Radi bržeg priključenja Srbija razmatra da pomogne Bugarskoj u IZGRADNJI TURSKOG TOKA
Srbiju će ulaziti oko 12,5 ili 13,88 milijardi kubika gasa.
Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da Srbija razmatra da pomogne Bugarskoj da na svojoj teritoriji završi deonicu gasovoda potrebnu kako bi se Srbija priključila na Turski tok, kao i da će u našoj zemlji sve biti završeno i spremno najkasnije do 1. oktobra.
Na pitanje zašto kasne radovi na Turskom toku u Bugarskoj i da li ta zemlja odugovlači jer to traže Amerikanci, Bajatović ističe da Bugarska jeste pod pritiskom, ali i da Bugari imaju dodatnu ambiciju pošto hoće da budu hab za snabdevanje, odnosno da dobijaju gas i iz Ruminije i Grčke.
- Hoće Bugari da budu u malo boljoj poziciji kao trgovci - kazao je Bajatović i dodao da su Bugari izdali dozvole za gradnju i da su započeti neki manji radovi.
HIT CENE I LAST MINUTE PONUDE ZA EGZOTIČNA PUTOVANJA, EVROPSKE GRADOVE I ZIMOVANJE!
LIBIJSKA NAFTA I DALJE U BLOKADI: Čeka se rešenje iz Berlina - Haftar na potezu
Cene nafte DRASTIČNO PORASLE: Libija najavila smanjenje proizvodnje!
Podseća da je Južni tok propao upravo zbog pozicije Bugarske.
- Mi smo ranije tvrdili da će biti nove verzije Južnog toka i evo vidimo Turski tok, kao i da će ekonomski interesi nadvladati političke. Tako će se desiti i sada.
Kako kaže, razgovara se o tome da se Srbija možda uključi u izgradnju u Bugarskoj sa delom mehanizacije i zavarivača, kako bi se što pre uradio prvi deo u gasovoda u Bugarskoj od 308 kilometara, a kako bi mogla da se priključi Srbija na bugarski sistem, što je neophodno za dobijanje gasa iz Turskog toka.
Bajatović ističe da je u Srbiji položeno svih 403 kilometara cevi u zemlju i da je ostalo da se urade još potrebne blok stanice i četiri merne stanice, kao i tri "izlaza", kod Ćuprije, Beograda i Gospođinaca.
- Radovi apsolutno teku po rokovima. Tačno je da smo malo usporili jer nije dobro variti na minus pet, a nema ni razloga pošto imamo dovoljno vremena, jer do 1. oktobra treba da sve da završimo i to ćemo i uraditi. Sve je u rokovima što se tiče Srbije - kaže on.
Prema njegovim rečima, Mađari već bukiraju kapacitete, Bugari su već prodali 100 odsto kapaciteta, kao i Srbija, koja je prodala 100 odsto kapaciteta i to sve za 20 godina.
Počele su to da prate banke i to će, dodaje, biti klasično projektno finansiranje.
- Sve je prijavljeno Agenciji za energetiku, koja je donela odgovarajuća akta. Očekujemo da će se već krajem marta ući u sertifikaciju i računamo da će taj prvi deo biti završen do maja, a kompresorska stanica najkasnije do 1. oktobra - naveo je direktor Srbijagasa.
Dodaje da Bugarska sada malo pregovara oko cene gasa, ali da će i Srbija pregovarati kada dođe vreme i da je normalno da se svi bore za što bolju cenu gasa.
Bajatović kaže da će u Srbiju ulaziti oko 12,5 ili 13,88 milijardi kubika gasa.
Takođe, ističe da će se osloboditi Horgoš i da će Srbja moći zbog toga da koristi i gasovod Severni tok 2.
Mišljenja je da sankcije SAD zbog Severnog toka 2 nisu usmerene ka Rusiji već ka Nemačkoj kako ne bi bila energetski predominantna energetska sila.
- Eto vidimo kako se kod nas bave pitanjem KiM i Republikom Srpskom, e tako do izgleda. Biće novi energetski raspored. Ali, Severni tok će biti zavrsen i možemo da imamo gas i iz tog pravca - napomenuo je Bajatović.
Dodaje da nije bilo dešavanja sa Ukrajinom da bi Srbija mogla da se snagdeva i iz Češke, Slovačke i sa Severnog toka 1 i iz drugih pravaca, s obzirom da nam je u industriji porasla potrošnja gasa za 30 odsto.
TRAMP OPET PRETI EVROPI: "Ako ne bude dogovora, uvodimo CARINE na evropske automobile!"
Tehnologija koju je teško kontrolisati: U Beogradu otvorena RADIONICA O VEŠTAČKOJ INTELIGENCIJI
TRAMP O EKONOMSKOJ SARADNJI SAD I EVROPE: Momentalno potpisati sporazum - Trgovina ODMAH (VIDEO)
Marko Čadež: Obnova leta Beograd - Priština veliki korak za privrednike!