ŠTA JE TO SRBIJA ISPOTPISIVALA U KINI? Detaljna analiza samita u Pekingu, OVE benefite ćemo vrlo brzo osetiti
Predsednik Srbije sa delegacijom iz Beograda boravi u Kini, gde su mnogi ministri potpisali važne sporazume za našu zemlju.
Brojni sporazumi koje je Srbija potpisala sa Kinom imaće u budućnosti veliki značaj za obe zemlje, posebno u spoljnoj trgovini. Ukidanje carina na određene proizvode donosi i potencijalne izazove smatraju stručnjaci ali i otvara priliku za srpske proizvođače da prošire svoje prisustvo i pronađu kupce i na ogromnom kineskom tržištu.
TRI OPASNA SCENARIJA NA BLISKOM ISTOKU: Pogledajte šta će se dogoditi ukoliko zarate Iran i Izrael
OVU CAKU NISTE ZNALI Evo ko ne mora da plati porez na nasleđe - potrebna je jedna stvar
MAJSTORI OTKRIVAJU DVA JEDNOSTAVNA TRIKA: Uštedite i do 2.500 DINARA MESEČNO
Robna razmena između Srbije i Kine za prvih sedam meseci ove godine bila je oko 3,7 milijardi evra. Od toga 750 miliona evra odnosi se na vrednost naše robe koje se izvozila na kinesko tržište, dok je uvoz u Srbiju bio oko 2,2 milijarde evra. Zvanični podaci pokazuju da se iz godine u godinu povećava izvoz robe iz Srbije u Kinu a on je prošle godine godine, dostigao rekordnih 1,2 milijarde dolara.
Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine, Memorandum o razmeni i saradnji u oblasti ekonomske razvojne politike, Memorandum o zajedničkom unapređenju industrijske i investicione saradnje Srbije i Kine, Srednjoročni akcioni plan o zajedničkoj izgradnji inicijative "Pojas i put" između Vlade NR Kine i Vlade Srbije, su sporazumi koje su juče potpisali predsednici Aleksandar Vučić i Si Điping. Od ova 4 ključna sporazuma, najvažniji za privredu Srbije je Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine.
Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije ističe da je Vlada insistirala na potpisivanju sporazuma o trgovini, dok je privreda povodom toga bila malo skeptična zbog potencijalnog rizika koji nosi sporazum sa tako velikom i snažnom privredom. On podseća da su pregovori trajali dugo i da se išlo na period prilagođavanja.
- To znači da ne budu carine ukinute odmah na sve proizvode, nego da se ide tako da će oni proizvodi koji se u Srbiji proizvode biti jedno vreme biti zaštićeni carinama. U periodu od 5, 10, 15 godina će neki proizvodi, njih oko 10 procenata od ukupnog broja koji su u sporazumu, biti izuzeti ukidanja carina, odnosno na njima će trajno ostati carine, a za neke dve trećine proizvoda će odmah biti ukinute carine - kaže Stanić.
Praktično, na većinu proizvoda od maja ili juna sledeće godine, kada ugovor bude stupio na snagu, više nećemo plaćati međusobne carine, odnosno, njima će se trgovati bescarinski. Među tim proizvodima su srpska jabuka, šljiva, breskva, sojino ulje, suva malina, pivo, voda, kisela voda, farmaceutski i industrijski proizvodi, kao i vino i rakija.
- Što se tiče inicijative "Pojas i put" od 2023-2025. godine, ona je osmišljena kao jedan projekat kako da kineska roba jednostavnije dođe do tržišta Evrope. To jeste njihova inicijativa ali je naša volja da utičemo ako Evropa zateže odnose u dugom roku sa Kinom. Mi jesmo dobro pozicionirani na tom pravcu, ali postavlja se pitanje kako će se ona realizovati imajući u vidu da smo mi odvojeni od tog tržišta, pre svega članicama EU - kaže Stanić.
On naglašava značaj i trećeg potpisanog sporazuma o imenovanju Banke Kine za klirinšku banku o razmeni kineskih juana.
