SNALAŽLJIVI SRPSKI TEKSTILCI: Preorijentisali se na proizvodnju maski, sada šiju i za izvoz
U velikom broju humanitarnih akcija pomažu medicinskim radnicima i zdravstvenim ustanovama.
Na inicijativu članica Privredne komore Srbije (PKS), kompanija okupljenih u Udruženju za industriju tekstila, odeće, kože i obuće, Vlada Srbije izmenila je odluku o privremenoj zabrani izvoza osnovnih proizvoda bitnih za stanovništvo, čime je omogućen plasman u inostranstvo i višekratnih zaštitnih maski proizvedenih od tkanog tekstila, nekombinovanog sa drugim materijalima.
Pošto su potrebe domaćeg tržišta podmirene i stvorene stabilne zalihe tekstilnih prekrivki za lice, domaći tekstilci obratili su se Privrednoj komori Srbije inicijativom da se omogući izvoz pamučnih maski koje su veoma tražene u inostranstvu. Inicijativa PKS je prihvaćena i odobren je izvoz šivenih maski za višekratnu upotrebu koje su u celini izrađene od čistog tkanog tekstila, dok na snazi i dalje ostaje zabrana izvoza maski registrovanih kao medicinska sredstva, kao i zaštitnih maski koje su izrađene od kombinovanih materijala.
ZLATNI POSAO SRBIJE: Država daje milione, a vreme zrenja nam daje OGROMNU ŠANSU na tržištu EU
GUBICI SE NE MOGU NI IZRAČUNATI: Virus gotovo ubio muzičku industriju, ugrožen sektor koji Srbiji DONOSI MILIONE
REŠENO PITANJE UPLAĆENIH ARANŽMANA: Svi koji su do ovog datuma uplatili letovanje, moći će da ZAMENE PUTOVANJA
Veliki broj srpskih tekstilaca izbijanjem epidemije Covid-19, pravovremenom reakcijom, preorijentisao je svoju proizvodnju na izradu tekstilnih zaštitnih maski kako bi odgovorili na pojačanu tražnju deficitarnog proizvoda i doprineli stabilizaciji tržišta.
Istovremeno, kao društveno odgovorni donatori, ove kompanije su u velikom broju humanitarnih akcija pomogle medicinskim radnicima i zdravstvenim ustanovama, ali i firmama i građanima da se snabdeju preko potrebnom opremom.
- U prvoj sedmici epidemije naše firme proizvodile su oko 100.000 maski dnevno, a sada u Srbiji svakog dana može da se napravi i do 360.000 tekstilnih prekrivki za lice - ističe Nemanja Jovanović iz Udruženja za industriju tekstila, odeće, kože i obuće PKS. Pošto su potrebe domaćeg tržišta podmirene, stvorene su stabilne zalihe i otvorila se mogućnost za izvoz pamučnih maski koje su veoma tražene u inostranstvu.
Kompanija "Bogutovo Arilje" već je dogovorila izvoz svojih maski u Nemačku.
- Brza reakcija Privredne komore Srbije i izmena odluke Vlade Srbije za nas ima ogroman značaj - ističe Nemanja Pećinar, vlasnik kompanije "Bogutovo Arilje".
Prema njegovim rečima, firma proizvodi pamučne trikotažne odevne predmete, a čitav proizvodni proces odvija se u Srbiji.
- Kako smo se svi našli u veoma teškoj situaciji izazvanoj pandemijom, prevashodni cilj nam je bio očuvanje zdravlja zaposlenih, ali i održanje kontinuiteta i poštovanje dogovora sa partnerima. Omogućavanjem izvoza, naš proizvod - pamučna prekrivka za lice, koja nije medicinsko sredstvo, može naći put do inostranih kupaca - rekao je Pećinar.
Podseća da je kompanija donirala svoj proizvod zdravstvenim centrima i lokalnim domovima zdravlja, kako bi prevazišli početni deficit i zaštitili medicinske radnike.
- Kao porodična kompanija koja na tržištu Srbije posluje već tri decenije, prijavili smo se za korišćenje mera Vlade Srbije za prevazilaženje posledica pandemije Covid-19 i smatramo da će one imati ogroman uticaj i značaj da što lakše zajedno prebrodimo ovu krizu - rekao je Pećinar.
Todor Georgijev, direktor kompanije "E. Mirolio" koja u svom proizvodnom pogonu "Prvi maj" Pirot zapošljava 280 radnika, kaže da je kompanija stala sa proizvodnjom kad je počela kriza sa koronom. Firma proizvodi žensku modnu odeću za izvoz, ali su se preorijentisali ka proizvodnji zaštitnih maski. Stali su sa proizvodnjom kad je počela korona, a sad će, nakon tri nedelje, ponovo pokrenuti pogone u kojima je dnevno moguće proizvesti oko 40.000 maski.
- Zahvalni smo Privrednoj komori Srbije na brzoj reakciji, jer smo ponovo pokrenuli proizvodnju, a već imamo ugovoren izvoz za zemlje u okruženju - istakao je Georgijev.
BEZ OBZIRA NA SVE, U PETAK NIŠTA NEĆE RADITI: Ne nadajte se kupovini, mnogi su zaboravili OVU ČINJENICU
PREOSTALO SAMO POTPISIVANJE UGOVORA: Evo kada će novčana pomoć biti isplaćena poljoprivrednicima
NE MARE ZA VIRUS: Turistička agencija uprkos KORONI nudi aranžmane za Španiju za SREDINU MAJA
NAJVEĆE PLATE ISPLAĆENE U PRIBOJU: Novi investitori traže obrazovane i stručne kadrove
GORIVO NIJE BILO JEFTINIJE JOŠ OD 2015: Litar benzina 125 dinara - ove nedelje još jedno SNIŽENJE