SVE ČINE DA SPREČE IZGRADNJU "TURSKOG TOKA": SAD uvele RIGOROZNE SANKCIJE kompanijama koje grade veliki gasovod!
Američki senatori su predložili uvođenje minimum pet vrsta sankcija protiv kompanija koje bave osiguranjem brodova koji se koriste za izgradnju gasovoda "Turski tok" i "Severi tok 2".
Dokument je bio podnet Kongresu 14. maja, ali je njegov tekst tek danas objavljen.
- Predsednik može uvesti pet ili više sankcija… protiv stranih državljana, ako odluči da je to lice namerno na dan stupanja na snagu ovog zakona ili kasnije pružalo usluge, vršilo procene rizika, osiguranja (takvog) broda - navodi se u dokumentu.
"ODGOVORIĆEMO MUDRO" Prva reakcija Meksika na Trampove pretnje carinama
I "Huavej" ima svoju CRNU LISTU: Amerikanci koji su radili u Kini POSLATI KUĆI
Država jeftino prodaje nekretnine: Pogledajte za koliko para možete kupiti kuću u centru Beograda
Zakon predviđa zabranu ulaska u SAD i zamrzavanje imovine svih lica pod američkom administracijom koji su umešani u "prodaju, iznajmljivanje, davanje ili pomaganje u davanju" brodova za izgradnju ruskih gasovoda u moru na dubini 30 metara i više.
Autori dokumenta su senatori Ted Kruz, Džin Šahin, Džon Baraso i Tom Koton.
Američki mediji koji se bave ekonomskim pitanjima sugerišu da se zakon može odraziti na dve građevinske firme, švajcarsku "Allseas" i italijanska "Saipem", a može uticati i na realizaciju morskog dela "Turski tok".
Projekat "Severni tok 2" podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. Novi cevovod trebalo bi da bude izgrađen pored "Severnog toka". On će proći kroz teritorijalne ili isključivo ekonomske zone država duž obale Baltičkog mora: Rusije, Finske, Švedske, Danske i Nemačke. Ostalo je da se građevinska dozvola dobije još samo od zvaničnog Kopenhagena.
Nakon Trampove pretnje - POTOP! Auto industrija u Evropi i Aziji doživljava sunovrat!
Ko odluči da kupi električni automobil od države dobije 4.000 evra
VUČIĆ: Želimo da menjamo stvari! Uz nove investitore stižu i nova ulaganja u Srbiju!
Tom projektu se protive Ukrajina i baltičke zemlje, kao i SAD koje Evropljanima nude svoj tečni prirodni gas.