SUD EU OSUDIO SLOVENIJU: Evrozona uzdrmana skandalom!
Banka Slovenije protivpravno prisvojila dokumenta Evropske centralne banke
Sud Evropske unije u Luksemburgu u četvrtak je doneo presudu po kojoj je Slovenija prekršila pravila Evropske unije tokom kriminalističke istrage u svojoj centralnoj banci (Banka Slovenije) i prisvojila dokumente koji pripadaju Evropskoj centralnoj banci (ECB).
ŠTA ĆE BITI POSLE KORONE? Ekonomisti izneli predviđanja za Hrvatsku i svet - dva scenarija u igri
NAJSTARIJI ZANAT PUNI BUDŽET SRBIJE: Zbog prostitucije u srpskom BDP-u godišnje bude 16 MILIJARDI DINARA više
SVE VEĆI POREZI! Takse u malim mestima još veće: Stižu nove dažbine na naplatu!
Takvom "jednostranom plenidbom" Slovenija je kršila načelo nedodirljivosti arhiva Evropske unije, a odbijala je i saradnju s Evropskom centralnom bankom da ukine "protivpravne posledice" takvog delovanja, čime je kršila i svoju obavezu "lojalne saradnje s EU", presudio je u četvrtak veliki senat suda EU.
Time je taj sud u celosti dao za pravo navodima u tužbi koju je u aprilu prošle godine protiv Slovenije podnela Evropska komisija.
Slovenačka kriminalistička policija 2016. godine je sprovela istragu oko navodnih nepravilnosti u postupcima slovenačke centralne banke (Banka Slovenije) prilikom dokapitalizacije banaka, nakon sumnji da su one od države bile "prekapitalizirane" tokom postupka sanacije državnih banaka te da je pri tome došlo do štete za državni budžet.
Slovenija je članica evrozone, pa je i njena centralna banka deo evro-sistema u kom su banke članica EU koje koriste zajedničku evropsku valutu. Ona se do sada protivila vraćanju spornih dokumenata ECB-a s tezom da je policija postupala zakonito te usjeravala svoje delovanje na slovenačke državljane u banci, koji ne uživaju poseban imunitet u smislu evropskog prava i organa EU.
Sud EU je naveo u obrazloženju svoje presude da je spomenuti slučaj na sudu kao presedan omogućio da se razjasne pitanja vezano za privilegije i imunitet tela EU.
Pojašnjeni su uslovi koji važe za čuvanje arhiva EU, vezani na eventualnu zaplenu dokumenata iz takvih arhiva od organa države članice te uslovi na osnovu kojih je moguće da se ustanovi kršenje načela neotuđivosti arhiva Evropske centralne banke, navedeno je u presudi suda EU u Luksemburgu, vezanoj uz ovaj spor.