- Iako dolar ostaje u dogledno vreme najznačajnija valuta u međunarodnog plaćanja, ovo je takođe značajno, imajući u vidu da će se transakcije u pogledu korišćenja kineskih juana za međunarodna plaćanja biti lakše - zaključuje Stanić.
Dr Veljko M. Mijušković, sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu kaže da potpisivanje Sporazuma o slobodnoj trgovini sa Kinom, ali ostalih dokumenata koje je potpisao predsednik Vučić ima veliku važnost i može doneti različite koristi srpskim privrednicima i ekonomiji u celini, naročito sa aspekta značajnih investicija u logistiku i infrastrukturne projekte.
- Sporazum o slobodnoj trgovini olakšava izvoz i uvoz roba između Srbije i Kine, pa privrednici u Srbiji mogu očekivati povećanje obima trgovine, što može otvoriti nove prilike za izvoz svojih proizvoda na kinesko tržište. Ovakav sporazum obično uključuje smanjenje ili eliminaciju carina na određene proizvode. To može značiti niže troškove uvoza sirovina i komponenti iz Kine, što je posebno korisno za proizvođače u Srbiji - kaže Mijušković.
On ukazuje da tvoreno tržište može dovesti do povećane konkurencije, što bi moglo motivisati srpske privrednike da poboljšaju kvalitet i konkurentnost svojih proizvoda, na olakšane investicije iz Kine u Srbiju i obrnuto, što može dovesti do razvoja novih poslovnih projekata i stvaranja radnih mesta. Takođe i na pristup tehnologiji i znanju.
- Kina je poznata po svojim tehnološkim inovacijama. Potpisivanjem sporazuma, srpski privrednici mogu imati pristup kineskoj tehnologiji, znanju i resursima. Ovaj sporazum takođe omogućava diversifikaciju tržišta za srpske kompanije, što je važno kako bi se smanjila zavisnost od postojećih tržišta i rizika povezanih s njima. Takođe, povećanje trgovine i investicija može doprineti ekonomskoj stabilnosti zemlje i dugoročnom rastu - kaže Mijušković.
On ističe da ovaj sporazum znači brži i jednostavniji protok robe, smanjene carinske i logističke procedure, sigurniji plasman, te otvaranje prostora za intenziviranje trgovinske razmene dve zemlje.
- Važno je napomenuti da postoji potencijalni uticaj na ravnotežu trgovine i konkurenciju, posebno u sektorima gde kineski proizvodi mogu konkurisati srpskim proizvodima (tekstilna industrija, poljoprivreda i agrobiznis, građevinska industrija). Zbog toga je važno da Srbija pažljivo upravlja svojim trgovinskim odnosima sa Kinom kako bi osigurala dugoročnu održivost i koristi za svoju ekonomiju. To se posebno odnosi na segment poljoprivrede - zaključuje Mijušković.
Bojan Stanić iz PKS, objašnjava da je cilj tog perioda prilagođavanja bio da se zaštite domaći proizvodi, oni koji su u Srbiji konkurenti, koji se izvoze i koji su značajni za domaće snabdevanja tržišta.
- Imamo i to da svaka država koja je potpisala sporazum, u ovom smislu se misli na Srbiju, jer ona je u tom smislu malo ugroženija, ukoliko proizvode iz Kine preplave srpsko tržište, onda može da se na neki način taj uvoz ograniči kako ne bi potpuno devastiralo domaću proizvodnju tih konkretno proizvoda za kojima bi bila povećana tražnja. To je i u skladu sa sa Svetskom trgovinskom organizacijom, to je u skladu i sa dogovorom između dve strane, tako da očekujemo da će ovaj proizvod dati pozitivne strane. Posebno u pogledu investitora koji bi dolazili i iz Evrope, iz drugih delova sveta ali i iz Kine i koji bi se koristili ovim sporazumom o slobodnoj trgovini - kaže Stanić.
