SUDSKI POSTUPCI SE VODE PO NAJVIŠIM STANDARDIMA: Rekonstrukcija vredna 16 miliona evra (VIDEO)
Rekonstrukcija najveće zgrade pravosudnih organa u zemlji trajala 29 meseci, a danas je zaposlenima, sudijama i tužiocima obezbeđen moderan uslov rada.
Radovi na rekonstrukciji Palate pravde počeli su u martu 2017. godine, a renovinarana zgrada Palate pravde u Beogradu otvorena je pre tri godine u novembru mesecu. Ukupna vrednost rekonstrukcije iznosila je 16 miliona evra, a plaćena je novcem Evropske investicione banke, bespovratnom pomoći EU i iz budžeta Srbije.
Prva suđenja, nakon renoviranja, u ovoj najvećoj sudskoj zgradi u Srbiji, od 26. 000 kvadratnih metara, krenula su 4. novembra 2019. godine, pred Višim sudom u Beogradu.
Pravosudna zgrada u Savskoj ulici spolja je zadržala prvobitni izgled, kao zaštićeno autorsko delo, a u njoj je izvršena kompletna rekonstrukcija sudnica i kabineta.
Na površini od 26.000 kvadratnih metara nalazi se više od 60 savremenih sudnica sa multimedijalnom opremom i sistemima za nadzor, a potpuno su rekonstruisani kancelarijski prostor, arhiva i depo, pritvorske jedinice, kao i podzemna garaža.
Rekonstrukcija Palate pravde je najveći infrastrukturni projekat Ministarstva u poslednjih nekoliko decenija. Zgrada je useljena davne 1973. godine i od tada nije renovirana. Prozori nisu mogli da se otvaraju. Liftovi su se često kvarili, a hodnici su bili nefunkcionalni.
Rekonstrukcija Palate pravde je bio veliki iskorak u obasti vladavne prava i osnovnih demokratskih načela.
Ovo su još neka od ulaganja u pravosuđe Srbije:
Rekonstrukcija KPZ u Nišu - novo prijemno odeljenje, obnovljena upravna zgrada
Kazneno popravni zavod u Nišu posle rekonstrukcije 2017. godine dobio je novi izgled. Najveći zatvor na jugu Srbije ovom rekonstrukcijom dobio je novih 4.000 kvadrata, ulaznu prijemnu kapiju, a povećao je svoj kapacitet za 15%. Uslovi i za zaposlene i za zatvorenike su u ovoj ustanovi bolji čak i od nekih zemalja EU. U 2020. godini po prvi put putem interneta u niškom Kazneno-popravnom zavodu održavaju se radionice za kontrolu besa. U njima učestvuju 64 osuđenika kojima su treneri drugi osuđenici koji su prošli obuku.
Sud u Katanićevoj ulici - nekadašnji vojno-tehnički institut sada je namenjen pravosudnim organima
Za nešto više od 16 meseci urađena je kompletna rekonstrukcija objekta. Objekat je ovom prenamenom i rekonstrukcijom dobio 16 sudnica, veliki broj kancelarija, kantinu za zaposlene, pisarnicu sa prostranom šalter salom i šalterom pošte dok je nova namena zahtevala i izgradnju 12 pritvorskih jedinica.
Strategija za borbu protiv korupcije
Opšti cilj Strategije je da se korupcija, kao prepreka ekonomskom, socijalnom i demokratskom razvoju Republike Srbije, otkloni. Samo sistemskom borbom svih državnih organa Srbija može da postane zemlja u kojoj je korupcija iskorenjena.
Zakon o zaštiti uzbunjivača koji je u svetskoj stručnoj javnosti okarakterisan kao „zlatni standard“
Zakon je dobio najviše ocene i pohvale od međunarodne zajednice, a rezultati njegove primene ogledaju se u pozitivnom trendu i stabilnoj stopi presuda u pokrenutim sporovima.
Zakon o zaštiti suđenja u razumnom roku - Važno je da se unapređuje zakonodavstvo i dosledno sprovode propisi
Građani dobijaju prioritet za rešavanje sudskog spora koji traje godinama, a sudu se stvara obaveza rešavanja takvih predmeta i obeštećenja stranke ako je pravo u velikoj meri povređeno, uz ujednačavanje prakse u pogledu određivanja iznosa naknade. Zato se smanjio broj ustavnih žalbi.
Notari rasteretili sudove i ubrzali proces overe dokumenata
Nakon uvođenja javnobeležničke profesije u Srbiji 2014, građanima je daleko dostupnije završavanje niza poslova u notarskoj kancelariji nego u sudu ili opštini. Sudovi su od juna 2016. počeli da i ostavine poveravaju javnim beležnicima, čime je ostvarena ušteda od 500 miliona dinara godišnje. Javni beležnici besplatno overavaju dokumenta za upis u predškolske ustanove, osnovne i srednje škole i na fakultete, dokumenta potrebna na konkursima za korišćenje učeničkih i studentskih stipendija i kredita, potpise i prepise ili fotokopije dokumenata koji se koriste za ostvarivanje prava iz obaveznog socijalnog osiguranja, socijalne zaštite, boračko-invalidske zaštite i zaštite civilnih invalida rada, kao i isprave kojima se obezbeđuje finansijska podrška porodicama sa decom, ali i dokumentacija potrebna za ostvarivanje prava žrtava porodičnog nasilja. predstavki pred sudom u Strazburu.
Sva dosadašnja ulaganja u pravosuđe i mnoge druge oblasti možete videti na sajtu delagovore.rs