslednje idu na spavanje: Žene na selu RADE bez nadoknade, a muškarci vode gazdinstva
Održana konferencija "Žene na selu: Unapređenje kvaliteta života u seoskim područjima" povodom Međunarodnog dana žena na selu
Žene koje žive i rade na selu vode se kao nezaposlene, a zapravo rade ceo dan i za to ne dobijaju nadoknadu.
Budite USPEŠNI u 30-im godinama života, PRATITE ovih 10 saveta, učiniće vas SREĆNOM OSOBOM
NE BUDITE OVCE ZA ŠIŠANJE: Evo kako da prepoznate organske proizvode u marketima
Obično prve ustaju, a poslednje idu na spavanje. Prve su na njivi, u voćnjaku, plasteniku, štali, ali za svoj rad ne dobijaju nikakvu nadoknadu - tako danas izgleda život žene na selu, koja se vodi kao nezaposlena, a zapravo ceo dan radi.
Ženski rad je nepriznat i neprepoznat u poljoprivredi i u domaćinstvu. Obično se muškarci vode kao zaposleni na poljoprivrednom gazdinstvu, dok žene na selu rade u poljoprivredi kao pomažući članovi domaćinstva, istaknuto je danas na skupu "Žene na selu: Unapređenje kvaliteta života u seoskom području".
Žene na selu rade bez nadoknade
Od četiri žene koje žive na selu - tri rade, a da za to ne dobijaju nikaku finansijsku nadoknadu.
Sa druge strane samo 13 odsto žena su vlasnice gazdinastava.
Strategije, zakoni, akcioni planovi su važna osnova, ali je još važniji realan život, žene i muškarci treba da shvate da žena treba da ima vlasništvo nad imovinom i da može da radi.
Istraživanja pokazuju da su žene na selu nedovoljno uključene u odlučivanje, ne pitaju se o modelu razvoja poljoprivrede i sela, a politike i mere ne prepoznaju adekvatno njihove potrebe.
Rodni jaz u poljoprivredi sprečava razvoj i doprinosi odumiranju sela, poručili su učesnici skupa, i naglasili da 63 odsto žena i 37 odsto muškaraca obavljaju poljoprivredne aktivnosti na gazdinstvu.
Žene su pomažući članovi domaćinstva
Muškarci čine 86 odsto zaposlenih na poljoprivrednom gazdinstvu, dok žene rade u poljoprivredi kao pomažući članovi domaćinstva.
Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede Žarko Radošević rekao je da mora da se afirmiše rad i položaj žena na selu.
On je rekao da posebno zabrinjava starosna struktura žena koje žive na selu, da je 50 odsto žena starije od 65 godina.
Stalna koordinatorka UN u Srbiji Karla Herši ukazala je na veliku ulogu žena na selu, da imovina žena na selu treba da se uvećava i da se prizna njihova važna uloga.
Posebno je istakla da treba raditi na osnaživanju žena i devojčica koje žive na selu i planiraju tu da ostanu.
Konferencija "Žene na selu: Unapređenje kvaliteta života u seoskim područjima" je organizovana povodom Međunarodnog dana žena na selu.