STANODAVCIMA ISTIČE "ZLATNO DOBA"?! Srpski podstanari da se ugledaju na Ruse i NE ULAZE U STAN BEZ OVOGA
Ne ulaziti u stan bez ugovora.
Drastičan porast cena za izdavanje stanova zabeležen je početkom septembra prošle godine u celom Beogradu, a tadašnja procena je da se oko 100.000 Rusa doselilo se u srpsku prestonicu, a samim tim potražnja za „stanom više“ je bila velika.
USKORO NOVE INVESTICIJE? Brnabić na sastanku sa predstavnicima alternativnih investicionih fondova u Londonu
NOV NAČIN PLAĆANJA INFOSTANA OD 1. JULA! Evo koje dodatne troškove će građani plaćati
SASTALI SE VESIĆ I FORTO: "Vreme je da Beograd i Sarajevo budu povezani auto-putem"
Vlasnici stanova uspešno su iskoristili trenutak i priliku u kojoj Rusi ne pitaju za cenu kirije, pa su usled potrebe za što većom zaradom, izbacivali dugogodišnje stanare svojih stambenih jedinica, i tako pravili mesto upravo bogatim strancima. Ni krivi, ni dužni, ruski državljani napravili su veliki problem svima koji nemaju krov nad glavom u sopstvenom vlasništvu, ili već budućim studentima koji žive kao podstanari. Cena kirije se tada duplirala, negde i utrostručila, a većina vlasnika zadovoljno su traljali ruke u nadi da će „zlatno doba“ zauvek potrajati.
Tržište je dotaklo „plafon“
Prema rečima Zorice Pešić, iz "Pešić nekretnina", svaki trend rasta mora da ima „svojih pet minuta“, pa tako i ovaj sa nenormalnim skokom cena kirija. Kao i da će nedugo nakon toga tržište će morati da se stabilizuje, kao i cene, a naznake toga su već krenule.
– Pojedini vlasnici stanova definitivno i dalje koriste krizu u Ukrajini, ali i inflaciju, kako bi opravdali poskupljenje kirija za svoje stambene jedinice. Rusi su trenutno najatraktivniji klijenti, jer su spremni da plate i do tri puta više. Izbacivali su porodice na ulicu i studente, kako bi zaradili što više novca u kratkom periodu. Tržište je došlo do svog maksimuma i nema više prostora da cene idu gore – rekla je Pešić.
Prema rečima sagovornice, svaki ruski državljaninje prilikom zakupa stana u Beogradu insistirao na overenom ugovoru sa stanodavcem, jer im je bilo važno da budu pravno regulisani, kako ne bi imali problem sa adresom prebivališta.
– Oni su pametniji od naših sugrađana koji žive „pod kirijom”. Time što traže od vlasnika stana da napravi pravosnažni ugovor, sebe štite od bilo kakve malverzacije, promene cene, ali i potencijalnog izbacivanja pre isteka roka. Interesantno je što više od 95 odsto Rusa u Beogradu napravilo ugovore na šest do dvanaest meseci. To je izgleda vreme koje planiraju da provedu u Srbiji. To bi negde značilo da se i kriza smiruje, što dovodi do činjenice da se sitaucija na tržištu vraća u normalu. Imućniji Rusi će da odu, a cene će morati da se vrate na stare, i mislim da će upravo stanodavci da izvuku deblji kraj – naglasila je ona.
Tržište nekretnina se blago umirilo, a brojni stranci napustili su stanove i vlasnicima istih ostavili prazne nekretnine. Većina vlasnika je sudeći prema dosadašnjoj slici ostala u nezavidnoj situaciji – ostali su bez bogatih stranaca koji nisu pitali za cenu, pojedinima su stanovi uništeni, a skoro svi se sada se brinu koliko će para zaraditi na budućim podstanarima.
Agentica i vlasnica "Pešić nekretnina" savetuje sve podstanare bez sopstvenog krova nad glavom, da se pre svakog ulaska u novu stambenu jedinicu, obavezno pravno obezbede kako se ne bi ponovio niz nemilih situacija gde su upravo zbog nedostatka ugovora, kada su stanodavci bili slobodni da ih izbace na ulicu.
– Nadam se da će ovo biti dobra lekcija svim budućim stanarima, jer da su insistirali na pravno overenim ugovorima, zakon bi bio na njihovoj strani. Bahati vlasnici ne bi mogli da ih izbace na ulicu, niti da drastično povećaju cene nekretnine koju im izdaju. Ovu praksu su do sada uspešno svi izbegavali, a posebno stanodavci. U slučaju napravljenog ugovora, oni su dužni da plate 20 odsto od ukupnog prihoda, kolika je visina poreza. Sada im to izgleda nije problem jer umesto 300 evra, dobijaju od 600-800 evra – zaključuje Zorica Pešic.