Srbija prodala državne obveznice u iznosu od dve milijarde evra
Srbija je izašla na međunarodno finansijsko tržište, među prvima u grupi zemalja čiji je kreditni rejting odmah ispod investicionog.
Kako je saopšteno iz Ministarstva finansija, time je izazvala ogromnu pažnju investitora, te uspešno prodala državne obveznice u iznosu od dve milijarde evra.
Obveznice će biti listirane na Londonskoj berzi, jednom od najvećih i najreprezentativnijih tržišta na svetu, a na naplatu dospevaju 2027. godine.
ŠTA ČEKA SVET POSLE VIRUSA? Mala finansijska oligarhija zarađivaće milijarde, a broj siromašnih biće NAJVEĆI U ISTORIJI
Najava predsednika će obradovati građane: U Srbiju stiže DESET VELIKIH INVESTITORA, otvaraju se nova radna mesta
Tramp: NISAM ZAINTERESOVAN za obnavljanje trgovinskog sporazuma s Kinom
Srbija je i jedina zemlja u Evropi koja je za vreme pandemije virusa Kovid-19 izašla na međunarodno tržište kapitala, a da pritom nema pomoć Evropske centralne banke u plasiranju hartija od vrednosti, dodaje se u saopštenju.
Kako se navodi, više od 300 investitora iz celog sveta pokazalo je interesovanje za srpske obveznice. Respektibilni fondovi, osiguravajuće kuće i banke iskazale su tražnju za preko sedam milijardi evra, što je skoro četiri puta više od ponuđene vrednosti emisije.
Obim prodaje evroobveznica iznosio je dve milijarde evra, sa kuponskom stopom od 3,125%, stopom prinosa od 3,375% i rokom dospeća od sedam godina, uprkos tome što je početno očekivanje investitora bilo da će se obveznica izdati po većoj kamatnoj stopi. Međutim, zbog velikog interesovanja, kamatna stopa je znatno smanjena.
To je još jedan signal da investitori imaju poverenja u Srbiju, uprkos krizi koja je izazvana pandemijom virusa korona, a koja je pogodila čitav svet i naročito finansijska tržišta. Investitori su na taj način pokazali i da je Srbija dobro reagovala za vreme pandemije virusa i da je donela odgovarajuće ekonomske mere, koje će pomoći privredi da prevaziđe ovaj period i nastaviti privredni rast.
Srbija je ovu krizu dočekala u znatno povoljnijoj poziciji od većine drugih zemalja, sa stopom privrednog rasta od 4,2% u 2019. godini, stopom rasta od 5% u prvom kvartalu 2020. godine, niskom i stabilnom inflacijom, fiskalnom ravnotežom, kao i sa nikada višim deviznim rezervama, kaže se u saopštenju.
Stvaranje i očuvanje makroekonomske stabilnosti i uspešni rezultati koje Republika Srbija kontinuirano ostvaruje, kao i veliko poverenje investitora u reforme Vlade Republike Srbije u oblasti ekonomije i javnih finansija, uticali su na smanjenja javnog duga u prethodnim godinama. Upravo zbog toga, Republika Srbija može da podrži dodatno zaduživanje za oporavak ekonomije od negativnog uticaja pandemije.
Uzimajući u obzir očekivanja da će se negativni efekti pandemije koronavirusa manifestovati najviše tokom drugog kvartala, dok se već u drugoj polovini godine očekuje umeren oporavak, država preuzima odgovornost da u novonastaloj situaciji stvori uslove i pripremi se za predstojeći krizni period i za što brži oporavak.
U tom cilju bilo je nužno da se stave u funkciju svi raspoliživi resursi, uključujući i finansijska sredstva kao i da se dodatno ojača finansijska stabilnost, obezbede dodatni resursi i dodatna finansijska sredstva za dovoljno i neometano finansiranje borbe za očuvanje života i zdravlja ljudi i umanjenje posledica izazvanih pandemijom koronavirusa na privredu i građane.
Vlada Republike Srbije će i u narednom periodu pažljivo pratiti globalna kretanja i njihove implikacije na domaću ekonomiju i blagovremeno reagovati kako bi merama podržala pogođena domaćinstva i preduzeća. Takve akcije će pomoći u očuvanju postignute ekonomske stabilnosti, doprineti rastu privrede naše zemlje na održivim osnovama i biće od suštinskog značaja za napredovanje svih delova naše ekonomije u korist građana Srbije, saopšteno je.
VEĆINA VOZAČA OVO NE ZNA: Možete da vozite ŽUTOM TRAKOM, a da vam policija NE piše kaznu!
PANDEMIJA NIJE UTICALA NA GRAĐEVINARSTVO: Ogroman rast u odnosu na prošlu godinu
Od srede prijava za VAUČERE ZA ODMOR u Srbiji: Evo kako se možete prijaviti i ko ima pravo na novac!
Da li je sada pravo vreme da kupite stan ili automobil? Evo šta će biti sa cenama u Srbiji
POLA MILIJARDE EVRA ZA GASTRONOMIJU: Austrija predstavila PAKET EKONOMSKE POMOĆI