CENA MEDA SKAČE U NEBESA?! Loše vreme i pomor pčela UZIMAJU DANAK
Srbija godišnje proizvede između šest hiljada i 12 hiljada tona meda, uglavnom bagremovog, koji je i najtraženiji.
Iako još nema preciznih podataka, strahuje se da bi brojka ove godine mogla biti daleko ispod tog proseka. Uzrok su, pre svega, nepovoljne vremenske prilike, ali i nekoliko trovanja pčela širom Srbije.
U vreme kada je bagrem cvetao bilo je izrazito kišno vreme tako da nije pčelama dao onoliko nektara koliko je trebalo da su prilike bile povoljne. Malo bolje su prošli pčelari koji imaju košnice na točkovima pa su nedostatak bagremovog cveta kasnije nadokandili lipovim.
Uz vremenske nepogode pčelare su zadesila i trovanja pesticidima.
Ono na šta stručnjaci godinama upozoravaju, a to je prekomerna upotreba sredstava za zaštitu voća i povrća od insekata, sada je najviše ugrozilo pčelare Sivca gde je uništeno čak 600 rojeva dok je na području Valjeva ta cifra 400 pčelinjih društava. U okolini Kovačice uginule su pčele iz 130 košnica.
Ako se zna da je rekordan prinos u dobrim godinama oko 30 kilograma po košnici, jasno je da ovogodišnji najbolji, za koji se pretpostavlja da neće preći deset kilograma, može dovesti do rasta cena.
Ne može svako za volan, već samo sa SERTIFIKATOM: Bez OVOG PAPIRA ne sedajte u vozilo, a spremite i 6.000 DINARA!
ZA LITAR ULJA TREBA DA RADIMO 19 MINUTA?! Evo koje još tajne krije prosečna potrošačka korpa
AUTO-PUTEVI VODE DO USPEHA: U poslednjih pet godina 85 odsto fabrika otvoreno uz Koridor 10
U unutrašnjosti se još može naći med po ceni od 700 dinara, ali u Beogradu med je već 800 i više od toga.
Ako se zna da je najtraženiji u jesen i zimu, stručnjaci kažu da sa ovim prinosima pčelinjih društava na beogradskim pijacama cena može rasti i iznad hiljadu dinara.
ŠPIJUNSKO BLAGO: Američka vojska razvila dronove veličine INSEKTA (VIDEO)