NIKO NE MOŽE DA POGODI KOLIKO JE ZARADIO ČOVEK KOJI JE IZMISLIO ČUVENOG SMAJLIJA: Crtež je završio za deset minuta, a doneo mu je slavu i novac
Čovek koji je nacrtao smajlija nije mnogo zaradio.
Uvek postoji pionir, neko ko je prvi smislio nešto, a to je slučaj i sa smajlijem, neizbežnim pratiocem gotovo svake SMS poruke na milionima telefona širom sveta.
VLADIMIR LUČIĆ: Telekom Srbija je ubedljivi pobednik komercijalne utakmice!
Možete li postati milioner ulažući 1000 evra u ovu novu kriptovalutu?
VUČIĆ NA KONFERENCIJI PROJEKTA LIID: Moramo da se naučimo kako novac da trošimo! (VIDEO)
Glavni lik ove priče je Harvi Ros Bol, grafički dizajner iz Vorčestera, američka država Masačusets, koji je legendarni „smajli fejs” osmislio 1963. godine.
Njega je angažovala jedna osiguravajuća kompanija, kojoj je bilo potrebno da osmisli dizajn koji će podići moral njihovim radnicima, jer su tada bili u lošoj finansijskoj situaciji.
Bol je crtež završio za 10 minuta, i za to je plaćen 45 dolara. Naručilac, kompanija State Mutual Life Assurance je zatim napravila postere i bedževe, kako bi uz pomoć žutog nasmejanog lica ubedila svoje zaposlene da se više smeju. Pitanje je koliko su u tome uspeli, ali sam smajli fejs je postao insant hit, a kompanija je napravila na hiljade bedževa. Iako je posle toga imitiran i kopiran nebrojeno puta, Harvijev smajli ima svoje posebne, prepoznatljive crne: oči su uskog ovalnog oblika, jedno oko je veće od drugog, a usta nisu u savršenom luku.
Kako je rekao Bil Valas, izvršni direktor Istorijskog muzeja uz Vorčesteru, "gotovo kao usta Mona Lize".
Ni Harvi Bol, kao autor, ni kompanija koja je naručila najčuvenijeg smajlija nije tražila zaštitu autorskih prava. Harvi Bol je umro 2001. godine, a 1999. godine je osnovao "World smile organisation", fond koji se bavi dobrotvornim radom za pomoć deci.