Srpski IT stručnjaci OSVAJAJU svet: Od video igrica do kontrole vetroparkova!
U prvoj polovini godine domaća IT industrija zaradila milijardu evra
Popularne svetske igre, autopilot za Audio A8, softver za upravljanje vetroparkovima – to su samo neki od proizvoda kojima se može pohvaliti domaća IT industrija, koja je samo u prvoj polovini ove godine zaradila milijardu evra.
Pročitajte i:
Srbija je, sa zaposlenih 45.000 ljudi u IT sektoru, mali igrač u svetskim okvirima, ali trenutno generiše 10 odsto BDP-a, a ukupan izvoz u prvoj polovini godine u odnosu na isti period prošle godine porastao je za čak 23 odsto.
- Naša IT industrija nalazi se u početnoj fazi razvoja, kaže Dragan Varagić, partner na Internet akademiji, objašnjavajući ovo time što se više od 90 odsto kompanija bavi autsorsingom, odnosno radi za inostrane kompanije kao iznajmljena radna snaga. Kreiranje veb sajtova i programiranja u industriji nešto je što načešće radimo.
- Imamo kompanije koje proizvode skupe i napredne veb sajtove, dosta se bavi podrškama za američke kompanije koje izrađuju softvere za različite časopise ili koje rade na platformama za prodaju digitalnih proizvoda. Ono što nama treba su firme koje imaju svoj proizvod, njih je daleko manje. One donose ozbilja profit. Evo vam primer naše kompanije "Frame", koja je pre nekoliko dana prodata za 165 miliona evra, to vam je više nego što ćemo da dobijemo za PKB – izjavio je Varagić.
Slično zapažaju iz Startit centra iz Beograda, jer kaži da najveći deo novca iz IT sektora dolazi od proizvodnje softvera, odnosno autosorsinga za velike svetske kompanije.
Beogradska kompanija "Nordeus" tvorac fudbalske igrice "Top Eleven", koja je preuzeta sa interneta više od 170 miliona puta, postala je kultna igra širom sveta. Nakon samo godinu dana od izlaska na tržište postala je najpopularnija igra na Fejsbuku.
"Epix" iz Novog Sada jedna je od najvećih svetskih firmi za proizvodnju HOPA (igre rešavanja zagonetki) u svetu. Njihovi sugrađani iz firme "Lateral" ove godine prvi na svetu su razvili tehnologiju za kompletnu digitalizaciju ljudskog lika. Dostigli su neviđen nivo foto-realizma renderovan u realnom vremenu, nešto na čemu su radile mnoge svetske IT kompanije.
Među dobrim primerima poslovanja je i "Šnajder elektronik DMS", kompanije koja proizvodi softvere za daljinsko upravljanje energijom.
Dragan Popović, direktor te kompanije, kaže da su sedam puta proglašavani za najbolju firmu u svetu u svojoj oblasti. Sistemima koji prave naši stručnjaci upravlja se potrošnjom struje u milijardu domaćinstava širom planete.
Naučno istraživački institut RT-RK koji razvija softvere za digitalnu televiziju i sisteme za automatizaciju u "pametnoj kući" trenutno ima jedan od najzapaženijih proizvoda – autopilot koji se ugrađuje u Audi A8. On ima tri nivoa autonomije na autoputu, a vožač i dalje mora da kontroliše vožnju, odnosno da preuzme upravljanje, ako to auto od njega traži.
- Krajnji cilj je da u automobilu imamo jedan centralni računar koji će svim operacijama da upravlja i koji će umesto na složenoj elektronici biti dominantno zasnovan na softveru – izjavio je doc.dr Milan Bjelica iz RT-RK, koji je inače i dobitnik nagrade izvoznik godine Privredne komore Srbije.