Toplo, a standard: Katalonija - Lokomotiva španske ekonomije čiji će odlazak uništiti špansku privredu
BDP bolji od većine zemalja EU
Katalonija zauzima površinu od 32.114 kilometara kvadratnih, ili svega 6,3 odsto teritorije Španije. Međutim, njena važnost je sve samo ne proporcionalna veličini.
ELEKTRONSKI POTPIS i modernizacija javne uprave: Brže, efikasnije i jeftinije poslovanje
Hit oglas za posao u Srbiji: Dnevnica je 1.000 dinara, ali postoji samo jedan mali uslov
Region Katalonije ima 7,45 miliona stanovnika, što čini 16% španske populacije. Ekonomija ove regije, koja je vredna čak 215,6 milijardi evra, što je više od većine zemalja evrozone, čini više od 20 odsto španskog BDP-a, dok katalonski izvoz, vredan 62,5 milijarde evra predstavlja više od 25% ukupnog izvoza cele Španije. Sa oko 37 milijardi evra, investicije u Kataloniji čine više od četvrtine svih investicija u Španiji.
Katalonija takođe ima nižu stopu nezaposlenosti, kao i manju ekonomsku nejednakost među stanovništvom u odnosu na ostatak zemlje. Sa 13,2%, stopa nezaposlenosti je osetno niža od proseka zemlje, koji iznosi 17,2 posto.
BDP po glavi stanovnika u Kataloniji nije najviši u zemlji, ali je veći od nacionalnog proseka, a u nedavim istraživanjima javnog mnjenja zaključeno je da Katalonci žive bolje od ostatka zemlje.
Zvanični Madrid učiniće sve što je u njegovoj moći da spreči otcepljenje Katalonije iz prostog razloga što bi takav potez predstavljao katastrofalan udarac španskoj ekonomiji. Katalonci koji se zalažu za otcepljenje veruju da bi region ostvario veliki suficit u budžetu ukoliko bi prestao da plaća ogromne sume novca federalnoj vladi Španije.
Međutim, za Katalonce loše vesti stižu iz Brisela, koji poručuje da ne podržava referendum. Štaviše, EU je naglasila da bi, čak i u slučaju otcepljenja, Katalonija ostala van Evropske unije.
To je problem za Katalonce, s obzirom da gotovo 100 odsto onih koji se zalažu za otcepljenje žele to isključivo ukoliko bi nezavisna Katalonija ostala članica EU, jer bi to značilo da bi region i dalje uživao privilegije slobodne trgovine unutar EU. Međutim, nakon objave iz Brisela, postalo je jasno da će Katalonija te privilegije uživati jedino kao deo Španije. U suprotnom, cene izvoza robe iz Katalonije u EU, mahom voća i povrća, značajno bi porasle.
- Katalonija bi se na taj način pridružila veoma maloj grupi zemalja koje nisu članice Svetske trgovinske organizacije, što bi značilo da bi se susrela za ogromnim poteškoćama - izjavio je za "El Pais" Stiven Braun, analitičar u Kapital ekonomiksu.
Neprofitabilan izvoz doveo bi do zatvaranja radnih mesta i pada BDP-a za najmanje 30 procenata. Štaviše, region bi na svoja pleća preuzeo petinu ukupnog duga Španije, koji iznosi neverovatnih bilion evra, što bi značilo da Katalonci moraju da plate 200 milijardi.