Imajući u vidu da je Kina "svetska fabrika" i da skoro sve proizvodi, Stanić ukazuje da će ukidanje carina verovatno smanjiti prihod u budžetu ali sa druge strane će dati priliku našim proizvodima da dođu na kinesko tržište, kome je ono bilo manje dostupno zbog cena transporta ali visokih carine.
NR Kina se svrstava među prvih pet najznačajnijih ekonomskih partnera Srbije, prema kriterijumima ukupne robne razmene, kao i prema vrednostima izvoza i uvoza. U 2022. godini je bila naš drugi spoljnotrgovinski partner (posle Nemačke), sa ukupnim iznosom robne razmene od 6,1 milijardi dolara. To predstavlja povećanje od 20,5 odsto u odnosu na 2021. godinu i izvoz robe u vrednosti od 1,2 milijardi dolara zabeležio je rast od 23,5 odsto, dok je uvoz u vrednosti od skoro 5 milijardi dolara povećan za 19,8 odsto (NR Kina je od 2021. godini i naš prvi partner u uvozu).
Potpisani sporazum o slobodnoj trgovini obuhvata 10.412 srpskih proizvoda i 8.930 sa kineske strane. Podaci pokazuju da se Srbija ne može pohvaliti količinom robe koju izvozi i da se većina izvoza odnosi na otpad rude i bakra i nisko prerađen bakar.
- Uglavnom izvozimo bakar, čelik, drvo kao sirovina i sirovinske baze. Kada pogledamo prehrambene proizvode mi smo u tome konkurentni, poznati smo kao zemlja koja ima jaku poljoprivrednu proizvodnju i sad taj naš izvoz koji ide u Kinu, kada se uporedi na ukupan izvoz naših proizvoda, učešće je oko pola procenta - kaže Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije i navodi razloge zbog čega je to tako:
- Naša roba je ne konkurentna na tom tržištu, iz prostog razloga postoji ekonomija obima, malo možemo da proizvedemo za potrebe kineskog tržišta
- Visoke carine
- Visoki logistički troškovi
- Jaka konkurencija drugih zemalja koje izvoze na kineskom tržištu
Stanić ne krije da ono što posebno unosi zabrinutost ovog ugovora je dugoročna perspektiva i saradnja sa Kinom imajući u vidu ovu geopolitičku situaciju. On podseća da je ministar Habek nedavno istakao da će Nemačka raditi na uzajamnom smanjenju zavisnosti od Kine a evropska privreda je daleko više zavisna od saradnje sa Kinom nego što je bila zavisna od energenata iz Rusije.
- I tu se otvara pitanja kako će se to odražavati na nas imajući u vidu našu politiku prema EU i članicama EU. Oni uopšte ne mogu biti sigurni kakva će situacija biti za 5, 10 godina a kamoli 20 godina.
Stručnjak za Kinu Sanja Arežina ocenila je da će potpisanim sporazumima u Kini, Srbija i Kina dići odnose na novi nivo. Ona smatra da će sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom biti značajan za Srbiju, naročito zato što sa njim dolazi do ukidanja carinskih barijera.
- Kada uzmemo i u celini pogledamo benefit koji dolazi sa ovim sporazumom, možemo da zaključimo da, osim toga što će kineski proizvodi u Srbiju dolaziti po sniženim cenama, kako za stanovništvo tako i za privredu, samim tim naša privreda će biti konkurentnija jer će moći da koristi kineske proizvode za dalju proizvodnju. Tako sa druge strane, u Srbiju će pristići dosta investicija, posebno iz regiona, ona bi mogla da postane čvorište za dalji izvoz proizvoda u Kinu - rekla je Arežina, prenosi Tanjug.
Ona je dodala da Srbija trenutno spada u većinu država sveta koje imaju deficit u trgovini sa Kinom i trenutna trgovina između dve zemlje iznosi oko 6,15 milijardi dolara, s tim da je izvoz u Kinu iz Srbije porasti u prethodnih 10 godina.