Srbija u očima sveta: Evo zbog čega smo jedna od TOP DESTINACIJA NA PLANETI
Srbija ima neverovatne prirodne oaze i urbana moderna gradska jezgra, ne čudi što je često tema u medijima i van granica zemlje.
Vesti o Srbiji i lepotama koje je krase neretko ispunjavaju stupce štampe inostranih časopisa, a na Internetu je moguće pronaći na stotine članaka o srpskim blagodetima o kojima pišu strani mediji.
Kako Srbija ima neverovatne prirodne oaze i urbana moderna gradska jezgra, ne čudi što je često tema u medijima i van granica zemlje. Etno turizam, vrhunska gastronomija i gostoprimstvo pospešuju ugled koji Srbija ostvaruje. Dodatnu zainteresovanost Srbija dobija i zbog fenomenalnih ljudi, pojedinaca koji su uspešni, ali i zbog manifestacija i festivala koji se u našoj zemlji organizuju često, čak i u vreme pandemije koronavirusa u skladu sa epidemiološkim merama.
Slika Srbije u očima svetske javnosti umnogome se promenila u poslednjoj deceniji i tome svedoče i pojedini tekstovi koje su priredili najeminentniji mediji sa inostranog područja.
Tako smo imali prilike da vidimo da je američka TV mreža CNN Srbiju stavila na drugo mesto od 18 destinacija koje treba posetiti, a američki časopis Forbes je našu zemlju obeležio kao jednu od zemalja koje treba obavezno posetiti nakon pandemije. Na listi stvari koje je CNN objavio da ljudi vole u Srbiji našli su se: Kopaonik, Stara planina, jezero Perućac, Vrnjačka banja, crkve i manastiri, šljivovica, Beograd, ali i Pirot.
Internacionalno izdanje legendarnog časopisa National Geographic je Srbiju izabrao kao 1 od 5 destinacija za one kojima je cilj putovanja zdravstveni turizam. Platforma Booking je našu državu jednom prilikom obeležila kao jednu od zemalja sa najvećim gostoprimstvom na svetu, što je veoma važno za sve turiste koji se možda dvoume da posete naše prostore.
Nemački list DieWelt je Srbiju svrstao u najbolje alternativne ski destinacije, a WEIBO našu zemlju vidi kao državu sa najvećim turističkim potencijalom.
OD 2012. DO 2021. OTVORENO JE SKORO 100 NOVIH HOTELA
Značaj Srbije kao turističke destinacije ogleda se i u broju novootvorenih hotela. U Beogradu ih je otvoreno 78, na Kopaoniku – 7, u Vrnjačkoj banji – 9 i u Bajinoj Bašti – 2. Osim toga, zabeležen je i snažan ulazak međunarodnih hotelskih lanaca.
Lonely Planet je na 6. mesto svoje liste 10 mesta koje treba posetiti u 2020. godini stavio upravo Srbiju, a za časopis ELLE je Srbija 4. od 13 destinacija koje se ne smeju zaobići. Lonely Planet se bavio i noćnim životom Beograda i okarakterisao ga kao vrhunsku svetsku parti destinaciju.
-Ponosit i drzak, Beograd je grad bez dlake na jeziku, kao stvoren za avanturiste. Iako nije možda najlepši grad na svetu, izobilje zabave koje on nudi čini ga gradom sa najvećim brojem dešavanja u Evropi. I dok Beograd hrabro korača ka svetlijoj budućnosti, njegova haotična prošlost otkriva vam se svakim korakom kroz njegove ulice..,Iako niko ne zna tačno zašto, Beograd, svetlosnim godinama udaljen od urbane Barselone i Berlina, postao je vrhuska svetska party odrednica. Možda je to zato što se ovde živi svaki dan kao da ti je poslednju (posledica bombardovanja iz 1999.) ili zbog druželjubivog duha Srba. Koji god da je razlog, ovde zabava traje dok sunce ne zađe (i nastavlja se čim svane).
Iz godine u godinu je spisak medija koji pišu pohvalno o Srbiji sve veći, te tako ni list The Guardian nije propustio da o Srbiji publikuje koju rečenicu. The Guardian je srpsku atomsku banju svrstao među top 10 spa destinacija u Istočnoj Evropi, a Savamala je izabrana za najšik mesto u Beogradu, dok je magazin Time Out je obeležio Dorćol među 50 najprivlačnijih mesta u Evropi i to na visokom 4. mestu. The Guardian je imao šta da kaže i o našoj pljeskavici:
-Puritanci će reći da se prava pljeskavica može jesti samo sa kupus salatom i kajmakom (koji je božanstvenog ukusa). Mladi, stari, bogati, siromašni.. Svi smo jednaki kada čekamo u redu za pljeskavicu.
Travel Lemming je Srbiju okarakterisao kao najbolju destinaciju u Evropi, dok je nemački portal Travelcircus je srpsku prestonicu svrstao među top 10 city break destinacija, dok te godine u uži izbor nisu ušli ni Pariz i Barselona.
Stranciima nikada nije dosta srpskih običaja i tradicije, a ni kulture. Ipak dodatno ih impersioniraju neobične manifestacije, poput Kobasicijade, Kupusijade, ali i Prvenstva u nadmetanju gusana, o kojem je pisao sajt Mashable. Fesitivali poput Exita i Guče već dugi niz godina impresioniraju strane medije koji ne samo da izveštavaju o održavanju ovih festivala, već i rado dolaze da se i lično uvere kakva zabava ih čeka u Srbiji.
Vesti o Srbiji nekada su samo punile stranice novina kada je reč o politici i dešavanjima na Balkanu, međutim, naša država se izborila za svoje mesto i u odeljku turizma i putovanja.