Postojala i ŠARA NAMENJENA MUŠKARCIMA - Srbija hoće da pirotski ćilim zaštiti u UNESKO
Postoje i staparski i sjeničko-pešterski ćilimi
Srbija radi na tome da pirotski, staparski i sjeničko-pešterski ćilim budu stavljeni na Uneskovu listu svetske kulturne baštine.
Tu inicijativu će uputiti Kordinaciono telo za rodnu ravnopravnost, NALED, ambasador Nemačke i ambasadorka Kanade.
Pirotski, staparski i sjeničko-pešterski ćilim upisani u Nacionalni registar kulturne baštine Srbije, što je preduslov da bi bili na Uneskovoj listi, piše danas portal Mondo.
Srbija će se potruditi da zahtev za upis tih ćilima na Uneskovu listu preda do marta 2020.
Pirotski ćilim jedno je od tri obeležja pirotskog kraja i ima zaštićeno geografsko poreklo. Njegova specifičnost je što nema naličje, već dve potpuno iste strane.
Ćilimarstvo, po kojem je grad Pirot prepoznatljiv i van granica zemlje, staro je već 500 godina. Ono je upisano u Nacionalnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije, a ćilim je jedinstven u Evropi kao proizvod sa zaštitom geografskog porekla i umeća tkanja.
Pirotski ćilimi su prepoznatljivi i po šarama. Jedna od najpoznatijih šara pirotskog ćilima je kornjača koja označava duh i srećan život u blagostanju. Takođe, jedna od poznatijih šara se zove Kondićeva šara. Ona služi za zaštitu doma i porodice, čuva bogatstvo, nematerijalno i materijalno, štiti od uroka i razbija ga.
U pirotskom ćilimarstvu među najpoznatijim i najtraženijim nalazi se i šara namenjena muškarcima.
Ona se zove bombe. Ta šara je u samom procesu nastajanja namenjena muškoj deci. Kada se rodi muško dete, od davnina pa i dan-danas, odmah neko od rodbine dolazi i naručuje bombe koja daju snagu i energiju. Uz to, ova šara "daje i moć rasuđivanja, moć upravljanja i pomaže da dečaci razvijaju sposobnosti koje su nasledili", veruje se.
Kada muško dete pođe u školu, na fakultet, kada započinje svoj posao ili čak i kada se ženi, u svakom momentu je dobrodošao ćilim.
Nekada devojka nije mogla da se uda ako ne zna da tka ćilim. Devojka koja se pripremala za udaju je obično radila jedan ćilim koji se zove svekrvin jezik. To je ćilim koji prikazuje kaktus, ali u cvetu. Sa tim ćilimom devojka je htela da umilostivi svekrvu da njihov budući odnos ne bude poput bodlji ili trnja, već da bude kao jedan rascvetani kaktus. Kažu da je ovo obično bilo delotvorno.
SAMO U TRAVELLAND-U: TOP NOVOGODIŠNJA AKCIJA ZA LETOVANJE U GRČKIM HOTELIMA!
Srbija završila polaganje cevi za svoju deonicu "Turskog toka": Imaćemo TRI izlaza sa gasovoda - evo i GDE
POTUČENI SVI REKORDI: Turisti u Srbiji ostavili MILIJARDU EVRA, iznenadićete se kome smo OMILJENA DESTINACIJA
Nova investicija na pomolu: Austrijanci grade fabriku u Jagodini, 100 novih radnih mesta
Nova sorta šljive u Čačku - ovih dana bira joj se ime! Evo koje su joj karakteristike (FOTO)