STUDENTI U BEOGRADU NA MUKAMA: Najjeftiniji stanovi nestaju brzo, a evo gde su najniže kirije
Sa početkom nove akademske godine 1. oktobra, hiljade studenata suočava se s izazovom pronalaska adekvatnog smeštaja.
Bliži se 1. oktobar i početak nove akademske godine i dan kada će u glavni grad doći hiljade studenata iz unutrašnjosti. Prvi ispit za brucoše je test snalažljivosti - pronaći odgovarajući stan, ukoliko nisu konkurisali i dobili sobu u nekom od domova.
Dom je, svakako, najjeftinija opcija, ali nemaju svi na njega pravo. Ove godine je prilično veliko interesovanje studenata za domove - prijavio se duplo veći broj u odnosu na postojeće kapacitete, pa tako onima koji ne budu ostvarili uslove za mesto u domu i ukoliko nemaju već nekretninu u Beogradu ne gine potraga za stanom.
Godinama studenti traže smeštaj na različitim mestima - na sajtovima, oglasima, Facebook grupama. Ipak, kako kažu, iz godine u godinu on je sve skuplji, pa više nije tako lako naći stan.
- Stanovi su sada dosta skuplji. Teško je naći pristojnu garsonjeru ispod 250 evra, pa i to je upitno. Uglavnom staju do 300 evra, pa i na lokacijama za koje ne može da se kaže da su blizu centra. A to je za studente skupo, posebno kad se uzme u obzir i novac koji treba izdvojiti na račune - kaže studentkinja četvrte godine, za medije.
- U ovom stanu živim već dve godine. Planiram da se selim jer mi on više ne odgovara, ali teško je naći nešto drugo a da je cena slična. Sve je dosta skuplje, što predstavlja problem ako živite sami - dodaje.
Stanovi za 200-250 evra odmah odu, za dan-dva
Stanovi se mogu naći i u agencijama za izdavanje, ali u tom slučaju morate biti brzi, jer je jeftinijih stanova malo i brzo se iznajme.
- Stanovi koji koštaju 200-250 evra veoma brzo odu. Takve oglase nemamo duže od dan, najviše dva dana, jer potražnja je velika - kažu iz jedne agencije za izdavanje u Beogradu.
Prema podacima iz agencija za izdavanje stanova, u odnosu na ostatak godine, u periodu od juna do septembra potražnja za stanovima u prestonici bude od pet do šest puta veća.
Prema rečima vlasnika jedne agencije, idealan stan za jednog studenta ne košta više od 300 evra, ali, nažalost, takvih nekretnina je poslednjih godina sve manje.
- Studenti se najčešće odlučuju za periferiju upravo zbog cena. Najčešće su to Mirijevo, Karaburma, Rakovica, Kanarevo brdo ili naselja preko "Pančevca" - kaže on.
Udruže se i traže veće stanove
Poslednjih godina studenti sve manje traže garsonjere i male stanove, kaže za medije, agent za nekretnine Đorđe Milinkov.
- Studenti sve manje traže garsonjere jer im je to preskupo. Sve više traže stanove sa dve-tri sobe, pa njih troje-četvoro žive zajedno. Tako su troškovi manji, ali manji je i komfor, naravno - kaže on.
Rešenje za visoke kirije - cimeri, ali...
Nekada su cimeri studenti koji su došli iz istog mesta, ali veliki je broj i onih koji traže kompanjona na internetu. Tako je samo sajt "cimeri.rs" ove godine posetilo 13.500 ljudi. Cimeri se takođe mogu naći na različitim Facebook grupama ili internet oglasima.
Traže se cimeri koji su ozbiljni, uredni, odgovorni, i u većini oglasa je zahtev da su nepušači.
Ipak, to može biti, kako kaže naša sagovornica, mač sa dve oštrice.
- Ne možete da proverite tu osobu pre nego što počnete da živite sa njom, pa tako život sa cimerima često može da se pretvori u negativno iskustvo - navodi studentkinja za medije.
Kako kaže, studenti se zbog toga često opredeljuju da žive sami.
- Imala sam loše iskustvo sa cimerima, pa mi je zbog toga lakše da živim sama, iako finansijski bude teže. Najbolje bi bilo dogovoriti se sa nekim kog već poznajete, drugom ili kolegom sa fakulteta, pa ćete tako biti sigurniji.
Dom i dalje najjeftinija opcija
Studentski domovi i dalje predstavljaju najpovoljniju opciju za studente kojima je potreban smeštaj.
Ove godine se na konkursu za smeštaj studenata prve godine studija prijavilo 2.374 studenata, a prema preliminarnoj rang-listi, pravo na smeštaj ostvarilo je 1.150 brucoša.
Cene domova se kreću od 1.300 do 3.190 dinara, u zavisnosti od broja kreveta i od jedne od četiri kategorije po kojima su raspoređeni domovi.
Izvor: Srbija Danas/24 sedam